moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożytki z posła na poligonie

Jestem przekonany, że nie tylko każdy poseł, lecz także każdy Polak powinien przejść szkolenie wojskowe. Im więcej z nas będzie w nim uczestniczyć, tym lepiej dla naszego bezpieczeństwa. W imię zasady, że albo się ma własne wojsko, albo obce – mówi Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Był jednym z 48 posłów, którzy w poniedziałek zaliczyli szkolenie wojskowe w Wesołej. Podczas zajęć na strzelnicy osiągnął najlepsze wyniki, za co dostał puchar od dowódcy generalnego RSZ.

W ramach szkolenia poznawaliśmy wojskowe podstawy: uczyliśmy się składania i rozkładania broni, rzucaliśmy granatami ćwiczebnymi, mieliśmy ćwiczenia z obserwacji terenu i strzelania. Uczestniczyliśmy także w zajęciach z zakładania maski przeciwgazowej. Niektórym może się to wydawać anachroniczne, ale warto pamiętać, że wszystkie armie mają wojska chemiczne, a zagrożenie użyciem gazów bojowych wciąż jest realne.

Szkolenie posłów miało nie tylko wymiar praktyczny. Była to także promocja pewnej postawy obywatelskiej, propaństwowej. W ostatnim czasie zmienia się nastawienie do kwestii obronności i bezpieczeństwa kraju. Coraz więcej osób chce przejść szkolenie wojskowe, co widać po ruchu w WKU. Nasze szkolenie na poligonie w Wesołej było więc także promocją postaw proobronnych oraz przypomnieniem, że ojczyzna to nie tylko prawa, lecz także obowiązki. A za bezpieczeństwo państwa odpowiadają przecież zarówno żołnierze, jak i wszyscy obywatele.

Posłowie powinni wyjechać na poligon także po to, by zobaczyć, jak wygląda służba wojskowa i docenić trud żołnierzy. To także okazja, by przekonać się, na co idą miliardy złotych, które przeznaczamy na obronność.

W szkoleniu, które odbyło się wczoraj, wzięło udział 48 posłów. Myślę, że zainteresowanie następnym będzie jeszcze większe. Marszałek Radosław Sikorski wspomniał, że być może odbędzie się ono w lipcu.

Cezary Tomczyk
poseł PO, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, delegat na Zgromadzenie Parlamentarne NATO

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Legion Medyczny na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Walka, entuzjazm i nadzieja
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Azjatycka szansa
W hołdzie powstańcom warszawskim
Abordaż z polskim wsparciem
Paliwowy krwiobieg NATO
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Triumf wojskowych lekkoatletów
MON i MSZ o szczycie NATO
Jak obronić się przed dronami?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Zmiana warty na granicy
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Rywalizacja o indeks WAT-u
„Albatros” dozbrojony
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Salto mortale komandosa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Młodzi medycy na poligonie
Jelcze z Raciborza
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Odnaleziono „Roja”
Powstańcy są naszymi bohaterami
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Z prądem i pod prąd
Wsparcie ma znaczenie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Trudne początki polskich bombowców
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Rakietowcy na Hawajach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO