moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana na stanowisku polskiego przedstawiciela wojskowego przy SHAPE

29 września odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku polskiego narodowego przedstawiciela wojskowego przy SHAPE. Kończącego kadencję na stanowisku płk. Jerzego Jankowskiego zastąpił płk Wojciech Ozga. Uroczystość odbyła się w obecności żołnierzy służących w SHAPE oraz Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym.

Płk Jankowski, żegnając się, podziękował wszystkim za wysokie zaangażowanie w realizację zadań podczas służby w strukturach sojuszu i PNPW w trakcie jego 3-letniej kadencji na stanowisku. Życzył jednocześnie wszystkim wielu sukcesów w dalszej służbie oraz życiu osobistym.

Płk Ozga w swoim wystąpieniu podkreślił, że biorąc pod uwagę, że do służby w strukturach NATO wyselekcjonowani zostali najlepsi żołnierze, liczy na bardzo dobrą współpracę. Z uznaniem odniósł się do działań swojego poprzednika i wyraził przekonanie, że dotychczasowy, wysoki poziom pracy zostanie utrzymany.

Płk Jerzy Jankowski zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej dalszą służbę wojskową pełnił będzie w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Podczas swojej służby na stanowisku PNPW w marcu 2014 r. płk Janowski został laureatem nagrody Buzdygana, a w maju 2015 r. otrzymał od Prezydenta RP flagę dla PNPW jako wyróżniającej się instytucji WP.

Płk Wojciech Ozga z dniem 1 października 2015 r. został wyznaczony na stanowisko polskiego narodowego przedstawiciela wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w Mons (Belgia) z okresem kadencji do 30 września 2018 r.

Pułkownik Wojciech Ozga służbę wojskową rozpoczął we wrześniu 1986r. jako podchorąży Wojskowej Akademii Technicznej. Po ukończeniu WAT płk Ozga wyznaczony został na pierwsze stanowisko służbowe w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim, gdzie pełnił służbę do czerwca 1997 r. kiedy został wyznaczony na stanowisko w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Libanie (UNIFIL), gdzie przez okres 1,5 roku pełnił służbę jako oficer operacyjny/tłumacz.
Od 1999 r. wykonywał obowiązki szefa Wydziału Interoperacyjnego Oddziału Operacyjnego Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej do momentu wyznaczenia na stanowisko w Oddziale Polityki i Wymagań, Zarządu
5/9-Planowania, Południowej Regionalnej Kwatery NATO (AFSOUTH) w Neapolu, w marcu 2001 r. Od grudnia 2004 r. pełnił obowiązki Szefa Oddziału Planowania Operacyjnego w Dowództwie Sił Powietrznych w Warszawie.
Rzecznik prasowy Szefa Sztabu Generalnego WP w okresie kandydatury generała Franciszka Gągora na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO (lata 2007-2008). Od wiosny 2008 r. szef Zarządu Planowania Rozwoju Sił Powietrznych – A5 w Dowództwie Sił Powietrznych, 12 listopada 2013 r. objął obowiązki zastępcy szefa Zarządu Planowania Rzeczowego P8 SGWP.
Pułkownik Wojciech OZGA ukończył szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Jest absolwentem podyplomowych studiów zarządzania w Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz studiów polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Tekst: Jacek Popławski

red. PZ

autor zdjęć: Jacek Popławski

dodaj komentarz

komentarze


Premier: prowokacja bez precedensu
Największy transport Abramsów w tym roku
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Kurs dla najlepszych w SERE
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Defendery skompletowane
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Brytyjczycy żegnają Malbork
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Laury MSPO przyznane
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Święto Wojsk Lądowych
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Rekompensaty na nowych zasadach
Hekatomba na Woli
Z najlepszymi na planszy
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
„Saber Junction” – gotowi do obrony
„Road Runner” w Libanie
Husarz z polskim instruktorem
Tukan na smyczy
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
NATO – jesteśmy z Polską
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Wielkie zbrojenia za Odrą
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Zwycięska batalia o stolicę
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Beret „na rekinka” lub koguta
Terytorialsi na pętli
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Orlik na Alfę
Pożegnanie z Columbią
Świetne występy polskich żołnierzy
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Dwie agresje, dwie okupacje
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Black Hawki nad Warszawą
Niemiecki plan zniszczenia Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO