moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła „Prisztina-17/I”

W tym tygodniu na poligonie w Wędrzynie żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej potwierdzają swoją gotowość do udziału w XXXVI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR.

Celem ćwiczenia pod kryptonimem „Prisztina-17/I” jest certyfikacja kontyngentu XXXVI zmiany PKW KFOR, czyli sprawdzenie jej gotowości do prowadzenia działań i realizacji zadań mandatowych w Republice Kosowa.

Trzon wyjeżdżających sił stanowią żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej (6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic). Wraz z nimi szkolą się żołnierze z: 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

W czasie półrocznego szkolenia żołnierze zdobywali wiedzę z zakresu zadań stojących przed kontyngentem w rejonie misji oraz poznawali uwarunkowania prawne, kulturowe i religijne występujące w Kosowie. Ponadto doskonalili procedury operacyjne i taktyczne, a przede wszystkim realizowali intensywne szkolenie na zajmowanych w PKW KFOR stanowiskach funkcyjnych.

Certyfikowani mają już za sobą część teoretyczną. Sprawdzeniu podlegała dokumentacja szkoleniowa, operacyjna i planistyczna, a także wiedza żołnierzy kontyngentu. Przed nimi jeszcze szereg zadań taktycznych mających na celu sprawdzenie realizacji zadań przez poszczególne komórki kontyngentu i kompanię manewrową w warunkach zbliżonych do panujących w rejonie misji.

Tekst: por. Agata Niemyjska

red. PZ

autor zdjęć: S. Brzezina, A. Niemyjska

dodaj komentarz

komentarze


Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Powrót do przeszłości Westerplatte
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Amerykański szogun
Niebo pod osłoną
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Pancerniacy jadą na misję
Morskie roboty do walki z minami
Na tronie mistrza bez zmian
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Dyplomatyczna gra o powstanie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
W cieniu dumy floty
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Oskarżony Maduro
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Wojskowy triumf na Gali Sportu
USA: chcemy Grenlandii
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Nowe Abramsy na horyzoncie
Człowiek, który sprzedał ciszę
The Era of Polish IFVs
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Silniejsza obrona granic Litwy
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Nowe Daglezje na nowy rok
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PKW „Noteć” – koniec misji
Wojsko kontra śnieżyce
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Odpalili K9 Thunder
Przyszłość obrony i odstraszania
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Snowboardzistka i pływacy na medal
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Co nowego w przepisach?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Góral z ORP „Gryf”
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Koniec bezkarności floty cieni?
Piątka z czwartego wozu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO