moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy zastępca dowódcy BLMW

Decyzją ministra obrony narodowej doświadczony pilot śmigłowców Mi-14 kmdr Jarosław Czerwonko został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Dotychczasowy szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr pil. Jarosław Czerwonko z dniem 1 kwietnia został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Nowy zastępca dowódcy brygady jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej z 1984 roku. Po ukończeniu dęblińskiej Szkoły Orląt został skierowany do jednostki w Darłowie, gdzie przez 19 lat pełnił służbę jako pilot, dowódca załogi, dowódca klucza oraz dowódca eskadry śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a z chwilą sformowania 29 Eskadry Lotniczej został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy. W tym czasie uczestniczył w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych oraz pokazach lotniczych, prezentując możliwości pilotażowe śmigłowca Mi-14PŁ. Realizował również loty doświadczalne mające na celu opracowanie nowych technik wykorzystania bojowego, w tym jako pierwszy w lotnictwie SZ RP wykonał zrzut torpedy MU-90.

W 2004 roku został skierowany do Dowództwa Marynarki Wojennej (DMW) w Gdyni, gdzie objął stanowisko specjalisty w Szefostwie Ratownictwa Morskiego. Niecały rok później został starszym specjalistą w Oddziale Lotnictwa DMW, a następnie zastępcą szefa lotnictwa MW. W latach 2011–2013 jako szef lotnictwa MW uczestniczył w licznych konferencjach i uzgodnieniach dotyczących pozyskania nowego typu śmigłowców oraz samolotów klasy MPA (ang. Maritime Patrol Aircraft) przeznaczonych dla lotnictwa morskiego. Pod jego kierownictwem opracowana została „Instrukcja Organizacji Lotów z Pokładów Okrętów”.

Po wdrożeniu reformy systemu kierowania i dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP objął obowiązki szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Generalnym RSZ w Warszawie. Jednym z głównych zadań na tym stanowisku był nadzór nad procesem szkolenia lotniczego realizowanego przez lotnictwo śmigłowcowe dedykowane do współpracy z wojskami lądowymi, marynarką wojenną, wojskami specjalnymi oraz utrzymujące dyżury w systemie ratownictwa morskiego (SAR) i lotniczego (ASAR).

Kmdr Jarosław Czerwonko ukończył studia dyplomowe oraz podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie i dowodzenie. Jest pilotem klasy mistrzowskiej. Na swoim koncie ma 2700 godzin w powietrzu, z czego ponad 2500 za sterami śmigłowców Mi-14PŁ. Latał również na samolotach TS-11 Iskra, Lim-2, Lim-5 oraz śmigłowcach Mi-2. Posiada uprawnienia pilota doświadczalnego I klasy i w dalszym ciągu, jako instruktor, przekazuje zdobytą w czasie służby wiedzę i umiejętności praktyczne swoim młodszym kolegom.

W trakcie swojej dotychczasowej służby był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Oprócz medali resortowych, został wyróżniony statuetką Ikara i tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego. W 2014 roku za wybitne osiągnięcia w służbie został uhonorowany przez Dowódcę Generalnego RSZ Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Azjatycka szansa
NATO zwiększy produkcję broni
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Inwestycje w bezpieczeństwo
MON i MSZ o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Ostatnia niedziela…
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do specjalsów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Marzenia częściowo spełnione
Prezydent RP o szczycie NATO
Ostatni lot „Pałera”
Saperzy w akcji pod wodą
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polski Gnom
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W drodze po oficerskie gwiazdki
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Wielki sukces podchorążych z AMW
Borsuki i roje dronów
Tour przez garnizony
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Śmierć w sercu Azji
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paliwowy krwiobieg NATO
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Sportowa rewolucja na AWL-u
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wsparcie ma znaczenie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pieta Michniowska
Pancerne starcie
Gen wojownika
Poskromić kolosa
Spadochronowy triumf
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Morska bryza w dwóch odsłonach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Dawka wiedzy na trudne czasy
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Pierwszy krok do Invictusa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO