moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Artyleria wystrugana z drewna

Nie były łatwe w użyciu, ani specjalnie skuteczne, bo pękały po kilku wystrzałach. Ale powstańcom i buntownikom drewniane armatki zastępowały prawdziwą artylerię. W Polsce najbardziej znane były z powstania styczniowego. O dziejach drewnianej artylerii przeczytacie w najnowszym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Marcin Kuśmierski. Obóz żołnierski z czasów powstania listopadowego.

Drewniane armaty były bronią powstańców i buntowników. Z łatwo dostępnego i niedrogiego materiału, przy odrobinie pomysłowości próbowano w warunkach polowych stworzyć własną artylerię. Armaty powstawały z drewna bukowego i dębowego. Była to swoista broń zastępcza z mnóstwem wad, a najważniejszą była jej nietrwałość.

O tym, dlaczego sięgano po drewnianą artylerię pisał we wspomnieniach Michał Lisiecki, który po wybuchu powstania listopadowego stworzył oddział kawalerii niedaleko Rakiszek. Brakowało też artylerii, ale odlewanie armatek z metalu kończyło się za każdym razem niepowodzeniem, ponieważ „kruszec zastygał w połowie odlewania”. „Rzuciłem się do innego przemysłu, do robienia dział drewnianych (…) W kilka dni z największą wszystkich radością ujrzeliśmy sześć armat dębowych, ujętych grubemi żelaznemi obręczami, które, położone na gotowe już lawety, miały pozór armat wojennych pozycyjnych największego kalibru”.

Nietypowe działa jeszcze bardziej znane były na Bałkanach. Jako symbol desperackiej walki o wolność drewniana artyleria weszła do mitologii narodowej Serbów, Bułgarów, Macedończyków i Rumunów.

Więcej o „Artylerii wystruganej z drewna” w najnowszym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: polona.pl

dodaj komentarz

komentarze


Paliwowy krwiobieg NATO
Marzenia częściowo spełnione
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
W drodze po oficerskie gwiazdki
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Morska bryza w dwóch odsłonach
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Tour przez garnizony
Borsuki i roje dronów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do specjalsów
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
NATO zwiększy produkcję broni
Nowa koalicja dronowa
Śmierć w sercu Azji
Cyfrowa niedyskrecja
Wielki sukces podchorążych z AMW
Saperzy w akcji pod wodą
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON i MSZ o szczycie NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Wsparcie ma znaczenie
Pieta Michniowska
Mundur i bokserskie rękawice
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ostatnia niedziela…
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Ostatni lot „Pałera”
Polski Gnom
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Sportowa rewolucja na AWL-u
Szerszeń z Sochaczewa
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Prezydent RP o szczycie NATO
Integracja F-35 rozpoczęta
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Przełomowe porozumienie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Gen wojownika
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Spadochronowy triumf
PKW Irak zostaje w Jordanii
Dawka wiedzy na trudne czasy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Połączeni na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO