moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwicz samoobronę z żołnierzami!

Jak się zachować w razie ataku napastnika? Co zrobić, by oswobodzić się z uścisku przeciwnika? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas kursu samoobrony, który przygotowaliśmy razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej i z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zapraszamy na pierwszy odcinek serii, z którego dowiesz się, jak reagować, gdy ktoś szarpie cię za ubranie.

Latem ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło program „Samoobrona kobiet”. Zajęcia, na których wojskowi instruktorzy uczyli panie podstawowych zasad obrony podczas ataku napastnika, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przez cały rok w ćwiczeniach wzięło udział ponad tysiąc kobiet. Dla tych pań, które nie mogły uczestniczyć w szkoleniu, przygotowaliśmy razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej i z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej cykl krótkich filmów uczących samoobrony. Wszystkie omawiane przez nas zagadnienia wywodzą się ze szkoleń, które zorganizował MON.

Przez sześć kolejnych tygodni – w każdą sobotę – będziemy publikować film poświęcony jednemu tematowi. Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej omówią na czym polega zagrożenie w danej sytuacji i zademonstrują, jak się zachować. Każdy problem szczegółowo omówi kapitan Tomasz Dembiński, który od 25 lat trenuje sztuki walki m.in. MMA, boks, karate, kickboxing, judo, jujitsu, combat 56 (system walki wręcz opracowany przez mjr. Arkadiusza Kupsa dla oddziałów specjalnych), kali arnis (to filipińska sztuka walki z wykorzystaniem jednego lub dwóch kijów). Kapitan od 18 lat ćwiczy także krav magę.  To właśnie na podstawie tej ostatniej sztuki walki opracował techniki, które prezentujemy w naszych filmach. – Krav maga to izraelski system walki wręcz oparty na prostych odruchach. Jeśli zostaną prawidłowo zastosowane, dają dużą szansę podczas starcia z napastnikiem. Pamiętajmy jednak, że celem zajęć z samoobrony nie jest nauka podejmowania walki, lecz jak najszybszego oswobodzenia się i zerwania kontaktu. Kiedy tylko pojawi się taka możliwość, należy uciec i wezwać pomoc – podkreśla kpt. Dembiński.

Instruktor wyjaśnia, że zestaw ćwiczeń jest tak opracowany, aby mogły je wykonywać osoby na różnym poziomie zaawansowania. Trening samoobrony warto powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu po 20 minut oraz uzupełnić je dodatkowym rodzajem aktywności. – Aby samoobrona była skuteczna, trzeba być szybkim, wytrzymałym, a także silnym. Rower, basen, siłownia, bieganie – to na pewno jest aktywność, która przyczyni się do szybkiego opanowania wszystkich elementów szkolenia – mówi Dembiński. Instruktor radzi też, by trenować regularnie. – Dzięki temu w momencie zagrożenia zareagujemy automatycznie, przez co zwiększymy swoją szansą na oswobodzenie się i ucieczkę – dodaje.

Przygotowane przez nas filmy mogą być ciekawym urozmaiceniem treningu. Ćwiczenia z samoobrony można wykonywać w duecie. – Pamiętajmy jednak, że partner, z którym będziemy ćwiczyć, to nie nasz wróg. Bądźmy ostrożni, aby przez przypadek nie zrobić mu krzywdy – przestrzega kapitan.

Obrona przed chwytem za ubranie

1. Kiedy przeciwnik atakuje kobietę, chwytając ją za ubranie, automatycznie przerzuca na nią ciężar swojego ciała. Kobieta odruchowo wykonuje krok do tyłu.

 

2. Aby powstrzymać napastnika, musisz skręcić biodra o 90 stopni w lewo, równocześnie łapiąc lewą ręką za nadgarstek przeciwnika. Prawą rękę podnieś wysoko do góry.

 

3. Ugnij kolana – w ten sposób obniżysz sylwetkę. Teraz ugiętą prawą ręką zadaj cios w zgięcie łokciowe (dół łokciowy) przeciwnika.

 

4. Dystans między tobą a przeciwnikiem znacznie się zmniejszy. Wykorzystaj to i uderz go łokciem prawej ręki w głowę.

 

5. Następnie prawą ręką złap przeciwnika za szyję. Przestaw lewą nogę do przodu, a prawą zadaj cios w okolicę krocza napastnika.

 

6. Prawym łokciem lub zaciśniętą pięścią uderz przeciwnika w potylicę. Teraz masz szansę na oswobodzenie się. Nie czekaj, aż napastnik zaatakuje ponownie. Uciekaj!

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1501954740
Niestety drogie panie musicie o tym pamiętać, że atakujący jest zwykle silniejszy, a dodatkowo rozwścieczony próbą samoobrony podejmowaną przez was jest jeszcze bardziej agresywny. Nie pomoże wam zatem nawet nienawiść jaką powinnyście w sobie wzbudzić względem niego w momencie odpierania ataku. Bierzcie zatem również powyższe pod uwagę.
80-AB-16-01

Nocne ataki na Ukrainę
Czarna skrzynka F-16 w rękach śledczych
Zwycięska batalia o stolicę
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
Kadeci będą się uczyć obsługi dronów
Skorzystaj z szansy na zostanie oficerem
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Hekatomba na Woli
Szef Sztabu Generalnego: MSPO przykładem rewolucji dronowej
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
„Naval” o „Zielonej liście” wyposażenia osobistego
Orlik na Alfę
Klucz do bezpieczeństwa
Prezydent Nawrocki: Wieluń to symbol cierpienia
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Nasz Hercules
Nowe radary i ładunki trotylowe dla armii
Radary, które widzą wszystko
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Modernizacja F-16 w polskich zakładach wojskowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coś dla Huzara, coś dla fregaty
Fantom, który sam się leczy po postrzale
Drony w ofensywie
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
Towarzysze czołgów
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Spotkanie Trump-Nawrocki
Śmierć pilota F-16. Trwa badanie przyczyn wypadku
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Salwa z wysokości
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą
NATO ćwiczy na Bałtyku. Z polskim udziałem
Nie tylko K9. Koreańska oferta dla WOT-u
Premier Tusk: MSPO robi wrażenie
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Pancerna pięść
Trenują przed „Zapadem ‘25”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
StormRider na fali
Tuga – postrach dronów
Świetne występy polskich żołnierzy
Grot A3 w drodze do linii
Najmłodszy w rodzinie
System Trophy będzie chronił czołgi K2PL
Z najlepszymi na planszy
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu
Piorun 2 coraz bliżej
Duże osiągnięcie polskich skoczków
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Nowe wcielenie Herona. Tym razem dla batalionu
Westerplatte, 1 września 1939. Pamiętamy!
Huta Stalowa Wola na MSPO
MON rozpoczyna współpracę z Ligą Obrony Kraju
Szef MON-u upamiętnił pierwszych poległych w II wojnie
Loty szkoleniowe na F-16 wstrzymane do odwołania
Beret „na rekinka” lub koguta
Polski udział w produkcji F-16 i F-35
„Był twarzą sił powietrznych”
Kikimora o wielu twarzach
Premierowe strzelania Spike’ami z Apache’ów
„Road Runner” w Libanie
Nowość Grupy WB na MSPO 2025: robot kroczący
Pilica+ coraz bliżej
Inowrocławscy saperzy z misją na południu
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Wyczekiwane przyspieszenie
Wielkie zbrojenia za Odrą
31 Baza Lotnictwa Taktycznego apeluje do mediów
Polskie siły zbrojne stawiają na nowoczesność
Dwie agresje, dwie okupacje
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
Nietypowa premiera targowa
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Startuje „Żelazny obrońca”
Detect & Classify: satelity z AI
Brytyjczycy żegnają Malbork
Polsko-koreańska spółka będzie produkować rakiety do wyrzutni Homar-K

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO