moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

US Army coraz mniejsza

Ograniczenia finansowe wymusiły kolejną redukcję liczebności amerykańskich wojsk lądowych. W ciągu dwóch lat armia „odchudzi się” o 40 tysięcy wojskowych i osiągnie liczbę 450 tysięcy żołnierzy. To najskromniejsze siły zbrojne USA od 1940 roku. Oszczędności dotkną też pracowników cywilnych wojska. Do 2018 roku pracę straci 17 tysięcy cywilów. Szczegóły cięć US Army przedstawiła 9 lipca – pisze Tadeusz Wróbel, dziennikarz miesięcznika „Polska Zbrojna”.

 

Redukcja dotnie jednostki w 30 bazach na terytorium Stanów Zjednoczonych. Najwięcej etatów, po ponad trzy tysiące zniknie w Fort Benning w stanie Georgia i Fort Hood w Teksasie. Pod względem procentowym najboleśniejsze będą cięcia w bazie Elmendorf-Richardson, aż o 59 proc. z obecnych tam 4603 żołnierzy US Army. W odróżnieniu od poprzednich akcji oszczędnościowych, amerykańscy decydenci nie zmniejszyli liczebności wojsk lądowych stacjonujących zagranicą, w tym w Europie. Prawdopodobnie postąpiono tak ze względu na sytuację polityczno-wojskową na naszym kontynencie. Ale też trzeba przyznać, że niewiele tu już jest do likwidacji lub wycofania.

Liczebność US Army w Europie spadła z 213 tys. żołnierzy w 1989 roku, do około 29 tys. Amerykanie utrzymują tu tylko dwie duże jednostki bojowe. Największą jest 2 Pułk Kawalerii w Vilseck, w Niemczech – to brygada na Strykerach. Zaś w Vincencie, we Włoszech, stacjonuje 173 Brygada Powietrznodesantowa. Wsparcie zapewnia im m.in.12 Brygada Lotnictwa Bojowego znajdująca się w miejscowości Katterbach w Bawarii.

Planowane na rok 2016 cięcia nie dotkną US Army w Europie, ale takie decyzje zapadły wcześniej w odniesieniu do brygady lotniczej. W końcu kwietnia tego roku armia zapowiedziała jej restrukturyzację. Zostanie ona przeprowadzona przez … redukcję. Bazę w Niemczech opuści około 1900 amerykańskich wojskowych z 12 Brygady. To znacznie osłabi potencjał bojowy jednostki. Obecnie amerykańska brygada lotnicza, która ma charakter ciężki, ma dwa bataliony śmigłowców szturmowych, czyli 48 AH-64 Apache. Rzecznik US Army ppłk Don Peters podał w kwietniu, że z Niemiec będzie wycofana połowa Apache, a także 30 wielozadaniowych śmigłowców UH-60 Black Hawk, trzy transportowe CH-47 Chinook oraz dziewięć maszyn ewakuacji medycznej HH-60. 

Po restrukturyzacji amerykańska jednostka będzie miała zaledwie 1300 żołnierzy, z których 800 ma stacjonować na stałe w Niemczech, a 500 przebywać rotacyjnie. W Katterbach Amerykanie zostawią 24 AH-64, 10 UH-60, osiem CH-47 i sześć HH-60. Poza tym ma być jeszcze 16 samolotów i śmigłowców wsparcia UH-72 Lakota. – Wojska pozostałe w Europie stanowią obecnie niezbędne siły, a by sprostać wymogom strategicznym i wspólnej obrony – zapewnia dowództwo US Army w Europie.

Czy aby na pewno zakończył się już proces ograniczania obecność wojsk amerykańskich w Europie? To będzie zależało od różnych czynników. Jednym z nich jest sytuacja w sferze bezpieczeństwa na kontynencie. Innym - gotowość wyłożenia przez wiele Europejczyków większych pieniędzy na obronę. Bez tego, gdy stan finansów publicznych wymusi konieczność dalszej redukcji US Army, trudno będzie przekonać Amerykanów, by nie zmniejszali liczby swych żołnierzy w Europie.

 

 

 

Tadeusz Wróbel
dziennikarz miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
I zdobyliśmy!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO