moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelanie z wyrzutni RPG-75

19 lipca Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w Zielonce zorganizowały pokazy statyczny i dynamiczny wyrzutni bezodrzutowych z rodziny RPG-75.

Specjaliści omówili najpierw przeznaczenie, typy i budowę tej broni. Następnie, po przemieszczeniu się na poligon WITU, granatniki zaprezentowano w praktyce. Przy pomocy RTG z głowicą termobaryczną zniszczono zaimprowizowany bunkier ziemny.

Wyrzutnia RPG-75M z głowica przeciwpancerną przebiła płytę pancerna o grubości 150 mm, ustawiona pod kątem 45 stopni. Świadectwem działania strumienia kumulacyjnego było m.in. zniszczenie skrzyń ustawionych za płyta pancerna, w torze działania strumienia.

Kolejne dwa strzały oddano do ustawionych na poligonie samochodów. Głowica granatnika RTG zniszczyła pierwszy z nich, głowica wyrzutni RPG-75MP, kumulacyjno-termobaryczna – drugi.

Granatniki z rodziny RPG-75 od 2010 roku są na uzbrojeniu wojsk specjalnych sił zbrojnych RP. Cieszą się dużym zaufaniem wśród obsługujących je operatorów, dzięki prostocie, niezawodności i sile działania i bezpieczeństwu obsługi. Potwierdzali to będący na miejscu użytkownicy, dementując rozpuszczane przez konkurencję pogłoski.

Granatniki RPG-75 posiadają już Jednolity Indeks Materiałowy. „Nitro-Chem” przygotowuje się do pełnej polonizacji produkcji tej broni. Po zakupie licencji , przekazaniu pełnej dokumentacji oraz wdrożeniu produkcji, zdolności wytwórcze osiągną poziom około 1000 (tysiąca) sztuk miesięcznie.  „Nitro-Chem” planuje wytwarzanie tej broni w kooperacji z innymi polskimi zakładami – głównym planowanym partnerem produkcyjnym będą Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne BELMA.

red. PZ

autor zdjęć: Nitro-Chem

dodaj komentarz

komentarze


Bądź bezpieczny w sieci
NATO i USA o Iranie
Zabójczy team nad Anglią
Psiakrew, harmata!
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
54 sekundy próby
Antydronowa DIANA w Polsce
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Zbrodnia i kłamstwo
Pasja i fart
Debata o bezpieczeństwie
Twarde na poligonie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Mała Orka?
Fińska armia luzuje rygory
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Our Only One
Syndrom Karbali
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Logistyczna rewolucja w Opolu
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Rosomaki na lądzie i morzu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Architekci pola walki
Początek wielkiej historii
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
View from Outer Space
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Głos żołnierzy ma znaczenie
Grzmoty zamiast Goździków
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Większe możliwości Nitro-Chemu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Jelcz coraz silniejszy
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
WAM wraca do Łodzi
Adaptacja i realizm
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Studia dla żandarmów
Zbrodnia bez kary
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Apache w polskich rękach
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Polski sukces w Duńskim Marszu
Wypadek w PKW UNIFIL
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Pierwsze loty
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO