moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premiera filmu „Karbala”

Jesteśmy wszyscy zadowoleni z tego, że twórcy, wsparci przez różne instytucje, podjęli trud nakręcenia filmu o tak świeżej historii jak obecność naszych żołnierzy w Iraku – mówił wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas uroczystej premiery filmu pt. „Karbala” w Teatrze Wielkim.


Obraz Krzysztofa Łukaszewicza opowiada o losach żołnierzy z II zmiany PKW IRAK, którzy wiosną 2004 roku, podczas powstania bojowników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra, bronili ratusza w irackim mieście Karbala. Walki o City Hall trwały trzy doby.

Jak zaznaczył szef resortu obrony: – Staramy się tę historię opowiadać. Kilka miesięcy temu otworzyliśmy w Warszawie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, także po to, żeby mówić o tym, jakiego wysiłku nasi żołnierze dokonali służąc, stabilizując Irak i Afganistan. Pamiętamy o tym, że w Afganistanie zginęło 44 polskich żołnierzy, w Iraku - 22. Myślę, że ten film jest formą hołdu, podziękowania dla tych, którzy służyli Polsce w tych odległych, ciężkich krajach.

Wątki kilku reportaży z książki Adama Zadwornego i Marcina Górki „Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak" stały się inspiracją dla Krzysztofa Łukaszewicza, który napisał scenariusz filmu „Karbala”. Postać kpt. Grzegorza Kaliciaka (w filmie: Kalickiego) kreuje Bartłomiej Topa. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Jordanii, a ich autorem jest Arkadiusz Tomiak. Ppłk Grzegorz Kaliciak był konsultantem merytorycznym filmu.

Film "Karbala" jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, wejdzie na ekrany polskich kin 11 września 2015 r.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Krzysiek
1442312820
Świetny film akcji. Widz czuje się tak jakby uczestniczył w tych wydarzeniach a w dodatku świetna gra aktorów. Brawo.
EC-B5-94-98
~grzesiekk
1441871580
Zapowiada się kawał dobrego filmu. Pocieszające jest to, że twórcy kina sięgają po takie mocne, współczesne i dość trudne historie.
EC-B5-94-98

Razem na ratunek
Brytyjczycy na wschodniej straży
Polski „Wiking” dla Danii
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Warto być wGotowości
Militarne Schengen
Ogień z Leopardów na Łotwie
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Marynarze podjęli wyzwanie
Pancerniacy jadą na misję
Początek „Ratownika”
Wojskowy bus do szczęścia
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Plan na WAM
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Kapral Bartnik mistrzem świata
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Mundurowi z benefitami
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Komplet medali wojskowych na ringu
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Elementy Wisły testowane w USA
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Obywatele chcą być #wGotowości
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pilica w linii
Niebo pod osłoną
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sukces Polaka w biegu z marines
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Okręt skrojony na Bałtyk
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
The Darker, the Better
Nowe zasady dla kobiet w armii
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Dzień wart stu lat
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Krajowa produkcja amunicji
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Udany start Peruna
Bezzałogowy nurek
„Horyzont” przeciw dywersji
W krainie Świętego Mikołaja
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojsko na Horyzoncie
Gdy ucichnie artyleria
Orka po szwedzku
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO