moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy dekady w służbie

Dziś na pokładzie ORP „Kaszub” odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. W uroczystości uczestniczył szef Sztabu 3 Flotylli Okrętów komandor Wojciech Sowa, poprzedni dowódcy okrętu, przedstawiciele Dywizjonu Okrętów Bojowych oraz zaproszeni goście.

ORP „Kaszub” to korweta zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Do służby w polskiej Marynarce Wojennej weszła 15 marca 1987 roku. Przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. Przystosowany jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem.

W pierwszych latach służby okręt przechodził cykl szkoleń eksploatacyjnych pozwalających na opracowanie wyników i wniosków dla przyszłych jednostek tego typu. W lipcu 1989 roku ORP „Kaszub" został wypożyczony do Kaszubskiego Dywizjonu Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza MW RP w Gdańsku-Westerplatte. Tam był intensywnie eksploatowany, co przyczyniło się do dotarcia mechanizmów i wyszkolenia załogi. Służbę w Dywizjonie zakończył 1 stycznia 1991 roku i powrócił do 9. FOW. Okręt ten był jedną z jednostek, która wprowadzała polskie siły morskie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. ORP „Kaszub” działał wspólnie z okrętami państw Sojuszu na długo przed wstąpieniem Polski do NATO, czynnie uczestnicząc m. in. w manewrach zwalczania okrętów podwodnych z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, a także w ćwiczeniach BALTOPS i PASSEX. Okres ostatnich lat to udział okrętu w wielu krajowych i międzynarodowych operacjach morskich w tym m. in. Dynamic Mongoose, Northern Coasts czy Anakonda.

Obecnie ORP „Kaszub” wspólnie z dwiema fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry oraz trzema okrętami rakietowymi typu Orkan tworzy dywizjon Okrętów Bojowych, wchodzący w skład 3. Flotylli Okrętów. Jednostka na co dzień stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia. Dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Łukasz Zaremba.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Uczelnie łączą siły
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Wojsko ma swojego satelitę!
Gdy ucichnie artyleria
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Najdłuższa noc
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Pancerniacy jadą na misję
Artylerzyści mają moc!
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Skytrucki dla Niemiec
Mundurowi z benefitami
W krainie Świętego Mikołaja
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
wGotowości do reakcji
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Z Su-22 dronów nie będzie
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Komplet medali wojskowych na ringu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Przygotowani znaczy bezpieczni
Nadchodzi era Borsuka
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polski „Wiking” dla Danii
Wojsko przetestuje nowe technologie
Dzień wart stu lat
Plan na WAM
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Po co wojsku satelity?
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Niebo pod osłoną
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Borsuki jadą do wojska!
Wojskowa łączność w Kosmosie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Holenderska misja na polskim niebie
Zwrot na Bałtyk
Czas na polskie Borsuki
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Kapral Bartnik mistrzem świata
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Czwarta dostawa Abramsów
Szwedzi w pętli
Razem na ratunek
Militarne Schengen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO