moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Karta weterana
Będzie dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania na przykład z ulg komunikacyjnych.

Po wejściu w życie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, czyli od 30 marca 2012 roku, z upoważnienia ministra obrony, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON powinien zacząć wydawanie legitymacji potwierdzających status weterana oraz weterana poszkodowanego. Ustawa daje mu na to „do 60 dni”, licząc od dnia wydania ostatecznej decyzji administracyjnej o przyznaniu konkretnej osobie statusu weterana lub weterana poszkodowanego.

Pułkownik Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, tłumaczy, że organ nadający status musi mieć czas na  wykonanie obowiązków nałożonych ustawą i rozporządzeniem. „Nie będziemy specjalnie wykorzystywać tych 60 dni. Jeśli będzie to możliwe, wydamy decyzję i legitymację niezwłocznie”.

ZŁÓŻ WNIOSEK

Uzyskanie decyzji jest sprawą kluczową – bez niej nie ma mowy o wydaniu legitymacji, która będzie dokumentem potwierdzającym prawo weterana poszkodowanego do korzystania na przykład z ulg komunikacyjnych.

Aby uzyskać decyzję o statusie, zainteresowany musi wystąpić z wnioskiem do ministra (trafi on następnie  do DSS jako komórki resortu właściwej do spraw weteranów) i przedstawić zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki, w której ostatnio służył lub służy albo wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (lub właściwego kierownika archiwum wojskowego) oraz dodać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.

Gdy zechce się ubiegać o status weterana poszkodowanego, musi dołączyć do tych dokumentów: protokół powypadkowy albo decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej; orzeczenie komisji lekarskiej o związku uszczerbku na zdrowiu z wypadkiem na misji lub chorobą nabytą podczas misji; decyzję administracyjną o przyznaniu świadczeń odszkodowawczych albo prawomocny wyrok sądu przyznający odszkodowanie. W trakcie prac legislacyjnych nikt tej dość uciążliwej procedury nie zakwestionował.

HOLOGRAM MON

Legitymacje będą wysyłane na adres wskazany przez weterana. Minister powierzył DSS MON prowadzenie rejestru wydanych legitymacji. w resorcie oszacowano, że ich posiadaczami może zostać do 95 tysięcy żołnierzy, byłych żołnierzy i pracowników wojska.

Legitymacje na zakupionych u zewnętrznego dostawcy kartach przygotowywać mają pracownicy Biura Ewidencji Osobowej WP. Zajmą się tym, gdy otrzymają nową drukarkę do personalizacji plastikowych kart o rozmiarze wojskowej przepustki. BEO WP ma doświadczenie w podobnych pracach: to tu są personalizowane karty tożsamości wydawane żołnierzom kierowanym do służby za granicą.

Czytelne i proste wzory legitymacji weterana dla żołnierzy i byłych żołnierzy są określone w odpowiednim projekcie rozporządzenia MON. Znajduje się on od 16 stycznia 2012 roku w uzgodnieniach międzyresortowych, bo sama ustawa dotyczy także funkcjonariuszy  służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i premierowi. Dlatego na razie nie można zamówić czystych kart do produkcji legitymacji.

Jeśli uzgadniający nie wniosą zastrzeżeń, żołnierska legitymacja dla weterana będzie koloru zielonożółtego cieniowanego, a legitymacja dla weterana poszkodowanego jasnoniebieskiego cieniowanego. Znajdą się na nich wizerunek orła z godła państwowego, hologram z napisem „MON”, napisy informacyjne w językach polskim i angielskim oraz personalia weteranów. Karty będą ważne z dowodem tożsamości.

Projekt rozporządzenia Departament Prawny MON konsultował z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, Fundacją Servi Pacis, Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Wojenny bohater na szubienicy
 
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Offset dla „Wisły”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO