moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa książka Marka Koprowskiego

Znany pisarz i popularyzator historii tym razem przybliża dzieje operacji „Wisła”, która stanowiła ostatni akt dramatu zmagań, które ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli w 1943 r., dokonując ludobójstwa Polaków na Wołyniu.



OUN-UPA w walce z państwem polskim odniosły szereg sukcesów. Uciekając się do różnych metod, udało się im ograniczyć przesiedlenia ludności ukraińskiej na Ukrainę. Pozostali nadal jednak wspierali działania UPA, która czuła się bezkarna. Dla wszystkich stało się oczywiste, że bez całkowitego przesiedlenia Ukraińców i pozbawienia OUN-UPA zaplecza nie da się ustanowić trwałego pokoju w południowo-wschodniej Polsce. I właśnie ta operacja przeszła do historii jako powszechnie znana Akcja „Wisła”.

Trzon książki stanowi zbiór analiz prof. dra hab. Władysława Filara, uznanego eksperta ds. stosunków polsko-ukraińskich i autora wielu publikacji z tego zakresu. Część druga zawiera relacje żołnierzy Wojska Polskiego, biorących udział w tamtych wydarzeniach. W części trzeciej czytelnik znajdzie sylwetki niektórych dowódców UPA i działaczy OUN, splamionych polską krwią i walczących o oderwanie od Polski tzw. Zakerzonia. Dla Ukraińców są to bohaterowie, a dla Polaków niekoniecznie.

Książka zawiera też bogaty zestaw zdjęć archiwalnych, obrazujących działalność OUN-UPA, udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Władysława Filara.

Publikacja, którą Polska Zbrojna objęła patronatem medialnym pojawi się w księgarniach 13 września. Książkę będzie można wygrać w konkursie na naszym Facebooku.

PZ

dodaj komentarz

komentarze


Łączą nas wspólne cele
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
AMW oferuje mieszkania
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Na granicy stratosfery
Czerwieńsze będą…
Umowa na pociski do Patriotów
Lotnicze święto w Lesznie
Najzdrowsi z najtwardszych
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polski wkład w operację „Overlord”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zełenski traci Order Orła Białego?
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Podchorążowie w dżungli
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
DOL(a) pilota
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Równanie z „Iksem”
Zbrodnicza farsa
Trening działań połączonych
W centrum uwagi
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Wsparcie ma znaczenie
Ważne decyzje w Brukseli
Ruszyły największe targi obronne
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Generał z cienia
Na straży nieba
Jego ofiara – nasza pamięć
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Wielka gra na ukraińskim froncie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Koszykarskie widowisko
Podróż w ciemność
Mundur, medale i duma
Śmierć w sercu Azji
Innowacje dla bezpieczeństwa
Bezzałogowce zdobyły Paryż
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Polska szykuje się do produkcji Panter
Uniforms Are Worn by Real People
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Krok w stronę pokoju
Sportowe jubileusze
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
F-35 Changes Everything
Premier powołał nową wiceminister obrony
Sojusz kontra drony
Święto DGRSZ
Koło zamachowe gospodarki
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO