moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Puma ’17” – 15 Brygada ćwiczyła z żołnierzami NATO

Odpierali ataki grup dywersyjnych i uspokajali zamieszki, trenowali obronę i odzyskiwanie terytorium – blisko  2,5 tys. żołnierzy uczestniczyło w ćwiczeniu „Puma ’17”. Był to pierwszy wspólny poligonowy test żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W zakończonych dzisiaj ćwiczeniach „Puma ’17” ramię w ramię trenowało 1,4 tys. żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 1,1 tys. Amerykanów, Brytyjczyków i Rumunów z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO jest obecnie częścią 15 Brygady.

– To pierwsze wspólne ćwiczenie z wielonarodowym batalionem natowskim, podczas którego przeprowadziliśmy strzelania amunicją bojową. Uważam je za najważniejsze w procesie integracji batalionu z brygadą – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej oraz kierownik ćwiczenia. Głównym celem „Pumy” było sprawdzenie, jak żołnierze są przygotowani do realizacji zadań bojowych oraz zgranie elementów brygady i jej pododdziałów.

Scenariusz zakładał wybuch hybrydowego konfliktu zbrojnego. Ćwiczenia podzielone były na etapy. Najpierw konflikt narastał, na co wojsko odpowiadało podnoszeniem gotowości bojowej. Później wszedł w tzw. fazę gorącą. – Scenariusz przewidywał, że przeciwnik włamuje się na nasze terytorium, w rezultacie tego ataku żołnierze przeszli na obronne rubieże, następnie zatrzymali przeciwnika, przystąpili do kontrataku i odzyskali utracony teren – tłumaczy gen. Gromadziński.

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz ćwiczyli żołnierze Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich wspierani m.in. przez kompanię czołgów, baterię przeciwlotniczą z 15 GBZ oraz pluton saperów z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów. Dowodził nimi ppłk Leszek Flis. W ćwiczeniu uczestniczyła również Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem ppłk. Stevena Gventera, w skład której wchodzą pododdziały: 2nd Cougar Squadron z 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, kompania rozpoznawcza „Mustang” z Pułku Lekkiej Piechoty „The Light Dragoons” z Wielkiej Brytanii oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions” z Rumunii.


Film: 15 bz

Podczas „Pumy ’17” na poligon w Orzyszu wyjechał sprzęt wszystkich rodzajów wojsk wchodzących w skład brygady, w tym pododdziały czołgów, bojowe wozy piechoty, amerykańskie Strykery, a także artyleria i siły przeciwlotnicze.

– Zawsze czuję niedosyt, ale doceniam wysiłek żołnierzy, którzy stanęli na wysokości zadania – ocenia ćwiczenie gen. Gromadziński. – Przetarliśmy szlak. Teraz mogę iść z otwartą przyłbicą na czekające nas kolejne manewry „Saber Strike ’17”, które odbędą się w czerwcu – dodaje. Wezmą w nich udział także Kanadyjczycy, Litwini oraz pododdziały amerykańskie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1495966680
Pierwszy Żołnierz nie posiada insygni narodowych. Można strzelać do niego nawet jak podniesie ręce. p.s. Chyba jakiś operator .. .
96-69-5D-19

Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Niebo bez dominacji
Zbrodnicza farsa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Orka dobiła do brzegu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Śmierć w sercu Azji
Wsparcie ma znaczenie
Przełomowe zdolności artylerzystów
„Iks” nasz powszedni
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Szermierze i pięściarki na podium
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
US Army zaprasza do świętowania
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Równanie z „Iksem”
Airbus A330 MRTT
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Promocja oficerska na WAT
Poznański gen wolności
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Sportowe jubileusze
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SKON o budżecie MON-u
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Zatrzymać drona
Ramię w ramię z Amerykanami
Sojusznicza medycyna pola walki
Priorytety na szczyt NATO
Apetyt Smoka rośnie
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Mewa pisze historię
Powrót Iksa
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Podróż w ciemność
Od dronów po lufy armatnie
Na straży odporności Polski
Anglicy znów uciekną z obozu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Królowa wspinaczki kończy karierę
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur, medale i duma
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO