moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ochotnicy złożyli przysięgę wojskową

Do założenia munduru przekonywali mnie dziadek i ojciec – podkreśla szer. elew Amadeusz Berdziński. Dziś jako żołnierz służby przygotowawczej złożył przysięgę w Powidzu. Podobne uroczystości odbyły się dziś m.in. Toruniu, Dęblinie, Ustce i Gdyni. W najbliższych dniach ślubowanie złoży w sumie 3,5 tysiąca młodych ludzi, którzy szkolą się w 29 jednostkach w całej Polsce.

Szer. elew Berdziński pochodzi z Witkowa, małej miejscowości, która leży tuż obok wojskowego lotniska. Dorastając w takim miejscu, jak sam przyznaje, siłą rzeczy musiał zainteresować się armią i militariami. Tym bardziej, że zawodowym żołnierzem jest jego ojciec. – W ubiegłym roku zdałem maturę i zacząłem studia na cywilnym kierunku: techniki dentystyczne – opowiada Berdziński. – Jednak swoją przyszłość chcę związać z wojskiem. W tym roku będę aplikował do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Nie wiem jednak, czy mam predyspozycje do bycia pilotem. Na razie chciałbym przejść służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych – dodaje. Na początku stycznia trafił do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w sąsiednim Powidzu. I przyznaje, że pierwszy miesiąc w mundurze upłynął mu zaskakująco dobrze. – Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do panujących w jednostce zwyczajów: rano wczesne pobudki, później poranny rozruch, apel. Na zajęciach uczymy się regulaminów, musztry, ćwiczymy składanie, rozkładanie i czyszczenie broni – opowiada szer. elew Berdziński. Dziś jednak od wojskowej codzienności mógł przez chwilę odpocząć.

84 elewów w Powidzu, 97 – w Gdyni

W samo południe 84 żołnierzy służby przygotowawczej z bazy w Powidzu złożyło uroczystą przysięgę. – „Bóg, honor, ojczyzna” te święte słowa kryją w sobie zadania wzorowego wypełniania obowiązków żołnierskich w każdych warunkach: pokoju, kryzysu, czy wojny – podkreślał podczas okolicznościowego przemówienia płk pil. Mieczysław Gaudyn, dowódca powidzkiej bazy. – Jestem przekonany, że podczas dalszej służby dołożycie wszelkich starań, by wypełnić to przesłanie – mówił.

Podobne uroczystości odbyły się dziś między innymi w Toruniu, Zegrzu, Koszalinie, Dęblinie i Ustce.

W Gdyni 97 elewów ślubowało na Nabrzeżu Pomorskim przed historycznym niszczycielem ORP „Błyskawica”. Miejsce symboliczne – „Błyskawica” to okręt reprezentacyjny polskiej marynarki wojennej o chlubnej wojennej przeszłości, a jednocześnie najstarsza na świecie jednostka swojej klasy. – Pod skrzydła Komendy Portu Wojennego w Gdyni trafili ochotnicy z całej Polski. Szkolenie odbywają w obiektach Punktu Bazowania w Helu – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Po złożeniu przysięgi elewi spotkali się z krewnymi i przyjaciółmi, którzy przyjechali na uroczystość, a potem udali się na krótkie urlopy. Wkrótce wrócą do jednostek, by kontynuować szkolenie. – Część podstawowa potrwa w sumie trzy miesiące. Potem ochotników czeka miesiąc szkolenia specjalistycznego – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W zależności od specyfiki jednostki, do której trafili, będą zdobywać wiedzę przydatną do służby na przykład w artylerii, wojskach przeciwlotniczych i łączności.

Za tydzień przysięgę złożą elewi, którzy szkolą się między innymi w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu i Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu. – W sumie będzie ich przeszło 3,5 tysiąca – informuje mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego. Żołnierze służby przygotowawczej szkolą się w 29 specjalistycznych centrach i jednostkach wojskowych. Turnus potrwa do 29 kwietnia. – Po jego zakończeniu ochotnicy zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a pozostali wyszkolone rezerwy osobowe. Dla najlepszych żołnierzy służba w NSR może stać się przepustką do zawodowej służby wojskowej – podkreśla mjr Romańczuk.

Wymagania dla kandydatów

Na tym jednak nie koniec. Na początku maja i w początkach września rozpoczną się kolejne turnusy. – W tym roku w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych planujemy przeszkolenie 11,5 tysiąca ochotników – zapowiada mjr Romańczuk.

Aby dostać się do służby przygotowawczej, trzeba spełniać kilka warunków, m.in. mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i nie mieć na koncie wyroku skazującego. Kandydaci na oficerów muszą się legitymować wykształceniem wyższym, podoficerowie – średnim, szeregowi zaś – co najmniej gimnazjalnym. Zainteresowani powinni złożyć wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej oceniana jest motywacja ochotnika, a także jego predyspozycje, na przykład zdolność do pracy w zespole i odporność na stres. Dodatkowym atutem będą prawo jazdy kategorii C, C+E lub D, kwalifikacje nurka, skoczka spadochronowego, ratownika medycznego, operatora sprzętu inżynieryjnego.

ŁZ, MKS

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Mundury w linii... produkcyjnej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO