moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawody ciężarowców we Wrocławiu

Zwycięzcą II Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc we Wrocławiu został st. szer. Paweł Liszcz z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Dźwignął 245 kg. Nie pobił rekordu z 2014 roku. Wówczas kpt. Artur Kiczuk z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych podniósł sztangę o wadze 250 kg.


Wśród kobiet najsilniejsza okazała się Joanna Wiśniewska z WSzW Wrocław. Jej sztanga ważyła 90 kilogramów. Pierwsze miejsce drużynowo wywalczyła ekipa sztangistów z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

W sobotnie popołudnie w hali sportowej przy ulicy Saperów we Wrocławiu zakończyły się II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. W rywalizacji wzięło udział 87 zawodników z całego kraju w tym 6 kobiet. Z ciężarami na sztandze zmagały się 24 drużyny reprezentujące wojsko oraz Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu, Służbę Więzienną i Agencje Ochrony. Zmagano się w 9 kategoriach.

Z wojska zgłosili się zawodnicy z wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Swoich sportowców delegowały między innymi 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, 6 Batalion Powietrznodesantowy, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu.

Turniej ciężarowców odbył się po raz drugi. Jego pierwszą edycję, rok temu przeprowadzono również we Wrocławiu na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Tegoroczne zawody zorganizowane zostały przez żołnierzy 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz członków sekcji podnoszenia ciężarów WKS ,,Śląsk’’ Wrocław. Zawody otworzył płk Kazimierz Łucki, dowódca 10 WPD.



– Sporty siłowe są w wojsku bardzo popularne. Zawody dają możliwość skonfrontowania najlepszych żołnierzy w podnoszeniu ciężarów z reprezentantami innych służb – podkreślał chor. Mariusz Jędra. Podoficer, który pełni stanowisko dowódcy plutonu zasilania w 10 WPD jeszcze niedawno był czynnym zawodnikiem podnoszenia ciężarów. Wywalczył między innymi tytuł wicemistrza świata seniorów na zawodach w Tajlandii oraz startował na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Obecnie jest wiceprezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i współorganizatorem turnieju służb mundurowych.

We Wrocławiu w tym roku odbyły się też mistrzostwa świata juniorów w tej dyscyplinie a w roku 2013 w stolicy Dolnego Śląska przeprowadzono mistrzostwa świata seniorów – ciężarowców.

Oprócz zawodników doświadczonych i utytułowanych w II Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc mogli wziąć także udział sportowcy trenujący od niedawna. W ekipie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych znalazł się kpr. Tomasz Zaborowski pełniący na co dzień obowiązki dowódcy obsługi w kompanii chemicznej. – Mój rekord życiowy w kategorii do 95 kilogramów na ławeczce wynosi 160 kilogramów. W zawodach w mojej kategorii wzięli udział zawodnicy ze znacznie lepszymi osiągnięciami około 200 kilogramów. Przede mną jeszcze dużo pracy. Zawody były jednak dobrą formą sprawdzenia siebie. Taka rywalizacja mobilizuje do dalszych efektywnych treningów – ocenił podoficer.

Trójki zwycięzców w poszczególnych konkurencjach wyróżnione zostały pucharami, medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Wręczył je zawodnikom dowódca wrocławskiej jednostki dowodzenia płk Łucki. 

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, mł. chor. Andrzej Petryszyn

dodaj komentarz

komentarze

~Mar
1443969000
A gdzie jest zdjęcie mistrza?
36-7D-B1-81

Wkrótce rusza pilotaż powszechnych szkoleń obronnych
Rozwijanie śmigłowcowych zdolności
Przedwczesny triumf
Terytorialsi dłużej będą wspierać Straż Graniczną
Historia jest po to, by z niej czerpać
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Nowe horyzonty medyków
Jak skutecznie szkolić polskie wojsko?
Para ratowników i pies w kopalni złota
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Dziki na Legwanach
Brytyjczycy na wschodniej straży
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Rekompensaty na nowych zasadach
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Maratońskie święto w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zjednoczyć wysiłek w przeciwdziałaniu presji migracyjnej
W wojsku orientują się najlepiej
Wojsko podzieli się Merkurym 2.0
Kraków – strategiczne centrum wojskowej medycyny
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Medycyna na trudne czasy
Okiełznać Borsuka
AWL zainaugurowała rok akademicki 2025/26
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Abolicja dla ochotników
Weterani pamiętają
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Terytorialsi ćwiczyli taktykę i walkę z pożarem
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z
Dzień Bezpieczeństwa na Baltexpo
Jednym głosem w sprawie obronności
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Owad z drukarki
Europa ma być zdolna do obrony
Drony w natarciu
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
W poszukiwaniu majora Serafina
Polski „Wiking” dla Danii
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Kopuła nad bewupem
Lubuscy pancerniacy sforsują Odrę
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Koniec pewnej epoki
Świadczenia mieszkaniowe w górę
Koniec dzieciństwa
Rozkaz: zatankować kompanię Abramsów
W obronie gazoportu
Baltexpo ‘25 wystartowały
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Strategiczna inwestycja w Bumarze-Łabędy
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Pływali jak morscy komandosi
Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Speczespół wybierze „Orkę”
„Road Runner” w Libanie
Apache i Chinook a sprawa polska
Polskie „Tygrysy” nagrodzone w Portugalii
Wyzwaniem – czas
Kircholm 1605

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO