moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca Błękitnej Brygady

Pułkownik Piotr Trytek oficjalnie przejął obowiązki dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała Józefa Hallera w Szczecinie.

W uroczystości przekazania obowiązków, która odbyła się 10 stycznia w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, uczestniczyli między innymi wicewojewoda zachodniopomorski Marcin Subocz, władze samorządowe Szczecina i regionu, byli dowódcy brygady oraz szefowie i komendanci służb mundurowych miasta i województwa, a także dowódcy jednostek wojskowych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było przejęcie sztandaru 12 Brygady przez nowego dowódcę i złożenie meldunków dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy Błękitnej Brygady.

Przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy, generał dywizji Rajmund Andrzejczak podkreślił, że pułkownik Trytek jest doświadczonym oficerem, bardzo dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji i życzył nowemu dowódcy Błękitnej Brygady żołnierskiego szczęścia w dowodzeniu jedną z największych, najnowocześniejszych i najlepiej wyszkolonych jednostek w wojskach lądowych.

Odchodzący ze stanowiska generał brygady Dariusz Górniak z wielkim sentymentem odniósł się do trzyletniego okresu dowodzenia Błękitną Brygadą. – Z satysfakcją mogę stwierdzić, że wszystkie cele i zadania, które przez te 3 lata stawiali nam nasi przełożeni, zostały zrealizowane na najwyższym poziomie. 2014 r. to przede wszystkim dyżur części sił brygady w Siłach Odpowiedzi NATO i udział zasadniczych elementów brygady w międzynarodowym ćwiczeniu dowódcy operacyjnego RSZ „Anakonda-14” na poligonie w Orzyszu. 2015 r. to formowanie i przygotowanie wspólnie z sojusznikami z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej, którą miałem zaszczyt dowodzić, zakończone międzynarodowym ćwiczeniem certyfikującym „Common Challenge 15”. Jednakże dla mnie i dla brygady najważniejszym wyzwaniem pierwszego półrocza 2015 r. było ćwiczenie inspekcyjne pod kryptonimem „Ryś 15”, w ramach którego cała brygada została poddana sprawdzianowi prowadzonemu przez DK MON i oceniona jako jedna z nielicznych jednostek w Wojsku Polskim na ocenę bardzo dobrą - powiedział.

– Zdaję sobie sprawę z obowiązku i odpowiedzialności, jaka spoczęła na mnie z chwilą przyjęcia sztandaru 12 Brygady Zmechanizowanej z rąk Pana Generała. Obowiązek ten przyjmuję z godnością. Wysoko postawiona przez Pana poprzeczka jest dla mnie wyzwaniem. Wierzę jednak, że mając pod swoim dowództwem tak znakomitych żołnierzy i pracowników wojska wspólnymi siłami sprostamy wyzwaniom i zadaniom, jakie stoją przed naszą brygadą - oznajmił obejmujący stanowisko dowódcy Błękitnej Brygady pułkownik Piotr Trytek. Nowy dowódca podkreślił, że zna umiejętności żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej, ponieważ uczestniczył z nimi w misji w Iraku i Afganistanie oraz w wielu wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych.

Po zaprezentowaniu elementu musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich rozpoczęła się defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego. Kolejny etap uroczystości odbył się w sali tradycji, gdzie obydwaj dowódcy podpisali stosowne dokumenty, a ustępujący dowódca generał brygady Dariusz Górniak wręczył nowemu dowódcy Błękitnej Brygady pułkownikowi Piotrowi Trytkowi Odznakę Pamiątkową 12 Brygady Zmechanizowanej.

Tekst: kpt. Janusz Błaszczak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Zielone światło dla Barbary
 
Lista trupich główek
Gwiazdy sportu dają lekcję
Lekcje z frontu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wojna o porządek świata
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Śnieg może być groźną bronią
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rakietowy szach
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Podwójny Półmaraton Komandosa
Spadochroniarze na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Będą kolejne „Daglezje-P”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ślubowanie kadetów OPW
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO