moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyślij kartkę do powstańców warszawskich

Milion pocztówek przygotowali organizatorzy akcji „BohaterON”. Bezpłatne kartki można znaleźć na poczcie, w punkcie Lotto lub w pociągu. Każdy może je wysłać do bohaterów powstania warszawskiego. Ambasadorami kampanii, która potrwa do 2 października, są aktorzy znani z serialu „Czas honoru”.

– Podczas kampanii BohaterON chcemy uhonorować powstańców warszawskich, a także szerzyć wiedzę na temat wydarzeń z 1944 roku – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa oraz Sensoria, która organizuje akcję. Aby podziękować lub złożyć życzenia bohaterom powstania warszawskiego, wystarczy wypełnić i wysłać specjalną kartkę pocztową. Można je bezpłatnie otrzymać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto, pociągach Pendolino, u wolontariuszy podczas koncertów „Lata z Radiem” lub w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kartkę można wysłać na adres ogólny zamieszczony na pocztówce lub dopisać nazwisko powstańca, do którego chcemy skierować wiadomość. Listę 500 bohaterów powstania oraz ich biogramy można znaleźć na stronie internetowej kampanii.

Organizatorzy przygotowali miejsca, gdzie będzie można przekazać pocztówkę bezpłatnie. – W pociągach są specjalne skrzynki przeznaczone na tę korespondencję, można ją też pozostawić u pracowników punktów Lotto, od których pobraliśmy wcześniej kartkę, a nawet przynieść do siedziby naszej Fundacji – wyjaśnia organizatorka. Specjalna skrzynia została ustawiona także w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli jednak chcemy wysłać kartkę pocztą, to trzeba kupić znaczek. Podobnie rzecz się ma z podziękowaniami przez Internet. Możemy je złożyć wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej BohaterON.pl i wykupując znaczek. – Po zakończeniu akcji wszystkie elektroniczne wiadomości zostaną wydrukowane i w tradycyjnej formie przekazane powstańcom – zapewnia Agnieszka Łesiuk.

Akcja trwa dopiero tydzień, a do Fundacji trafiło już kilka tysięcy pocztówek. – Listy do powstańców są bardzo wzruszające, większość kartek jest zapełniona drobnym maczkiem, kilka osób zdecydowało się napisać do wybranych bohaterów – dodaje Łesiuk.

Ambasadorami kampanii zostali aktorzy znani z serialu „Czas honoru” – Magdalena Różczka, Maciej Zakościelny, Agnieszka Wędłocha, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski. – Pomyślałam, że jeśli choć jedna osoba otrzyma kartkę i dzięki temu się uśmiechnie, to będzie wspaniale – mówiła Magdalena Różczka w specjalnym wydaniu studia Lotto.

Do wysyłania życzeń organizatorzy zachęcają szczególnie młodzież. W tym celu we wrześniu będą odwiedzać szkoły. Podczas specjalnie przygotowanych zajęć, uczniowie i aktorzy wspólnie wypełnią kartki, zostanie także pokazany film twórców z youtubowego kanału „Historia bez cenzury”.

Akcja BohaterON jest organizowana po raz pierwszy, ale inspiracją były wydarzenia sprzed dwóch lat. Wówczas, z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, kartki dla powstańców przygotowywały dzieci przebywające w szpitalach. – Uczestnicy powstania byli bardzo wzruszeni takim gestem, często szukali osób, które do nich napisały – opowiada Agnieszka Łesiuk. – Odbyło się wówczas wiele spotkań, a część osób utrzymuje kontakt do dziś. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie – podkreśla. 

Film: BohaterON - włącz historię!

Kampania nie przypadkiem nosi nazwę „BohaterON”. Zapożyczone z języka angielskiego słowo „on” ma symbolizować aktywność, włączanie. – Naszym celem jest właśnie włączenie pamięci o bohaterach do świadomości szczególnie młodych Polaków – mówi Łesiak.

Pocztówki – organizatorzy przygotowali ich prawie milion – można wysyłać do 2 października, czyli do 72. rocznicy zakończenia powstania. Wszystkie życzenia zostaną posortowane, a później za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego, przekazane samym powstańcom. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Uwaga, transformacja!
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO