moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Stryker Detachment” z podhalańczykami

Na poligonie w Nowej Dębie rozpoczęło się szkolenie polskich i amerykańskich pododdziałów „Stryker Detachment”. Tym razem z sojusznikami ćwiczą podhalańczycy z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Amerykańska kompania zmotoryzowana w sile ok. 150 żołnierzy ze składu 3 Batalionu 2 Pułku Kawalerii, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck, szkoliła się już na poligonach w Polsce. Wspólne szkolenia realizowane były między innymi z 12 Brygadą Zmechanizowaną na poligonie w Drawsku. Obecnie koledzy z USA w ramach „Stryker Detachment” rozpoczęli wspólne szkolenie z żołnierzami 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Nowej Dębie.

Pododdział sojuszników przybył na poligon 23 lutego i po zrealizowaniu instruktaży i rekonesansów placów ćwiczeń ruszyły zajęcia. Amerykanie, których głównym wyposażeniem jest 16 transporterów Stryker, działają na poligonie z 4 kompanią zmechanizowaną ze składu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Siłami USA dowodzi kpt. Thomas Dunkan, natomiast 4 kz por. Wojciech Potaczała. Pododdziały wymieniły się plutonami i rozpoczęły szkolenie w trzech grupach. Plan jest intensywny i zakłada szkolenia zarówno dzienne, jak i nocne. Pierwsze dni szkolenia to taktyka. Żołnierze wspólnie wykonują zasadzki, zdobywają budynki oraz prowadzą natarcie w terenie lesistym.

Taktyczne działania potrwają do poniedziałku, 29 lutego. Kolejny tydzień przewidziano głównie na doskonalenie ogniowe. Zaplanowano szereg strzelań w oparciu o strzelnicę piechoty oraz strzelania sytuacyjne w terenie.

Rozpoczęte szkolenie, którego celem jest doskonalenie sojuszniczej współpracy w zakresie prowadzenia działań przez pododdziały obydwu krajów, jest kontynuacją zeszłorocznego i wpisuje się w szereg działań podejmowanych przez Amerykanów w ramach prowadzenia operacji „Atlantic Resolve”. Szkolenie „Stryker Detachment” jest też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami obu armii. Nie tylko na poziomie dowódców i sztabów, lecz także między żołnierzami.

Tekst kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik, szer. Michał Wawrykowicz

dodaj komentarz

komentarze


Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Paczka dla bohatera już w drodze!
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
MON przejmuje Hutę Częstochowa
„Burza” nabiera kształtów
Astronauta w Szkole Orląt
Kto zostanie Asem Sportu?
Gdy ucichnie artyleria
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Plan na WAM
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
The Taste of Military Service
Wojsko ma swojego satelitę!
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Najdłuższa noc
Pancerniacy jadą na misję
Sojusznicza obrona
Noc na „pasku”
Mundurowi z benefitami
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Odpalili K9 Thunder
W hołdzie poległym
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dzień wart stu lat
Piątka z czwartego wozu
Snowboardzistka i pływacy na medal
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wisła dopłynęła
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Historyczna „Wisła”
Kolejne AW149 nadlatują
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Przełomowy czas dla WZL-2
Polski Rosomak dalej w produkcji
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Gala Boksu na Bemowie
Combat 56 u terytorialsów
Niebo pod osłoną
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Przygotowani na każdy scenariusz
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Panczeniści na podium w Hamar
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Wojsko z nowym programem rozwoju
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Koniec bezkarności floty cieni?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO