moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Państwo Islamskie rośnie w siłę

W ciągu kilku miesięcy terytorium kontrolowane przez Państwo Islamskie zwiększyło się niemal o jedną piątą i już jest porównywalne z obszarem, jaki zajmuje Wielka Brytania – pisze w najnowszym numerze „Polski Zbrojnej” Tomasz Otłowski. Ekspert zajmujący się sprawami Bliskiego Wschodu przestrzega, że islamscy ekstremiści już za kilka lat mogą walczyć o utworzenie swoich „kolonii” w Europie Zachodniej.

Niemal pół roku temu międzynarodowa koalicja rozpoczęła militarną operację przeciwko Państwu Islamskiemu, ale kalifat nie tylko wciąż istnieje, lecz także poszerza swoje granice. 

W styczniowym numerze „Polski Zbrojnej” Tomasz Otłowski, ekspert zajmujący się sprawami Bliskiego Wschodu, podkreśla, że według najbardziej ostrożnych szacunków, co miesiąc w szeregi Państwa Islamskiego wstępuje 800–1000 dżihadystów. Ich strategia zakłada, że należy działać tam, gdzie jest taka sposobność, „bo każdy krok przybliża do ostatecznego celu, jakim jest poddanie całego świata władzy Allaha”. Wykorzystują lokalne konflikty i sytuacje kryzysowe na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, by opanować coraz większe obszary. Tak jest np. w Libii, gdzie niemal cały wschód to dziś bastion islamskich ekstremistów.

Do Państwa Islamskiego przystaje coraz więcej ugrupowań, które wcześniej były stronnikami i sojusznikami Al-Kaidy. Tomasz Otłowski podkreśla, że zaskakująco łatwo islamscy ekstremiści przejmują rząd dusz nad coraz większym odsetkiem muzułmańskich mieszkańców Zachodu, głównie pozbawionych perspektyw ekonomicznych młodych ludzi.

Dziś kalifat to nie tylko określone terytorium w samym sercu Bliskiego Wschodu, lecz także rosnąca z każdym tygodniem sieć organizacji i grup islamistycznych.

Zdaniem wielu badaczy komórki Państwa Islamskiego są obecne w wielu państwach zachodnioeuropejskich, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Autor przestrzega, że jeśli kalifat przetrwa, w perspektywie zaledwie kilku lat „możemy mieć do czynienia z pojawieniem się grup zbrojnych Państwa Islamskiego walczących w Europie Zachodniej o utworzenie kolejnych „kolonii”.

Więcej o ekspansji Państwa Islamskiego w najnowszym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Menendj/ http://ar.wikipedia.org

dodaj komentarz

komentarze

~zefir
1442756520
a dlaczego tzw "mój rząd" nie pozwala abym mogl kupic sobie taki samerkaem jak na zdjęciu?
6B-75-9B-99
~ja
1422102720
Z islamem i Arabami nikt nie wygra.
4A-57-54-77
~jakiś
1421865840
~~szer- większość społeczeństwa wypnie się na wojnę której nie chciało i nie zaczęło. To będzie zapłata narodu za 25 lat niszczenia i podpalania ich domu - POLSKI.
4A-57-54-77
~DOr
1421858400
No to co, że duże. Sahara też jest duża, a miast jak na lekarstwo. Amerykanie czekają, aż ściągną tam religijni debile ze wszystkich stron świata i zrównają te kilka większych miast z ziemią.
6D-A9-31-3B
~szer.
1421694780
Niech przyjdą!!! a wtedy elita Wojska polskiego czyli szeregowi zawodowi wypną się na Polskę!! za łaskawe 12 lat kontraktów....
35-92-EC-95
~robertpk
1421676360
Może to lepiej Skoro to "zderzenie cywilizacji" musi nastąpić ... - dzisiaj lub za 2-3 lata jeszcze sobie z w Europie z nimi poradzimy i tak lub inaczej problem rozwiążemy. za lat 20-30 byłoby już gorzej.
0C-37-8D-55

Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Plan na WAM
My, jedna armia
Is It Already War?
Ułani szturmowali okopy
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pięściarska uczta w Suwałkach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Mity i manipulacje
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Czy to już wojna?
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Kaman – domknięcie historii
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Dzień wart stu lat
Wojskowy bus do szczęścia
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Im ciemniej, tym lepiej
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Sukces Polaka w biegu z marines
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Mundurowi z benefitami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Nowe zasady dla kobiet w armii
Standardy NATO w Siedlcach
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Polski „Wiking” dla Danii
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
„Road Runner” w Libanie
Kosmiczna wystawa
Awanse w dniu narodowego święta
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Brytyjczycy na wschodniej straży
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Torpeda w celu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Zamek” pozostał bezpieczny
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Gdy ucichnie artyleria
Marynarze podjęli wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO