moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tydzień z kawalerią

Na kilka dni Warszawa stanie się kawaleryjskim centrum Polski. W Łazienkach Królewskich i na hipodromie w Starej Miłośnie będzie można oglądać pokazy musztry konnej oraz zawody jeździeckie. W imprezie wezmą udział żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, którzy dziedziczą tradycje 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Obchody Dni Kawaleryjskich będą się obywały przez cały tydzień. Pierwsze pokazy wyszkolenia kawalerzystów będzie można zobaczyć na hipodromie Łazienek Królewskich już w poniedziałek, kolejny odbędzie się w środę. – Zapraszamy 1 maja o godzinie 14.30 oraz 3 maja o 17. Wówczas sekcja 13 jeźdźców zaprezentuje elementy musztry konnej. Wszystkie elementy, które będzie można zobaczyć wywodzą się oczywiście z przedwojennych elementów wyszkolenia, które kawaleria stosowała na polu bitwy – zachęca Konrad Opałko, rzecznik prasowy Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

Kawaleryjska rywalizacja

W piątek 5 maja na hipodromie w Starej Miłośnie odbędą się Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie. Wezmą w nich udział ochotnicy oraz ułani Wojska Polskiego. – O godzinie 10 odbędzie się rywalizacja w kategorii ujeżdżania, potem w crossie. To bardzo widowiskowa konkurencja, bowiem kawalerzyści pokonują naturalne przeszkody – jak rowy, zbiorniki wodne, rozlokowane na dwukilometrowej trasie – opowiada Opałko. – Ten etap jest bardzo wymagający, ale zawodnicy nie będą mieli czasu odpocząć, zaraz po tej konkurencji rozpoczyna się bowiem konkurs strzelania – dodaje. Na zakończenie odbędzie się pokaz władania lancą oraz szablą. Podczas zawodów odbędzie się też przegląd mundurowy.

Nagroda od ułanów

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu, kolejną szansę będą mieli w sobotę i niedzielę – wówczas odbędą się, już w warszawskich Łazienkach, kolejne etapy zawodów. Najlepszych kawalerzystów poznamy w niedzielę – o godzinie 15 odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców.

W tym roku, już po raz drugi, kawalerzyści przyznają też swoje wyróżnienia. Uroczysta Gala IV Dni Kawaleryjskich odbędzie się w piątek o godzinie 19. Osoby oraz instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania tradycji polskiej jazdy, otrzymają nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, najsłynniejszego polskiego kawalerzysty. – Był człowiekiem renesansu, zajmował się dyplomacją, był poetą, lekarzem, tłumaczem, dziennikarzem, a przede wszystkim generałem dywizji Wojska Polskiego i osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego. Łączył bardzo dużo aktywności, dlatego tę nagrodę przyznajemy równie wszechstronnym postaciom – mówi Opałko. Do tej pory trafiła między innymi do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka czy Bogusława Wołoszańskiego.

Zaraz po uroczystości, o godzinie 21 w amfiteatrze Łazienek Królewskich odbędzie się pokaz przedwojennego filmu komediowego „Śluby Ułańskie”. – Produkcja powstała w 1924 roku. To historia ułanów, którzy przysięgali sobie, że nigdy się nie ożenią, ale czas, jak to zwykle bywa, weryfikuje ich plany – zachęca rzecznik szwadronu.

Wielki finał

Najbogatszy program organizatorzy zaplanowali na sobotę – 6 maja. O godzinie 11.30, na przedwojennym hipodromie Łazienek Królewskich rozpoczną się zawody we władaniu bronią białą, a o 14.30 odbędzie się pokaz galowy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

O godzinie 15 pokaz musztry oraz wyszkolenia zaprezentuje natomiast 1 Batalion Zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który dziedziczy tradycje 3 Pułku. Tego dnia, o godzinie 16.30 odbędzie się także apel, podczas którego żołnierze batalionu otrzymają sztandar. Następnie szwoleżerowie przemaszerują na tyły Pałacu Myślewickiego, pod pomnik swojego patrona – Jana Hipolita Kozietulskiego, gdzie złożą kwiaty. Uroczystości zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Szczegółowy program Warszawskich Dni Kawaleryjskich znajduje sie na stronie organizatora

Warszawskie Dni Kawaleryjskie odbędą się po raz czwarty. Organizatorem wydarzenia jest Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, 15 Brygada Zmechanizowana, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda oraz porucznik Henryk Prajs, ostatni żołnierz 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Aleksandera Kuklińska, Marek Chmurzyński

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
Podróż po AWACS-ie
Piedimonte – samobójcza misja
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Zawsze gotowi do pomocy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Przysięga w Limanowej
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO