moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni żołnierze rozpoczęli misję w Bośni

W bazie Butmir w Sarajewie odbyła się uroczystość przejęcia dowodzenia przez X zmianę PKW w Bośni i Hercegowinie. Żołnierzom wracającym do kraju dziękował za służbę gen. bryg. Andrzej Tuz: – Przez sześć miesięcy wykonywaliście tu ważne zadania, zapewniając bezpieczeństwo i stabilizację – mówił generał pełniący obowiązki szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na IX zmianie PKW EUFOR/MTT służyło 36 żołnierzy, głównie z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Ich głównym zadaniem było szkolenie sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz doradzanie im, monitorowanie bezpieczeństwa w okolicach Doboju oraz współpraca z samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Zadania X zmiany PKW są podobne. Główną siłę X zmiany PKW tworzy 7 Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska.

Podczas uroczystości ppłk Zygmunt Głogowski, dowódca kończącej służbę IX zmiany, przekazał obowiązki swojemu następcy ppłk. Romanowi Kocińskiemu. – Proces przekazania dowodzenia na poszczególnych stanowiskach przebiegał sprawnie, drobne usterki usuwaliśmy na bieżąco. Kontyngent funkcjonuje poprawnie, wzorowo realizuje zadania – zapewniał płk Tomasz Ciężki, dowódca grupy przekazania dowodzenia. Sprawozdanie na ten temat trafi na biurko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. bryg. Andrzej Tuz, p.o. szefa Sztabu DORSZ, odwiedził żołnierzy w imieniu dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Przypomniał, że Polacy są obecni na Bałkanach od 1992 roku. Podkreślał, że żołnierze wypełniają ważne zadania – zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację w Bośni i Hercegowinie. – Przed nami X zmiana polskiego kontyngentu gotowa do kontynuacji misji. Jestem pewny, że dacie z siebie wszystko – podsumował generał. Z kolei ppłk Zygmunt Głogowski, dowódca IX zmiany PKW, podziękował swoim żołnierzom za „profesjonalizm i wzorowe wykonywanie zadań”.

W ceremonii przekazania dowodzenia wzięli udział szef Sztabu Sił NATO w Sarajewie płk Gyula Kovacs oraz dowódcy kontyngentów państw biorących udział w operacji Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie.

Polski Kontyngent Wojskowy PKW EUFOR/MTT (ang. Mobile Training Teams) wykonuje zadania doradczo-szkoleniowe w Bośni i Hercegowinie od 1 grudnia 2011 roku.

Małgorzata Schwarzgruber z Camp Butmir

autor zdjęć: chor. Jarosław Depner

dodaj komentarz

komentarze


Gala MMA coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Wojsko wskazało priorytety
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Morskie koło zamachowe
Desant w Putlos
Przedsiębiorcy murem za SAFE
„Jaskółka” na Bałtyku
Oficer od drona
Koniec olimpijskich zmagań
Focus of Every Move
Walka o pierwszą dziesiątkę
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Piekło „Pługa”
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Czas na oświadczenia majątkowe
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Laboratorium obrony państwa
Borsuki, ognia!
Cztery lata wojny w Ukrainie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Chciałem być na pierwszej linii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Outside the Box
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Kierunek Rumunia
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Życie pod ostrzałem
Cios w serce reżimu
Sprintem do bobsleja
Debiut ogniowy Borsuków
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Spluwaczki w nowej odsłonie
Polski sektor obronny za SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Together on the Front Line and Beyond
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Przemyślany każdy ruch
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Fenomen podziemnej armii
Oko na Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Debiut skialpinizmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO