moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Weterana – jak świętują na świecie?

Dzień Weterana przypada w Polsce 29 maja. Tego dnia w jednym z polskich miast są organizowane uroczystości centralne. Nie ma tradycji obchodzenia święta lokalnie, na przykład przez poszczególne jednostki. Warto przyjrzeć się, jak święto weteranów wygląda w innych państwach i zastanowić się, czy niektórych rozwiązań nie można by przenieść na polski grunt. Może śladem Holendrów obchodzić dni weterana poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, a może – za przykładem Estończyków – organizować otwarty dla wszystkich koncert z udziałem największych muzycznych gwiazd?

W Polsce Dzień Weterana przypada zawsze 29 maja. W tym dniu są organizowane główne uroczystości centralne, nie ma natomiast tradycji obchodów lokalnych. Zupełnie inaczej wygląda to w Holandii, gdzie oprócz oficjalnego Dnia Weterana, który przypada w ostatnią sobotę czerwca, każdy z rodzajów sił zbrojnych obchodzi swój własny: wojska lądowe (Rotterdam, 13 maja 2015; nie ustalono jeszcze daty obchodów w 2016 roku), marynarka wojenna (Den Helder, 1 lipca 2016), siły powietrzne (Eindhoven, 7 września 2016), żandarmeria wojskowa (Apeldoorn, 7 października 2016). Dodatkowo w różnych miastach obchodzone są także lokalne dni weterana. Ich organizację wspiera Veteraneninstituut – odpowiednik naszego Centrum Weterana.

Spotkania holenderskich weteranów

W Holandii status weterana mają byli żołnierze i poborowi holenderskich sił zbrojnych, Królewskiej Holenderskiej Armii Indii Wschodnich oraz personel pływający floty handlowej, który służył ojczyźnie w czasie wojny. Przysługuje on także uczestnikom misji na rzecz utrzymania pokoju i światowego porządku, służącym poza granicami państwa z rozkazu ministra obrony. Według szacunków w ubiegłym roku w Holandii było około 115 tys. weteranów, z czego prawie połowa służyła po 1979 roku.

Lokalny Dzień Weterana w Rotterdamie (2012) – weterani holenderskiej piechoty morskiej świętują w koszarach Van Ghent.

Holenderskim weteranom, mającym legitymacje, przysługuje wiele uprawnień. Jednym z nich jest refundacja kosztów przejazdu. Każdy weteran ma prawo dwa razy w roku skorzystać z bezpłatnego transportu kolejowego, jeśli wybiera się na uroczystości i spotkania organizowane dla nich. Bezpłatne bilety wydaje Veteraneninstituut. Zainteresowani zgłaszają się telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej Veteraneninstituut. Prawo do bezpłatnych biletów mają tylko weterani, którzy już nie służą w wojsku. Wynika to z faktu, że pozostającym w czynnej służbie koszty przejazdu refunduje macierzysta jednostka.

W budżecie holenderskiego ministerstwa obrony co roku jest przewidywana kwota na organizację spotkań weteranów poza granicami państwa. W 2014 roku Veteraneninstituut podarował im w sumie 38 570 biletów na przejazdy.

Dzięki temu rozwiązaniu wiele osób ma możliwość wzięcia udziału w uroczystościach organizowanych dla weteranów. Można powiedzieć, że Dzień Weterana w Holandii nie jest świętem elitarnym, lecz świętem każdego z nich.

Veterans'Rock w Estonii

W Estonii Dzień Weterana wyznaczono na 23 kwietnia. Od 1995 roku w misjach NATO i UE wzięło udział 2500 estońskich żołnierzy, 130 zostało rannych, a 11 zginęło. W kraju tym poświęcono dużo uwagi na promowanie w społeczeństwie obchodów Dnia Weterana. To dlatego, że wcześniej pojęcie „weteran” było kojarzone tylko z uczestnikami II wojny światowej oraz czasami sowieckimi. Istotną częścią obchodów Dnia Weterana jest Veterans'Rock – koncert rockowy. Na scenie występują znane estońskie zespoły rockowe. Podczas koncertu są sprzedawane kwiaty, z których dochód jest przeznaczony na pomoc dla weteranów poszkodowanych. Wstęp na koncert jest bezpłatny. W 2014 roku przyciągnął aż 15 tys. widzów. Warto też dodać, że był transmitowany na żywo przez telewizję publiczną. Dużą zaletą takiej formy promocji Dnia Weterana jest to, że trafia ona do szerokich kręgów społecznych. Jednocześnie jej nowoczesna formuła sprawia, że jest w stanie dotrzeć także do młodych ludzi.

dr Anna Pastorek , historyk wojskowości, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

autor zdjęć: arch. MON Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
 
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
BWP-1 – historia na dekady
Podejrzane manewry na Bałtyku
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Musimy być szybsi niż zagrożenie
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Pracowity pobyt w kosmosie
Inwestycja w żołnierzy
Kajakami po medale
Ewakuacja Polaków z Izraela
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Strażnicy polskiego nieba
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Święto sportów walki w Warendorfie
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Dzieci wojny
Wyższe stawki dla niezawodowych
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Flyer, zdobywca przestworzy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
The Power of Infrastructure
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Planowano zamach na Zełenskiego
Śmierć gorsza niż wszystkie
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownik w akcji
Pancerny kot w polskim wojsku
Policjanci w koszarach WOT
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Prezydent na wschodniej granicy
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Broń przeciwko wrogim satelitom
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Czarna Pantera celuje
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Wypadek Rosomaka
Bezpieczniejsza Europa
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
„Różycki” zwodowany
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Świat F-35
Drukowanie dronów
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Podróż w ciemność
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO