moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Bondaryk złożył dymisję

Szef Narodowego Centrum Kryptologii zrezygnował ze stanowiska. Minister obrony przyjął rezygnację gen. Krzysztofa Bondaryka. Generał nie podaje powodów złożenia dymisji. Instytucja, którą stworzył i kierował, odpowiada m.in. za prowadzenie badań, budowę i wdrażanie technologii kryptologicznych na potrzeby armii i służb specjalnych.

Krzysztof Bondaryk pytany przez dziennikarzy o przyczyny rezygnacji odpowiedział, że jej „nie komentuje”. Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak uspokaja: – Generał Bondaryk stworzył Centrum, pracował nad nim dwa lata, teraz odszedł – mówi wicepremier, podkreślając, że to „normalna sprawa”. Pułkownik Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony, przyznaje, że we wniosku, który wpłynął do Ministerstwa, Bondaryk nie podał powodów rezygnacji.

Resort obrony zapewnia jednak, że rezygnacja szefa Narodowego Centrum Kryptologii nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie tej instytucji. – Obecnie pracą Centrum kieruje dwóch jego zastępców. W najbliższym czasie zostanie powołany nowy szef – zapowiada płk Sońta.

Gen. Krzysztof Bondaryk przez pięć lat był szefem ABW. Po odejściu z tego stanowiska zaproponował szefowi MON stworzenie Narodowego Centrum Kryptologii. Chciał, by instytucja zajmowała się prowadzeniem badań, tworzeniem i wdrażaniem technologii kryptologicznych na potrzeby polskiej armii, służb specjalnych i administracji. NCK miało dbać o ich cyberbezpieczeństwo. – Będziemy się starali zachęcić polskich naukowców do współpracy i wskazać kierunki badań w tej dziedzinie – przyznawał Bondaryk w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Potrzebujemy nowych, stuprocentowo polskich projektów. Modernizacja sił zbrojnych wymaga nowoczesnych rozwiązań, szczególnie urządzeń i systemów z zakresu zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych – mówił. Przekonywał też, że każde liczące się państwo (np. Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Stany Zjednoczone) ma własne, rządowe struktury odpowiedzialne za rozwój i kontrolę kryptografii, Polsce potrzeba zaś jednolitego, spójnego systemu.

Projekt NCK został przedstawiony w resorcie obrony w styczniu 2013 roku. Cztery miesiące później minister Siemoniak wydał decyzję organizacyjną i zatwierdził harmonogram tworzenia tej jednostki. NCK podlega Ministerstwu Obrony, ale ściśle współpracuje też z ABW, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Służbą Wywiadu Wojskowego.

W Legionowie pod Warszawą trwa budowa kompleksu, w którym będzie się mieścić siedziba Centrum.

Łukasz Zalesiński, PAP

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u na Defence24 Days
Początek wielkiej historii
Więcej strzelnic w powiecie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Powrót WAM-u
Wyścig Stalina
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Lekcja 3 Maja
Czekając na czołgi
Czołgi poszły w las
WAM coraz bliżej Łodzi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Rzeźnik w rękach GROM-u
Natarcie w deszczu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nauki i nauczki z Afganistanu
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Wypadek w PKW UNIFIL
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Wicepremier apeluje o jedność
Zbrodnia bez kary
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
„Kryzys” na AWL-u
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Systemy antydronowe poszukiwane
Syndrom Karbali
Ostrosz zamiast Mureny
Strykery w akcji
Groźny incydent w Libanie
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Mosty nad Narwią
Mundury noszą ludzie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Kluczowe 30 dni
Zbrodnia i kłamstwo
Medyczne centrum w Krakowie
Bursztynowy wstrząs
Pościg Leopardów
Świat się zbroi na rekordową skalę
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Kosmiczne oko armii
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jest nowy szef BBN
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Adaptacja i realizm
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Od cyberkursu po mundurówkę
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Bieg ku pamięci bohaterów
NATO i USA o Iranie
SAFE staje się faktem!
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO