moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięć kolejnych medali wojskowych igrzysk

Czwartego dnia wojskowych igrzysk w południowokoreańskim Mungyeong reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła pięć medali. Jedyny srebrny zdobyła st. mar. Daria Pogorzelec w turnieju judo w kategorii do 78 kg. Natomiast brązowe krążki wywalczyli: szpadzistka szer. Ewa Nelip, lekkoatleci szer. Marcin Lewandowski (w biegu na 800 m) i st. szer. Marika Popowicz-Drapała (w biegu na 100 m) oraz judoczka mar. Karolina Tałach (w kategorii do 70 kg).

st. szer. Marika Popowicz-Drapała

St. mar. Daria Pogorzelec z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego chciała obronić tytuł mistrzowski wywalczony przed czterema laty na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro. Dotarła do finału, ale w decydującym o złotym medalu pojedynku przegrała ze Słowenką Anamari Velensek. W półfinale stoczyła natomiast ciężką walkę z Rosjanką Natalią Kazancewą. Rosyjska judoczka jeszcze 45 s przed zakończeniem walki czuła się finalistką turnieju. Tymczasem Polka zaskoczyła ją akcją, po której sędzia zakończył walkę. Ambitnie walcząca Pogorzelec wygrała z Rosjanką przez ippon. Natomiast wcześniej również przed czasem pokonała Georgette Sagnę z Senegalu (po 1 min 4 s walki) i Chinkę Huizhen He (sędzia przerwał pojedynek ponad półtorej minuty przed regulaminowym czasem).

Judoczki na medal

– Daria przegrała tylko z aktualną mistrzynią świata. Jak tu nie cieszyć się więc z jej srebrnego medalu - mówi chor. mar. Adam Poździk, jeden z dwóch trenerów reprezentacji Wojska Polskiego na koreańskie igrzyska. Był on również pod wrażeniem walk toczonych przez mniej doświadczoną niż Pogorzelec mar. Karolinę Tałach, która w kategorii do 70 kg zdobyła brązowy medal. – Karolina niedawno została wcielona do gdyńskiego WZS i obawiałem się troszeczkę, że może nie udźwignąć tej presji igrzysk. Ona startuje w kategorii 63 kg, a poszła do kategorii 70 kg. Startowała więc z niedowagą, a świetnie sobie poradziła. Awans do finału przegrała z Rosjanką, która zdobyła złoty medal. Uległa jej minimalnie przez marną karę shido. Ale z tego brązowego medalu i ona i ja jesteśmy zadowoleni – dodaje szkoleniowiec. Tałach pierwszą walkę wygrała przez ippon z Francuzką Marie Moulin, w półfinale przegrała z Rosjanką Aleną Prokopenko, a w pojedynku o brązowy medal pokonała przez ippon Lynn Mossong z Luksemburga.

st. mar. Daria Pogorzelec

Polka z trzema Rosjankami na podium

W rywalizacji szpadzistek z trzech naszych reprezentantek najlepiej spisała się szer. Ewa Nelip. Zawodniczka z poznańskiego WZS w drodze do medalu po zakończeniu fazy grupowej pokonała kolejno: 15-13 st. szer. Magdalenę Piekarską, 15-13 Niemkę Imke Duplitzer i 15-9 Łotyszkę Jelenę Rublevską. W półfinale przegrała 10-15 z Rosjanką Anną Sivkovą. Rosyjskie szpadzistki zdominowały zresztą rywalizację na planszy w Mungyeong. Złoto zdobyła Anna Sivkova, srebro Tatiana Andriuszyna i drugi brązowy krążek Tatian Gudkova.

– Jestem bardzo zadowolona z mojego występu. Po wyeliminowaniu kilku mocnych rywalek udało mi się stanąć na podium – mówi szer. Ewa Nelip. Nasza reprezentantka przyznała też, że najtrudniejszy pojedynek w turnieju stoczyła z koleżanką z reprezentacji st. szer. Magdaleną Piekarską. – To był ciężki bój. Niestety, tak się czasem zdarza, by po eliminacjach grupowych trafić na koleżankę. Miałam ten niefart dwa razy w tym sezonie, więc można powiedzieć do trzech razy sztuka – przyznaje brązowa medalistka.

Rzadko się zdarza, aby na podium wielkich imprez wraz z trzema Rosjankami stanęła Polka. W Korei Południowej udało się to zawodniczce z poznańskiego WZS. Przed czterema laty w Rio de Janeiro Nelip z koleżankami zdobyła srebrny medal w turnieju drużynowym. Rywalizacja na planszach w Mungyeong jeszcze się nie zakończyła i brązowa medalistka wierzy, że z Korei wywiezie jeszcze jakiś medal. – Mam nadzieję, że powtórzymy sukces z Rio – zapewnia szpadzistka.

Dwa medale lekkoatletów

Dzisiaj pierwsze medale na igrzyskach wywalczyli przedstawiciele najliczniejszej grupy w reprezentacji Wojska Polskiego – lekkoatletów. Najpierw w finale biegu na 800 m trzecie miejsce zajął szer. Marcin Lewandowski, a potem w finale na 100 m wśród pań na trzeciej pozycji finiszowała st. szer. Marika-Popowicz-Drapała. Oboje są reprezentantami bydgoskiego WZS i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Zwycięzcą finału z udziałem zawodnika z Bydgoszczy był Ali Alderaan z Arabii Saudyjskiej. Triumfował z czasem 1 min 45,50 s. Drugi był Jackson Mumbwa Kivuva z Kenii (1.45,70). Lewandowski uzyskał wynik 1 min 46,36 s. - Najbardziej obawiałem się zawodnika z Arabii Saudyjskiej. Ewidentnie szykował się pod tę imprezę. Była ona najważniejsza dla niego w tym sezonie. Ja oprócz tych igrzysk, która były dla mnie bardzo ważne, miałem mistrzostwa świata w Pekinie – mówi szer. Marcin Lewandowski. – Taktykę na ten bieg miałem podobną jak na ten eliminacyjny i półfinałowy. Myślałem, że będzie spokojne tempo. I dlatego postanowiłem biec z tyłu żeby nie wdawać się w jakieś „awantury” w czasie biegu. Tymczasem rywale ruszyli bardzo mocno – opowiada brązowy medalista.

W biegu na 100 m pań triumfowała Brazylijka Rosangela Cristina Oliveira Santos. Dystans pokonała w czasie 11,17 s. Druga była Ukrainka Natalia Pogrebniak (11,46 s). Polka przegrała z Ukrainką o 0,11 s. Druga z Polek biegnąca w finale szer. Weronika Wedler była piąta (z czasem 11,63 s). – Bardzo się cieszę, że zdobyłam ten wymarzony, piękny medal. Zakochałam się w nim od pierwszego momentu – mówi szczęśliwa st. szer. Marika Popowicz-Drapała. – Kiedy zobaczyłam z podium biało-czerwoną flagę na maszcie zakręciła mi się łezka. Nie pojechałam do Pekinu na mistrzostwa świata z powodu kontuzji, ale tutaj powetowałam sobie tę stratę. – dodała zawodniczka i obiecała, że powalczy jeszcze z koleżankami o medal w sztafecie 4x100 m.

Gdzie ci mężczyźni?

W sumie nasi sportowcy zdobyli już w Korei Południowej 11 medali, z czego dziesięć kobiety. Średniodystansowiec z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wpisał się dzisiaj jako pierwszy mężczyzna na listę medalistów – jak przyznał – ma nadzieję, że teraz jego śladem pójdą inni koledzy z reprezentacji. Dzisiaj, niestety, nie poszli choćby tylko lekkoatleci. Poza strefą medalową zakończył rywalizację w pchnięciu kulą szer. Jakub Szyszkowski, a do finałowych biegów na 100 i 400 m nie zakwalifikował się żaden z naszych reprezentantów.

Po czterech dniach igrzysk w klasyfikacji medalowej prowadzi Rosja (18 złotych, 7 srebrnych, 9 brązowych) przed Brazylią, Chinami i Koreą Południową. Polska z jedenastoma medalami zajmuje 11. miejsce.

Jacek Szustakowski z Mungyeong w Południowej Korei

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Szermierze i pięściarki na podium
Zasadzka w leśnych ostępach
Niebo bez dominacji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Strzelać jak Polacy
Sonda dla Jastrzębia
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sportowe jubileusze
Orka tuż, tuż
Akcja na jeziorze
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Zełenski traci Order Orła Białego?
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Koło zamachowe gospodarki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zbrodnicza farsa
AMW oferuje mieszkania
Śmierć w sercu Azji
Ważne decyzje w Brukseli
Bez zmian w emeryturach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Równanie z „Iksem”
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Musztra i marsz ubezpieczony
At the Controls of F-35A Husarz
Mundur, medale i duma
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Apetyt Smoka rośnie
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Cyberparasol nad wyborami
Marsz gąsienicowych kolumn
Podróż w ciemność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Wsparcie ma znaczenie
Powietrzne cysterny dla Polski
Sojusz Madrytu i Warszawy
Ratunek z powietrza
Ramię w ramię z Amerykanami
Twardy ma moc
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wojna pod lupą
Kraków zaprosił weteranów
Atak w Porcie Elbląg
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ratunek na polu walki
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Elektronika dla obrony powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO