moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy zastępca dowódcy BLMW

Decyzją ministra obrony narodowej doświadczony pilot śmigłowców Mi-14 kmdr Jarosław Czerwonko został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Dotychczasowy szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr pil. Jarosław Czerwonko z dniem 1 kwietnia został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Nowy zastępca dowódcy brygady jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej z 1984 roku. Po ukończeniu dęblińskiej Szkoły Orląt został skierowany do jednostki w Darłowie, gdzie przez 19 lat pełnił służbę jako pilot, dowódca załogi, dowódca klucza oraz dowódca eskadry śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a z chwilą sformowania 29 Eskadry Lotniczej został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy. W tym czasie uczestniczył w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych oraz pokazach lotniczych, prezentując możliwości pilotażowe śmigłowca Mi-14PŁ. Realizował również loty doświadczalne mające na celu opracowanie nowych technik wykorzystania bojowego, w tym jako pierwszy w lotnictwie SZ RP wykonał zrzut torpedy MU-90.

W 2004 roku został skierowany do Dowództwa Marynarki Wojennej (DMW) w Gdyni, gdzie objął stanowisko specjalisty w Szefostwie Ratownictwa Morskiego. Niecały rok później został starszym specjalistą w Oddziale Lotnictwa DMW, a następnie zastępcą szefa lotnictwa MW. W latach 2011–2013 jako szef lotnictwa MW uczestniczył w licznych konferencjach i uzgodnieniach dotyczących pozyskania nowego typu śmigłowców oraz samolotów klasy MPA (ang. Maritime Patrol Aircraft) przeznaczonych dla lotnictwa morskiego. Pod jego kierownictwem opracowana została „Instrukcja Organizacji Lotów z Pokładów Okrętów”.

Po wdrożeniu reformy systemu kierowania i dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP objął obowiązki szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Generalnym RSZ w Warszawie. Jednym z głównych zadań na tym stanowisku był nadzór nad procesem szkolenia lotniczego realizowanego przez lotnictwo śmigłowcowe dedykowane do współpracy z wojskami lądowymi, marynarką wojenną, wojskami specjalnymi oraz utrzymujące dyżury w systemie ratownictwa morskiego (SAR) i lotniczego (ASAR).

Kmdr Jarosław Czerwonko ukończył studia dyplomowe oraz podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie i dowodzenie. Jest pilotem klasy mistrzowskiej. Na swoim koncie ma 2700 godzin w powietrzu, z czego ponad 2500 za sterami śmigłowców Mi-14PŁ. Latał również na samolotach TS-11 Iskra, Lim-2, Lim-5 oraz śmigłowcach Mi-2. Posiada uprawnienia pilota doświadczalnego I klasy i w dalszym ciągu, jako instruktor, przekazuje zdobytą w czasie służby wiedzę i umiejętności praktyczne swoim młodszym kolegom.

W trakcie swojej dotychczasowej służby był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Oprócz medali resortowych, został wyróżniony statuetką Ikara i tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego. W 2014 roku za wybitne osiągnięcia w służbie został uhonorowany przez Dowódcę Generalnego RSZ Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Nowoczesna łączność dla armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO