moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Zima-17”: sprawdzian nowego systemu dowodzenia armią

Ponad 1700 żołnierzy bierze dział w ćwiczeniach „Zima-17”. – To pierwsze manewry dowódczo-sztabowe o tak realistycznym scenariuszu – mówi Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. W czasie ćwiczeń zostanie sprawdzona zdolność państwa do obrony granic. To także test dla nowego systemu dowodzenia wojskiem.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Zima-17” rozpoczęły się dwa dni temu. Manewry dowódczo-sztabowe otworzył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i podsekretarz stanu w MON, pełnomocnik ministra ds. strategicznego przeglądu obronnego, Tomasz Szatkowski. W przedsięwzięciu bierze udział ponad 1700 dowódców i żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych resortów.

Ćwiczenia to wspomagana komputerowo gra wojenna, która została zaprojektowana w taki sposób, by sprawdzić wstępne założenia nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi. Został on wypracowany w ramach strategicznego przeglądu obronnego. Podczas wirtualnego treningu kierownictwo resortu chce sprawdzić, czy planowana reforma nie wymaga korekty na ostatnim etapie jej opracowywania.

Konieczność zmiany systemu dowodzenia jest wynikiem analizy wniosków z manewrów „Anakonda-16” oraz ćwiczeń dowódczo-sztabowych „Jesień-15”. Zdaniem resortu obrony, okazało się wówczas, że obecna struktura rodzi problemy kompetencyjne odnośnie do poszczególnych podmiotów. Nieefektywny był także mechanizm przejścia na wojenny system dowodzenia obroną państwa.

Wirtualny sprawdzian „Zima-17” jest rozgrywany w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Szczegółowe informacje na temat ćwiczeń są utrzymywane w tajemnicy ze względu na to, że głównym zadaniem treningu jest sprawdzenie krytycznych zdolności państwa do obrony własnego terytorium.

Minister Macierewicz podczas inauguracji ćwiczeń zaznaczył, że po raz pierwszy manewry dowódczo-sztabowe przebiegają według realistycznego scenariusza zdarzeń. Oznacza to, że ich tło opiera się na współczesnych wyzwaniach bezpieczeństwa dla wschodniej flanki NATO, uwzględnia przy tym sytuację Polski i krajów sojuszniczych. – Na podkreślenie zasługuje również fakt, że poprzednia reforma systemu dowodzenia nie była poprzedzona takimi ćwiczeniami – zaznacza w komunikacie prasowym Katarzyna Jakubowska z Oddziału Mediów Centrum Operacyjnego MON.

Z informacji przekazanych przez resort obrony wynika, że podczas ćwiczeń testowany jest wojskowy poziom strategiczno-operacyjny, w tym działanie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Jest to związane z planowaną w ramach reformy zmianą roli szefa SGWP. Poza tradycyjnie przypisaną mu funkcją szefa ośrodka planowania strategicznego, w nowej strukturze ma być on także najwyższym dowódcą wojska, faktycznym tzw. pierwszym żołnierzem RP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Together on the Front Line and Beyond
Ulgi dla mundurowych coraz bliżej
Z Ustki do kosmosu
Maj polskich żywych torped
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Ostatnia minuta Kutschery
Wojsko buduje drony
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Weterani razem przełamują bariery
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Klucz do przyszłości
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Kolejne Husarze prawie gotowe
Medal Honoru dla Ollisa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Przez uchylone okno
Kolejne nominacje w wojsku
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Gorąco wśród lodu
Taniec na „Orle”
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Kierunek Rumunia
To nie mogło się udać, ale…
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
HIMARS-y w Rumunii
Outside the Box
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Buzdygan Internautów – głosowanie
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Bojowy duch i serce na dłoni
Armia ma liczyć pół miliona!
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
POLSARIS, czyli oczy wojska
Premier wojenny
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
„Wicher” rośnie w oczach
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Oko na Bałtyk
Invictus, czyli niezwyciężony
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO