moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Forum Historyków Wojskowości

Przygotowanie żołnierza do służby to nie tylko nauka władania bronią – podkreśla kmdr rez. dr inż. Andrzej Drzewiecki z Akademii Marynarki Wojennej, jeden z organizatorów rozpoczynającego się dziś XIII Forum Historyków Wojskowości. Uczestnicy będą dyskutować o tym, jak ważny dla bezpieczeństwa państwa jest żołnierz oraz jakie są jego powinności.


Filmy, książki, dodatki tematyczne do ogólnopolskich tygodników – wydaje się, że właśnie obserwujemy renesans zainteresowania historią.

Kmdr rez. dr inż. Andrzej Drzewiecki: To bardzo złożony problem. Rozpatrując go, należy brać pod uwagę nie tylko odbiorców książek czy czasopism, lecz również tych, którzy historią zajmują się na co dzień – badaczy, naukowców. Ważne jest również miejsce historii w programach nauczania. Z tego punktu widzenia o renesansie jeszcze bym nie mówił. Historia jest w kryzysie, ale na szczęście powoli z niego wychodzi. Dotyczy to także historii wojskowości. Wystarczy spojrzeć na zainteresowanie naszym forum. Mamy ponad 80 uczestników, którzy oddali artykuły do opublikowania…

Czym się ten kryzys objawia?

Cóż, wystarczy spojrzeć na programy studiów wojskowych. Historii wojskowości w nich właściwie nie ma. Lepiej rzecz wygląda na uczelniach cywilnych. Prężne ośrodki edukacji w tej dziedzinie funkcjonują w Poznaniu, Toruniu czy Olsztynie. A przecież logika podpowiada, że proporcje powinny być odwrotne. I znów: przyczyny takiej sytuacji są złożone. Gdyby zacząć je analizować, pewnie należałoby zahaczyć o politykę, a tego robić nie chcę. Dość, że przed historykami wojskowości otwiera się ogromne pole do zagospodarowania.

A czy w historii wojskowości są jakieś białe plamy, tematy zaniedbane, którymi pilnie należałoby się zająć?

Szczerze mówiąc, nie mam takiego poczucia. Wśród piszących o historii zauważyłem za to pewną niedobrą tendencję. Pokusę, by często pochopnie obsadzać się w roli odkrywcy nieznanej dotąd prawdy o danym człowieku czy wydarzeniu. Z drugiej strony zbyt łatwo też chyba poprzestajemy na twierdzeniach, że coś było „bohaterskie” czy „męczeńskie”, nie próbując dociec przyczyn historycznych wydarzeń, odsłonić mechanizmów, które do nich doprowadziły. A przecież to o wiele ciekawsze i, z punktu widzenia nauki dla przyszłych pokoleń, cenniejsze.

O czym zatem będą rozmawiali historycy podczas forum w Gdyni?

Już podczas ostatniego forum w Rzeszowie ustaliliśmy, że kolejne spotkanie zostanie poświęcone powinnościom żołnierskim. Dzisiaj dużo się mówi o bezpieczeństwie państwa, czyhających zagrożeniach, kondycji armii i jej modernizacji. W tym kontekście równie ważny jest sam żołnierz i pytania, w jaki sposób go kształtować, przygotowywać do służby. Nie można poprzestać wyłącznie na przekazaniu mu wiedzy na temat posługiwania się bronią czy taktyki.
Zrezygnowaliśmy z wygłaszania referatów. Wcześniej wpłynęły do nas prace, które wydaliśmy w formie trzytomowej publikacji. Woluminy trafią do uczestników forum, ci zaś od czwartku będą ze sobą dyskutować. Porozmawiamy o dawnym postrzeganiu obowiązków, którymi obarczony był żołnierz. Cofniemy się aż do czasów szlacheckich, do I Rzeczpospolitej. Nie chcemy jednak ograniczać się do przeszłości. Stowarzyszenie Historyków Wojskowości zamierza wypracować stanowisko, które trafi do instytucji decydujących o polskiej armii, na przykład Ministerstwa Obrony Narodowej czy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ich przedstawiciele pojawią się zresztą w Gdyni, nasze zaś forum objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

Kiedy zatem zaczynacie?

Pierwsi goście przyjadą do Gdyni w środę. Samo forum rozpocznie się w czwartek od dyskusji w czterech zespołach panelowych. Uczestnicy będą też mieli okazję zwiedzić Akademię Marynarki Wojennej. Na piątek został zaplanowany rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Pójdziemy w okolice Półwyspu Helskiego, a potem skierujemy się ku Westerplatte. A ponieważ rejs zbiega się z kolejną rocznicą Września’39, wysłuchamy krótkich wykładów o walkach o Wybrzeże czy w Helskim Rejonie Umocnionym. W miejscu zatopienia ORP „Gryf”, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z pokładu zostanie złożony wieniec. W piątek będzie również czas na dokończenie czwartkowej dyskusji, w sobotę zaś czeka nas podsumowanie.
Przebieg debaty będzie rejestrowany elektronicznie, a jej zapis potem wydany w formie suplementu do wspomnianego już trzytomowego opracowania. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma 15 historycznych opracowań w formie reprintu, organizatorzy zaś kolejnego forum – specjalnie przygotowaną statuetkę Buzdygana.
Jestem przekonany, że efekty forum będą naprawdę ciekawe.

Kmdr rez. dr inż. Andrzej Drzewiecki jest wykładowcą na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Historyków Wojskowości i przewodniczącym komitetu organizacyjnego XIII Forum Historyków Wojskowości.

rozmawiał Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Andrzeja Drzewieckiego

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr92
1474568040
A studenci historii wojskowości spotykają się już za 1,5 miesiąca we Wrocławiu na Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości: http://xiv-okshw.blogspot.com/
09-F1-A1-A4
~ja
1474545840
Polska i Wojsko jest "przegadane". Może więcej czynó zwiększających siłę uderzeniową armii w tym także okrętów MW.
62-13-0D-DD

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO