moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani z całego świata spotkali się w Sopocie

Generał bryg. Stanisław Woźniak został wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów. Wyboru dokonano podczas odbywającego się w Sopocie 28. Zgromadzenia Ogólnego Federacji. Polska po raz pierwszy w historii była gospodarzem spotkania tej najstarszej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów wojennych. W pięciodniowym kongresie wzięło udział prawie 200 weteranów z całego świata.


Do Sopotu przyjechali delegaci z 45 krajów, m.in. z: Australii, Egiptu, Algierii, Sudanu, Kongo, Hiszpanii, Bułgarii, Czarnogóry, Danii, Tajwanu, Francji i Wielkiej Brytanii. Na tym forum Polskę reprezentowały cztery organizacje. Przewodniczy im gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Woźniak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W obradach wzięli udział także przedstawiciele Centrum Weterana oraz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

– Polska po raz pierwszy zorganizowała zgromadzenie tej jedynej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów z większości krajów świata. Należą do niej ci, którzy walczyli podczas II wojny światowej oraz weterani późniejszych konfliktów, między innymi biorący udział w misjach stabilizacyjnych, pokojowych i prowadzonych współcześnie wojnach – mówi Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, które jest współorganizatorem kongresu.

Delegaci spotykali się na obradach plenarnych i debatowali w ramach ustalonych wcześniej komisji do spraw kobiet, Afryki, Azji i Pacyfiku oraz Europy. Rozmawiali także o weteranach misji w Iraku i Afganistanie, sporo uwagi poświęcając również problemom spowodowanym przez stres bojowy, czyli PTSD. – Podczas sesji plenarnych omawiano system opieki nad weteranami w różnych krajach. Problemy, z jakimi borykają się organizacje skupiające weteranów, na przykład w krajach afrykańskich, bywają naprawdę poważne – dodaje płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Dodatkową wartością takich spotkań jest także integracja środowiska – dodaje.

Delegaci ustalali plan działania Federacji na kolejne lata, omawiali również kwestie finansowe organizacji. – Misją Federacji jest łączenie ludzi z różnych części świata. Nawet jeśli jej członkowie podczas wojny występowali przeciwko sobie, to dziś w ramach tej organizacji mogą współpracować. Po co? Bo ich doświadczenia są cenne. Służą udzielaniu pomocy wszystkim kombatantom i weteranom, osobom poszkodowanym i ich rodzinom – mówi Witold Kortyka ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Jego organizacja rozważa przystąpienie do Światowej Federacji Weteranów. – Gdyby do tego doszło, to nasza siła przebicia byłaby większa. Moglibyśmy prowadzić działania pomocowe i rehabilitacyjne na poziomie międzynarodowym. Stowarzyszenie musi jednak pozyskać sponsora, który opłacałby roczną składkę członkowską w wysokości 1000 euro – dodaje.

Podczas obrad jednogłośnie zdecydowano, że gen. Stanisław Woźniak zostanie wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów i przewodniczącym Stałego Komitetu do Spraw Europy Światowej. – Nasza Federacja jest nazywana „małym ONZ”. Mamy duży wpływ na system opieki nad weteranami na całym świecie. Rekomendujemy rządom rozwiązania w tej sprawie – mówi gen. Woźniak. – Jestem dumny, że zostałem nominowany na to stanowisko przez większość krajów Europy – dodaje nowy wiceprezydent Federacji.

Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Weteranów zakończyło obrady 4 września.


Światowa Federacja Weteranów powstała w 1950 roku, a jej siedziba mieści się w Paryżu. Jest to największa międzynarodowa organizacja kombatancka działająca pod patronatem ONZ. Zajmuje się m.in. doradzaniem władzom państwowym, jak mogą pomagać swoim weteranom. Dzięki niej poszczególne kraje zaczęły uznawać za kombatantów i weteranów uczestników operacji pokojowych oraz stabilizacyjnych ONZ i NATO.

ŚFW skupia 172 stowarzyszenia kombatanckie z 96 państw. Do głównych celów Federacji należą: walka o zabezpieczenie i egzekwowanie praw weteranów i ofiar wojny, promowanie wartości pokoju, wspieranie integracji społecznej weteranów i zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej, podtrzymywanie i pogłębianie więzi w gronie międzynarodowej społeczności weteranów.

Do Światowej Federacji Weteranów należą cztery polskie organizacje: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej; Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Optyka dla żołnierzy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO