moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmi ćwiczą przed szczytem NATO

Hotel Victoria zaatakowali terroryści. W jednej z sal przetrzymują dwóch zakładników. Do akcji wkraczają żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz funkcjonariusze policji, BOR-u i ABW. To scenariusz jednego z ćwiczeń, jakie odbyły się w Warszawie. Tak Żandarmeria Wojskowa i inne służby przygotowują się do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. 

Akcja odbywa się w centrum stolicy w hotelu SofitelWarsaw Victoria. Żołnierze wiedzą, że dziesięciu terrorystów przetrzymuje w jednej z sal dwóch zakładników. – Są uzbrojeni, bo wcześniej otworzyli ogieńdo personelu hotelowego. To właśnie pracownicy hotelu zaalarmowali odpowiednie służby – mówi „Matys”, żołnierz Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie.

Ćwiczenie, podczas którego Żandarmeria Wojskowa wspólnie z innymi służbami przygotowują się do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, było testem także dla pracowników hotelu. – Sprawdziliśmy ich reakcje w ekstremalnych sytuacjach. Kiedy jest nerwowo, trzeba wykonywać polecenia funkcjonariuszy. Nie zawsze jest to łatwe, pomaga znajomość procedur, a także wyznaczenie osób, które są odpowiedzialne za ewakuację, wskazanie punktu zbiorczego czy poinformowanie o zdarzeniu Policji. Każdy musi wiedzieć, co ma robić – wyjaśnia „Matys”.

Terroryści w warszawskich hotelach

Zanim żandarmi i funkcjonariusze rozpoczną akcję, dokładnie ją planują. – Wyznaczamy strefy odpowiedzialności i każdy wie, w której z nich działa – mówi dowodzący żandarmami. O szczegółach planu rozmawiać nie może. – Cała akcja skoncentrowała się w sali teatralnej. Doszło do szturmu, wszyscy terroryści zostali unieszkodliwieni. Znajdujący się w sali zakładnicy są przez antyterrorystów traktowani jak potencjalni przeciwnicy. – Wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy są ranne, czy wyglądają na terrorystów, czy na poszkodowanych, zostają zatrzymane i dokładnie sprawdzone. Chodzi o to, by uniemożliwić terrorystom podszywanie się za ofiarę i ucieczkę – wyjaśnia „Matys”.

Podobne ćwiczenie przeprowadzono tak że w hotelu Novotel. Wzięli w nim udział operatorzy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i policjanci z Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Podczas tej akcji służby musiały jak najszybciej przeszukać pomieszczenia i korytarze. – Musieliśmy znaleźć i zneutralizować podłożone ładunki. Do treningu użyliśmy bardzo realistycznychśrodków pozoracji, między innymi ładunków akustycznych – mówi żołnierz. Materiały montowane były na zwykłych przedmiotach – na przykładprzyekranie telewizora w pokoju hotelowym. Operatorzy podkreślają, że w takim zadaniu niezwykle ważny jest czas. – Trzeba jednak wyważyć proporcje. Najpierw należy zrobić rozpoznanie i sprawdzić każdy detal. Podczas tej operacji trzy piętra sprawdzaliśmy przez kilka godzin – dodaje jeden z żandarmów.

Szkolenia antyterrorystyczne organizowane są średnio co dwa miesiące. – Przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w lipcu, zwiększyliśmy częstotliwość wspólnych ćwiczeń – podkreśla oficer Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Do tej pory podobne szkolenia odbyły się m.in. w teatrze Roma i Muzeum Historii Żydów Polskich. Żandarmi ćwiczą też w pociągach, metrze, autobusach i tramwajach.

Ewakuacja na szczycie

– Szkolenie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie dotyczyło zupełnie innej tematyki – mówi oficer z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Tym razem żandarmi, funkcjonariusze z Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji oraz Grupa Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi spotkali się, by przećwiczyć techniki alpinistyczne.

Żandarmi, policjanci i strażacy trenowali techniki zjazdów z wykorzystaniem różnych przyrządów, wiązanie węzłów i blokowanie przyrządów wykorzystywanych do szkolenia wysokościowego, a także budowanie stanowisk asekuracyjno-zjazdowych. Scenariusz zakładał, że w Pałacu Kulturyi Nauki – z powodu awarii zasilania lub w wyniku eksplozji – odciętych zostało kilka kondygnacji. Żołnierze i funkcjonariusze musieli ewakuować znajdującego się w budynku VIP-a. Najpierw jednak musieli przygotować taką osobę do ewakuacji przy pomocy lin. Z najwyższej kondygnacji, czyli tarasu widokowego na 30 piętrze (na wysokości 114 metrów), żołnierze musieli przetransportować VIP-a na 8 piętro, a później prowadzić ewakuację wewnątrz budynku.

– To także był realistyczny trening. Na czas szkolenia rolę VIP-a odegrała jedna z pracownic PKiN, która nigdy nie miała do czynienia ze wspinaczką – opowiada operator warszawskiego OS-u. – Nie można takiej osobie pozwolić na panikę. Przede wszystkim dlatego, że w działaniu liczą się czas i bezpieczeństwo: VIP-a inasze.

Przed rozpoczęciem ewakuacji cywila żołnierze musielipoznać konstrukcję budynku. Przećwiczyli też samodzielne zjazdy. Jak wyjaśniają, zjazd musi być ostrożny i niezbyt szybki. Jednak cała operacja – z przygotowaniem stanowiska, założeniem sprzętu i sprowadzeniem na dół – nie może trwać dłużej niż 15 minut. – Kwadrans to czas na przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji – dodaje operator.

Żandarmi ćwiczyli również ewakuację drogą wodną. Żołnierze musieli opanować panikę, jaka wybuchła w pobliżu Mostu Poniatowskiego, przeprowadzić ludzi na linach do motorówek, a potem na brzeg Wisły.

Jutro (24 maja) żandarmi będą szkolić się na Stadionie Narodowym. Ćwiczenia będzie obserwował minister obrony Antoni Macierewicz.

Ewa Korsak . Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO