moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Za co żandarm ukarze żołnierza mandatem

Kradzież, odmowa wylegitymowania się, fałszywy alarm czy picie alkoholu w pracy – za takie wykroczenia żandarmi będą mogli ukarać żołnierza mandatem. Dotychczas podobne uprawnienia mieli wyłącznie policjanci. Projekt zmiany przepisów w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rozporządzenie określające rodzaje wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą nałożyć grzywnę, obowiązuje od 14 lat. Dokument jak dotąd nie był nowelizowany. – W tym czasie wiele się w przepisach zmieniło. Część aktów prawnych wymienionych w rozporządzeniu utraciła moc i została zastąpiona innymi. Dlatego konieczne było przygotowanie nowelizacji. Nie bez znaczenia jest także dostosowanie katalogu wykroczeń do potrzeb wynikających z naszego doświadczenia – mówi ppłk Marcin Wiącek z Żandarmerii Wojskowej.

Więcej mandatów od żandarma

Biuro prasowe ŻW podkreśla jednak, że Żandarmeria Wojskowa na mocy ustawy ma już uprawnienia do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego. Co zatem się zmieni? – Przygotowywane przez resort obrony rozporządzenie po prostu poszerza katalog przypadków, za które będziemy mogli nałożyć mandat – przyznaje ppłk Wiącek.

W projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej wpisano kilkadziesiąt wykroczeń, za które żandarmi będą mogli ukarać. Chodzi głównie o wojskowych w czynnej służbie. Cywilów żołnierze ŻW mogą karać za wykroczenia tylko wtedy, gdy je popełnią na terenie wojskowym, np. w jednostce czy na poligonie.

Zgodnie z przygotowywanymi przepisami żandarmi będą mogli nałożyć grzywnę za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, czyli np. za zakłócanie zgromadzeń czy żebractwo. Żandarm wlepi też mandat żołnierzowi, gdy ten np. poda nieprawdziwe dane osobowe, odmówi okazania dokumentów lub będzie sprawcą fałszywego alarmu. Przepisy mówią także, że będzie można ukarać wojskowych, którzy popełnili wykroczenie „przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia”. W tym przypadku chodzi m.in. o pełnienie służby pod wpływem alkoholu. – To zmiana uzasadniona tym bardziej, że jednym z naszych podstawowych zadań jest kontrola przestrzegania przepisów o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i narkomanii oraz zapobieganie zjawiskom patologicznym w siłach zbrojnych – dodaje ppłk Wiącek. Nowelizacja umożliwi także karanie mandatem żołnierza, który pije w miejscu niedozwolonym albo kupuje alkohol z nielegalnej sprzedaży.

Uwaga, rodzice

Mandat może też dostać wojskowy, gdy nieostrożnie obchodzi się z materiałami i substancjami niebezpiecznymi. Za tą zmianą, jak czytamy w uzasadnieniu, przemawiają zadania formacji związane z ochroną porządku i bezpieczeństwa na terenach wojskowych.

To jednak nie wszystko. W projekcie zaproponowano, aby żandarm mógł wystawić mandat za rażące naruszenie władzy rodzicielskiej. – Może to dotyczyć sytuacji, gdy dziecko przebywa w miejscu niebezpiecznym dla jego zdrowia. To zmiana zrozumiała, tym bardziej że od lipca ubiegłego roku mamy możliwość przeprowadzania interwencji domowych u żołnierzy zawodowych – wyjaśnia ppłk Wiącek.

Mandat od żandarma dostanie także wojskowy, który ukradnie rzecz wartą do 250 zł, drewno z lasu lub dopuści się paserstwa. Podobnie będzie, gdy żołnierze wjadą do lasu w miejscu niedozwolonym, zniszczą urządzenia melioracyjne czy zanieczyszczą wodę.

Obecnie żandarmi przy takich wykroczeniach muszą wzywać policję, która ma uprawnienia do nałożenia grzywny. Po zmianie przepisów zyska je także ŻW. – Dzięki zmianom będziemy mogli szybciej reagować na popełnienie wykroczenia i szybciej będzie wymierzana kara. Odciążymy też sądy, ponieważ postępowania o wykroczenia będą się kończyć na etapie postępowania mandatowego – dodaje ppłk Wiącek.

Wysokość grzywny określają przepisy różnych ustaw, np. w Kodeksie wykroczeń kara waha się od 20 zł do 5 tys. zł.

Projekt zmiany rozporządzenia jest na etapie konsultacji międzyresortowych. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~NoSerio
1459953480
Możliwe że to dobrze że dostaną te uprawnienia a nie że w tę sobotę co była dali mi mandat za przekroczenie 8km na pustej drodze w zerowym ruchu w miejscu gdzie prędkość jest tylko i wyłącznie spadkowa..... byle nabić statystyk że się dało mandat.... totalne debilstwo, brać się za sprawdzenie procentów alkoholowych czy wywózkę dziwnych przedmiotów a nie tam gdzie łapanie jest bezsensu..... i spokojnie nie żale się po prostu mam ból dupy że złapali mnie bo o 2 metry później akurat zwalniałem.....
94-ED-7F-93

Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna na detale
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Wytropić zagrożenie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEye dla wojska
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Gunner, nie runner
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO