moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Trident Juncture” pokazały siłę NATO

Pokazaliśmy, że w NATO są siły mogące w razie kryzysu zareagować w bardzo krótkim czasie. Posiadamy realne możliwości odstraszania – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, na zakończenie „Trident Juncture 2015”. W największych manewrach NATO wzięło udział 36 tysięcy żołnierzy z ponad 30 państw. Ćwiczyli w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Komandosi z Lublińca po raz pierwszy publicznie zaprezentowali oddział MERT ds. zagrożeń biologicznych, chemicznych i promieniotwórczych.


– Przez kilka tygodni nasze siły zostały przetestowane w operacjach lądowych, wodnych i powietrznych. Udowodniliśmy, że w razie kryzysu posiadamy odpowiednie wyszkolenie, by skutecznie zareagować, oraz że jesteśmy w stanie współpracować na poziomie międzynarodowym – dodał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO odwiedził wczoraj portugalski port Troia i wizytował część morską manewrów „Trident Juncture 2015”. Wraz z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą i ministrem obrony Jose Pedro Aguair-Branco obejrzeli pokaz współdziałania jednostek różnego przeznaczenia podczas operacji prowadzonej na wodzie.

W kilkutygodniowych ćwiczeniach morskich uczestniczyły bowiem doborowe jednostki z całego świata, w tym kilka polskich. Sprawdzano nowe procedury działań na wodzie i gotowość bojową piechoty morskiej. A także nowe elementy wchodzące w skład polskich jednostek specjalnych, które od 1 stycznia 2015 roku pełnią dyżur bojowy w składzie Sił Odpowiedzi NATO. Podczas pokazu komandosi z Lublińca po raz pierwszy zaprezentowali publicznie oddział MERT powołany na potrzeby zagrożeń biologicznych, chemicznych oraz promieniotwórczych.



Scenariusz operacji przewidywał przejęcie okrętu przemycającego groźny ładunek chemiczny oraz zdobycie portu po lądowaniu na plaży. W symulacji uczestniczyły polskie i portugalskie siły specjalne. Za opanowanie portowej plaży oraz przylegających do niej terenów odpowiadała portugalska piechota morska Corpo de Fuzileiros. Wsparcie zapewniali chemicy z 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego. Ich rola polegała na dezynfekcji żołnierzy oraz zabezpieczeniu niebezpiecznych materiałów. –  Zaprezentowane siły pełnią istotną rolę w szeregach Sojuszu – podkreślał Jens Stoltenberg.

Podczas uroczystości sekretarz generalny wizytował też okręt NRP „Vasco da Gama” oraz brytyjski helikopterowiec HMS „Ocean”. Portugalska marynarka, na czele ze statkiem flagowym NRP „D. Francisco de Almeida”, dowodzi obecnie oddziałami morskimi NATO.

Kończące się dziś manewry „Trident Juncture 2015” to największe ćwiczenia Sojuszu od 2002 roku. Brało w nich udział 36 tysięcy żołnierzy z ponad 30 krajów, w tym 28 państw sojuszniczych. Zadania wykonywali na poligonach w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Manewry są odpowiedzią na destabilizację w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Zostali do nich dopuszczeni obserwatorzy z Rosji.

Michał Zieliński z portugalskiej Troi

autor zdjęć: NATO, WO Artigues

dodaj komentarz

komentarze

~andrew
1452085260
Zaskoczony zostałem informacją że NRP D.Francisco de Almeida jest "statkiem flagowym" marynarki portugalskiej . Wygląda na to że Naczelny Polski Zbrojnej jest tego samego zdania. Sądziłem że informacje podawane przez PZ są rzetelne a tu takie rozczarowanie.A Panu Zielińskiemu proponuję pisanie do FAKTU .Nie masz pojęcia chłopie o temacie to nie ogłupiaj ludzi.
68-B4-B9-1B

Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Debiut skialpinizmu
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Morskie koło zamachowe
Polski sektor obronny za SAFE
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Focus of Every Move
Cztery lata wojny w Ukrainie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Jaskółka” na Bałtyku
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Przemyślany każdy ruch
Sprintem do bobsleja
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Oko na Bałtyk
Desant w Putlos
Walka o pierwszą dziesiątkę
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Życie pod ostrzałem
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Debiut ogniowy Borsuków
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Fenomen podziemnej armii
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Outside the Box
Torami po horyzont
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Together on the Front Line and Beyond
Czas na oświadczenia majątkowe
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Laboratorium obrony państwa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Selonia, czyli łotewski poligon
Chciałem być na pierwszej linii
Borsuki, ognia!
Spluwaczki w nowej odsłonie
Polska poza konwencją ottawską
Wojsko wskazało priorytety
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Kierunek Rumunia
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Oficer od drona
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Koniec olimpijskich zmagań
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO