moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jest kandydat na naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych

Generał broni Marek Tomaszycki w sytuacji wojny ma zostać mianowany naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych. Prezydent Bronisław Komorowski 22 czerwca wskaże generała jako kandydata na to stanowisko – podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Głowa państwa uczyni to na wniosek premier Ewy Kopacz. „Możliwość wskazywania kandydata na naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych, który będzie mógł zawczasu przygotowywać się do pełnienia obowiązków, było jedną z głównych zmian wprowadzonych w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi” – podkreśla BBN. Reforma weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

1 kwietnia 2015 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która ma usprawnić kierowanie obroną państwa w czasie wojny oraz określa kompetencje naczelnego dowódcy i zadania osoby przewidywanej do mianowania na to stanowisko. W sytuacji konfliktu przejmuje on dowodzenie nad siłami zbrojnymi wyznaczonymi do udziału w operacji wojennej. Ma wówczas podlegać bezpośrednio prezydentowi, kierującemu obroną państwa wspólnie z rządem.

„Wskazany kandydat, w ramach swoich przygotowań, będzie mógł m.in. brać udział w strategicznych grach i ćwiczeniach obronnych, planowaniu użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa oraz w przygotowywaniu wojennego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi” – dodaje BBN.

Gen. broni Marek Tomaszycki jest dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych od 1 stycznia 2014 r. Poprzednio pełnił stanowiska: od maja 2013 r. – dowódcy operacyjnego SZ, zaś od listopada 2011 r. – szefa szkolenia Wojsk Lądowych. Wcześniej dowodził 12 Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie, był też szefem jednego z zarządów Sztabu Generalnego. W latach 2004 – 2005 służył w Iraku jako szef oddziału szkolenia Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W 2007 r. dowodził też Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademię Obrony Narodowej oraz Akademię Wojenną Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, Gwiazdą Iraku.

BW

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze

~Janusz I
1451214000
U Was prezydentem jest jeszcze Komorowski?
BD-BD-81-A9

Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Wielkie serce K9
Mała Orka?
Apache w polskich rękach
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
54 sekundy próby
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Większe możliwości Nitro-Chemu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Polski sukces w Duńskim Marszu
Pierwsze loty
Jelcz coraz silniejszy
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Twarde na poligonie
Zbrodnia bez kary
NATO i USA o Iranie
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Logistyczna rewolucja w Opolu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ochrona w gotowości
Grzmoty zamiast Goździków
Debata o bezpieczeństwie
Psiakrew, harmata!
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Miecz w ręku NATO
Architekci pola walki
Rosomaki na lądzie i morzu
Antydronowa DIANA w Polsce
Bądź bezpieczny w sieci
„Kryzys” na AWL-u
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Syndrom Karbali
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Groźny incydent w Libanie
Pasja i fart
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Fińska armia luzuje rygory
Marynarz w koreańskim tyglu
Pirania zdała egzamin
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zbrodnia i kłamstwo
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Moja Karbala
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO