moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Parlamentarzyści, których łączy fascynacja wojskiem

Będą przypominać bohaterstwo żołnierzy wyklętych, namawiać środowiska twórcze do kręcenia filmów o chwale polskiego oręża, a także promować wyroby rodzimego przemysłu obronnego – w Sejmie powstały trzy zespoły parlamentarne, które mają zajmować się sprawami wojska i obronności. Udział w ich pracach zadeklarowało już prawie 200 polityków.

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” autorstwa Muzeum Historii Polski w Sejmie RP.

Zespoły parlamentarne tworzą posłowie i senatorowie, których łączą wspólne zainteresowania. Chodzi o to, by razem – niezależnie od barw politycznych – promować pewne idee i rozwiązania dotyczące danej problematyki. W tej kadencji parlamentu politycy interesujący się wojskiem i obronnością powołali trzy zespoły ds.: wsparcia polskiego przemysłu obronnego, historii i tradycji Wojska Polskiego oraz tradycji i pamięci żołnierzy wyklętych. Ten ostatni bije rekordy popularności – zgłosiło się do niego aż 180 posłów i senatorów.

– Chcemy upamiętniać bohaterstwo żołnierzy wyklętych, których władze komunistyczne skazały nie tylko na śmierć, ale także na zapomnienie – mówi poseł Leszek Dobrzyński (PiS), który razem z posłem Stanisławem Piętą (PiS) wpadł na pomysł utworzenia zespołu. Poseł Dobrzyński przyznaje, że wprawdzie w ostatnich latach przywracana jest pamięć o zamordowanych żołnierzach podziemia niepodległościowego, jednak wiedza o ich tragicznych losach nadal jest niewystarczająca i wymaga popularyzowania. – Fakt, że parlamentarzyści interesują się tym tematem, jest sygnałem, że państwo troszczy się o pamięć o żołnierzach wyklętych – przekonuje poseł Leszek Dobrzyński.

Zespół zajmie się m.in. organizowaniem konferencji naukowych i obchodów rocznic (np. przypadającej w lutym rocznicy śmierci mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”), współpracą z państwowymi archiwami oraz IPN-em. Członkowie zespołu mają też w planach monitorowanie prac archeologów, którzy prowadzą ekshumację na tzw. Łączce. To kwatery na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się anonimowe groby żołnierzy AK zamordowanych w PRL-u.

Filmy o chwale polskiego oręża

Odrodzenie etosu polskiego żołnierza to cel, jaki stawiają sobie członkowie Zespołu Historii i Tradycji WP. – Chcemy przywrócić bohaterom należne im miejsce – podkreśla Arkadiusz Czartoryski (PiS), inicjator zespołu. Poseł zapowiada m.in. podjęcie starań o utworzenie muzeum poświęconego żołnierzom wyklętym. Członkowie zespołu chcą również wspierać grupy rekonstrukcji historycznej oraz... X muzę. – W Polsce nie powstają filmy mówiące o heroizmie Polaków walczących podczas II wojny światowej. Nie ma ekranizacji np. bitew nad Bzurą, o Monte Cassino czy o Tobruk. A przecież nasi żołnierze sami napisali porywające scenariusze – zauważa poseł Czartoryski. I podkreśla, że wiele państw walczy o swoją tożsamość właśnie za pomocą kinematografii. – Niektórzy, jak Niemcy, próbują w ten sposób napisać od nowa historię. Stąd takie produkcje jak „Upadek” czy „Nasze matki, nasi ojcowie” – wymienia Arkadiusz Czartoryski.

Poseł, który z wykształcenia jest historykiem, uważa, że filmowcy powinni zainteresować się także dawnymi sukcesami polskiego oręża, np. bitwą pod Kłuszynem, stoczoną w 1610 roku podczas wojny polsko-rosyjskiej, czy zdobyciem Moskwy (1610 rok).

Wystawę pt. „Opoczyńskie Królestwo Partyzanckie” można było obejrzeć w Sejmie w 2014 roku.

– Historia państwa jest nierozerwalnie związana z dziejami polskiego wojska. Mamy to szczęście, że możemy czerpać wiele pozytywnych przykładów z naszych dziejów, odwoływać się do wspaniałych zwycięstw i poświęcenia polskich żołnierzy – zauważa Przemysław Czarnecki (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a także Zespołów Tradycji i Historii WP oraz Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poseł, który od dawna pasjonuje się sprawami wojska i militariami, jest jednym z orędowników pomysłu, by tworzone właśnie jednostki obrony terytorialnej przejmowały tradycje Legionów czy Armii Krajowej.

Obronić polski przemysł obronny

Zupełnie inną tematyką zajmie się Zespół ds. Polskiego Przemysłu Obronnego. – Branża zbrojeniowa wymaga wsparcia ze strony państwa. Swoją rolę ma tu do odegrania również parlament – tłumaczy powody utworzenia zespołu poseł Maks Kraczkowski (PiS).

Parlamentarzyści będą więc inicjować debaty o współpracy polityków, wojskowych, naukowców i przedsiębiorców na rzecz obronności. Przede wszystkim jednak chcą zadbać o to, by modernizacja armii uwzględniała interes krajowych przedsiębiorców. – W obliczu potężnych wydatków MON na modernizację uzbrojenia polskiej armii ważne jest, w jakim stopniu polski przemysł obronny może uczestniczyć w programach zbrojeniowych na zasadach partnera, a nie tylko podwykonawcy prostych procesów technologicznych, takich jak spawanie czy malowanie – mówi Maks Kraczkowski, który jest także wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki. – Musimy patrzeć na polską branżę zbrojeniową przez pryzmat rozwoju i w perspektywie kilku, kilkunastu lat, a nie tylko najbliższego budżetu MON – zastrzega.

Posłowie mają także promować za granicą wyroby polskiego przemysłu obronnego. W taki sposób działają chociażby kongresmeni z USA czy parlamentarzyści z Europy Zachodniej. Zawsze starają się być ambasadorami wyrobów produkowanych w krajach, które reprezentują. I ich przemysł dobrze na tym wychodzi.

Posłowie angażują się w prace zespołów parlamentarnych w wolnym czasie. Udział w tych zespołach nie wiąże się z jakimikolwiek gratyfikacjami finansowymi.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Łukasz Wojtach / Muzeum Historii Polski, Paweł Kula

dodaj komentarz

komentarze


Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
 
Latający radar
„Baltops” – moc na Bałtyku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali swoją siłę
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Więcej niż szkolenie TCCC
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Plan na szczyt
„Osiodłać krowę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Dzień, który zmienił bieg wojny
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Trzy miecze pokoju
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Gortat Team vs drużyna NATO
Terroryści na lotnisku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Jak rozbito więzienie w Końskich
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sztandar dla cyberwojsk
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej miejsc dla dobrowolsów
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
AWACS-y dostarczone
Inwestycja potrzebna jak tlen
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Pierwsza Drużyna” na start
Kremlowska wirtualna korekta
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Equipment Tailored to the Needs
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
AW149 wkrótce „made in Poland”
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przesmyk w grze
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Policjanci szkolą wojsko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO