moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Parlamentarzyści, których łączy fascynacja wojskiem

Będą przypominać bohaterstwo żołnierzy wyklętych, namawiać środowiska twórcze do kręcenia filmów o chwale polskiego oręża, a także promować wyroby rodzimego przemysłu obronnego – w Sejmie powstały trzy zespoły parlamentarne, które mają zajmować się sprawami wojska i obronności. Udział w ich pracach zadeklarowało już prawie 200 polityków.

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” autorstwa Muzeum Historii Polski w Sejmie RP.

Zespoły parlamentarne tworzą posłowie i senatorowie, których łączą wspólne zainteresowania. Chodzi o to, by razem – niezależnie od barw politycznych – promować pewne idee i rozwiązania dotyczące danej problematyki. W tej kadencji parlamentu politycy interesujący się wojskiem i obronnością powołali trzy zespoły ds.: wsparcia polskiego przemysłu obronnego, historii i tradycji Wojska Polskiego oraz tradycji i pamięci żołnierzy wyklętych. Ten ostatni bije rekordy popularności – zgłosiło się do niego aż 180 posłów i senatorów.

– Chcemy upamiętniać bohaterstwo żołnierzy wyklętych, których władze komunistyczne skazały nie tylko na śmierć, ale także na zapomnienie – mówi poseł Leszek Dobrzyński (PiS), który razem z posłem Stanisławem Piętą (PiS) wpadł na pomysł utworzenia zespołu. Poseł Dobrzyński przyznaje, że wprawdzie w ostatnich latach przywracana jest pamięć o zamordowanych żołnierzach podziemia niepodległościowego, jednak wiedza o ich tragicznych losach nadal jest niewystarczająca i wymaga popularyzowania. – Fakt, że parlamentarzyści interesują się tym tematem, jest sygnałem, że państwo troszczy się o pamięć o żołnierzach wyklętych – przekonuje poseł Leszek Dobrzyński.

Zespół zajmie się m.in. organizowaniem konferencji naukowych i obchodów rocznic (np. przypadającej w lutym rocznicy śmierci mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”), współpracą z państwowymi archiwami oraz IPN-em. Członkowie zespołu mają też w planach monitorowanie prac archeologów, którzy prowadzą ekshumację na tzw. Łączce. To kwatery na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się anonimowe groby żołnierzy AK zamordowanych w PRL-u.

Filmy o chwale polskiego oręża

Odrodzenie etosu polskiego żołnierza to cel, jaki stawiają sobie członkowie Zespołu Historii i Tradycji WP. – Chcemy przywrócić bohaterom należne im miejsce – podkreśla Arkadiusz Czartoryski (PiS), inicjator zespołu. Poseł zapowiada m.in. podjęcie starań o utworzenie muzeum poświęconego żołnierzom wyklętym. Członkowie zespołu chcą również wspierać grupy rekonstrukcji historycznej oraz... X muzę. – W Polsce nie powstają filmy mówiące o heroizmie Polaków walczących podczas II wojny światowej. Nie ma ekranizacji np. bitew nad Bzurą, o Monte Cassino czy o Tobruk. A przecież nasi żołnierze sami napisali porywające scenariusze – zauważa poseł Czartoryski. I podkreśla, że wiele państw walczy o swoją tożsamość właśnie za pomocą kinematografii. – Niektórzy, jak Niemcy, próbują w ten sposób napisać od nowa historię. Stąd takie produkcje jak „Upadek” czy „Nasze matki, nasi ojcowie” – wymienia Arkadiusz Czartoryski.

Poseł, który z wykształcenia jest historykiem, uważa, że filmowcy powinni zainteresować się także dawnymi sukcesami polskiego oręża, np. bitwą pod Kłuszynem, stoczoną w 1610 roku podczas wojny polsko-rosyjskiej, czy zdobyciem Moskwy (1610 rok).

Wystawę pt. „Opoczyńskie Królestwo Partyzanckie” można było obejrzeć w Sejmie w 2014 roku.

– Historia państwa jest nierozerwalnie związana z dziejami polskiego wojska. Mamy to szczęście, że możemy czerpać wiele pozytywnych przykładów z naszych dziejów, odwoływać się do wspaniałych zwycięstw i poświęcenia polskich żołnierzy – zauważa Przemysław Czarnecki (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a także Zespołów Tradycji i Historii WP oraz Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poseł, który od dawna pasjonuje się sprawami wojska i militariami, jest jednym z orędowników pomysłu, by tworzone właśnie jednostki obrony terytorialnej przejmowały tradycje Legionów czy Armii Krajowej.

Obronić polski przemysł obronny

Zupełnie inną tematyką zajmie się Zespół ds. Polskiego Przemysłu Obronnego. – Branża zbrojeniowa wymaga wsparcia ze strony państwa. Swoją rolę ma tu do odegrania również parlament – tłumaczy powody utworzenia zespołu poseł Maks Kraczkowski (PiS).

Parlamentarzyści będą więc inicjować debaty o współpracy polityków, wojskowych, naukowców i przedsiębiorców na rzecz obronności. Przede wszystkim jednak chcą zadbać o to, by modernizacja armii uwzględniała interes krajowych przedsiębiorców. – W obliczu potężnych wydatków MON na modernizację uzbrojenia polskiej armii ważne jest, w jakim stopniu polski przemysł obronny może uczestniczyć w programach zbrojeniowych na zasadach partnera, a nie tylko podwykonawcy prostych procesów technologicznych, takich jak spawanie czy malowanie – mówi Maks Kraczkowski, który jest także wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki. – Musimy patrzeć na polską branżę zbrojeniową przez pryzmat rozwoju i w perspektywie kilku, kilkunastu lat, a nie tylko najbliższego budżetu MON – zastrzega.

Posłowie mają także promować za granicą wyroby polskiego przemysłu obronnego. W taki sposób działają chociażby kongresmeni z USA czy parlamentarzyści z Europy Zachodniej. Zawsze starają się być ambasadorami wyrobów produkowanych w krajach, które reprezentują. I ich przemysł dobrze na tym wychodzi.

Posłowie angażują się w prace zespołów parlamentarnych w wolnym czasie. Udział w tych zespołach nie wiąże się z jakimikolwiek gratyfikacjami finansowymi.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Łukasz Wojtach / Muzeum Historii Polski, Paweł Kula

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO