moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca ORP „Kaszub”

Kmdr ppor. Łukasz Zaręba został dowódcą korwety ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) ORP „Kaszub”. Komandor Zaręba na stanowisku zastąpił kmdr. ppor. Zbigniewa Koniecznego.

Kmdr ppor. Łukasz Zaręba z ORP „Kaszub” związany jest od lipca 2003 r. Przeszedł na tym okręcie przez wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu broni podwodnej. Od połowy 2008 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu. Posiada dobre przygotowanie do dowodzenia tą jednostką. Poza doświadczeniem legitymuje się m.in. studiami podyplomowymi ukończonymi w USA.

Dotychczasowy dowódca ORP „Kaszub” kmdr. ppor. Zbigniew Konieczny awansował do stopnia komandora porucznika i został szefem Wydziału Oficerów Flagowych w sztabie 3 Flotylli Okrętów.

Korweta ZOP projektu 620 (typu Kaszub) (NATO: BAL-COM-6 Kaszub) ORP „Kaszub” zbudowana została w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Do służby pod biało-czerwoną weszła 15 marca 1987 r. Długość kadłuba wynosi 82,34 m, a szerokość 10,0 m. Okręt napędzany jest przez 4 silniki wysokoprężne Sulzer-Cegielski 16 ASV 25/30 o mocy 3115 kW każdy. Dzięki nim osiąga prędkość 27 węzłów. Uzbrojony jest w 2 wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Strzała S-2M, armatę kalibru 76 mm AK-176M, 3 przeciwlotnicze armaty morskie 23 mm ZU-23-2M, 2 podwójne 533 mm wyrzutnie torped, 2 dwunastolufowe wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych WRGB-6000 oraz 2 zrzutnie bomb głębinowych RGB. Korweta „Kaszub” przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. Przystosowana jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem. Wspólnie z fregatami rakietowymi typu OHP tworzy trzon sił ZOP.

Tekst: Marian Kluczyński/ Bandera

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński/ Bandera

dodaj komentarz

komentarze


„Zygalski” na wodzie
USA: chcemy Grenlandii
Nowy europejski czołg
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Czas podwodniaków
Oskarżony Maduro
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
O bezpieczeństwie u prezydenta
Nowe Daglezje na nowy rok
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Warto iść swoją drogą
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Człowiek, który sprzedał ciszę
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czekamy na F-35
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
W cieniu dumy floty
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Na tronie mistrza bez zmian
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykański szogun
Morskie roboty do walki z minami
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Koniec bezkarności floty cieni?
Krok po kroku przez kwalifikacje
Piątka z czwartego wozu
Przeżyj to sam
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Wojskowy triumf na Gali Sportu
PKW „Noteć” – koniec misji
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Pucharowy medal na desce
Co nowego w przepisach?
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Góral z ORP „Gryf”
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Odpalili K9 Thunder
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO