moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zjednoczeni zwyciężymy – nowy projekt JWK

Kim byli żołnierze 1 Samodzielnej Kompanii Commando i co ich łączy ze współczesnymi komandosami? – Chcemy opowiedzieć Polakom historię tej jednostki – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK. Komandosi z Lublińca przygotowali projekt „Zjednoczeni zwyciężymy”.


Jednostka komandosów z Lublińca dziedziczy tradycje 1 Samodzielnej Kompanii Commando. Był to polski pododdział w brytyjskim No. 10 Commando. Jednostka działała na froncie włoskim podczas II wojny światowej. Dowódcą polskiej kompanii był kpt. Władysław Smrokowski, który do nowo tworzonej jednostki wybierał żołnierzy najlepiej przeszkolonych, najbardziej sprawnych fizycznie i posiadających odpowiednie kwalifikacje. Polscy żołnierze Commando od koloru beretów nazwani zostali „zielonymi diabłami”. W jednostce służyło pięciu oficerów oraz 86 podoficerów i strzelców.

– To dla nas nie tylko zaszczyt, ale też zobowiązanie do przekazywania informacji o tamtych bohaterach – mówi płk Kukuła. Tak narodził się pomysł, aby w oparciu o portale społecznościowe opowiadać o patronach jednostki.

O patronach i sukcesach

Na Facebooku powstał fanpage „Zjednoczeni zwyciężymy”. Publikowane są na nim informacje dotyczące 1 SKC. Ale nie tylko. W tym roku JWK pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO, które po raz pierwszy w historii działają pod polskim dowództwem. – Dzięki wysiłkowi całej społeczności polskich komandosów staliśmy się jako kraj rzeczywistym liderem wojsk specjalnych w NATO i Europie – mówi płk Kukuła. – Jednak bardzo wiele osób wciąż zadaje pytanie o sens tej misji, nie dostrzegając oczywistych zysków z naszego przywództwa, lat wyrzeczeń i wysiłków.

Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć także na fanpage'u „Zjednoczeni zwyciężymy”.  Komandosi chcą uświadomić Polakom, dlaczego warto rozwijać wojska specjalne i pokazać, co tak naprawdę zyskujemy, będąc czołowym państwem w siłach specjalnych na świecie.

Kalendarz jak wspólna fotografia

Jednym z elementów projektu jest kalendarz, do którego zdjęcia zrobił Paweł Fabjański. Fotograf został w 2006 roku zaliczony przez Luerzer's Archive „200 best ad photographers worldwide” do grona najlepszych fotografów na świecie.

Autorem kalendarza jest współpracująca z jednostką grupa artystów skupionych w Civil Team C. W 2014 roku nakręcili krótki film „1944–2014” o więzi, która łączy komandosów JWK z bohaterami Powstania Warszawskiego, oraz zrobili kalendarz poświęcony batalionom „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”.

– Tym razem na zdjęciach pokazaliśmy współczesnych komandosów z grupy bojowej B, którzy dziedziczą tradycje 1 SKC oraz rekonstruktorow  tej jednostki – mówi Piotr Fiedler z Civil Team C. – Pod każdym zdjęciem znajdują się też ich wypowiedzi.


Kalendarza nie będzie można kupić. Będzie go można wygrać w konkursach organizowanych na fanpage'u „Zjednoczeni zwyciężymy”. Dostaną go także osoby, które zaangażują się w działalność charytatywną realizowaną w ramach projektu. – Kalendarz i inne pomoce naukowe otrzymają również szkoły gimnazjalne i średnie, których dyrekcje zadeklarują rozszerzenie nauczania przedmiotu historia i społeczeństwo o historię 1 SKC oraz przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o wiedzę z zakresu funkcjonowania polskich wojsk specjalnych. Kalendarze dostaną również szkoły, które zadeklarują opiekę nad grobami żołnierzy 1 SKC – zapewnia płk Wiesław Kukuła.

Zjednoczeni w światowej sieci

Pułkownik Wiesław Kukuła podkreśla też, że „Zjednoczeni zwyciężymy” to polski sposób na promowanie koncepcji Globalnej Sieci Sił Specjalnych (Global SOF Network). – Na początku miała to być odpowiedź na terroryzm, również ten rozumiany jako zbiór organizacji ponadnarodowych, których główną siłą był brak stosowania jakichkolwiek zasad – mówi płk Kukuła. – Tej ponadnarodowej sieci „złych ludzi” przeciwstawiono „siły dobra” jak w skrócie określano siły specjalne. Mają one uosabiać determinację i wolę demokratycznych państw do obrony swoich obywateli.

Według komandosów koncepcja nie jest nowa i warto podkreślać jej polskie akcenty. – Już w czasie II wojny światowej w brytyjskich siłach zbrojnych funkcjonowało Międzyalianckie Commando, w skład którego wchodziła m.in. polska 1 Samodzielna Kompania Commando. To dzięki tym żołnierzom dzisiaj nosimy ciemnozielone berety – mówią komandosi z Lublińca. Podkreślają, że ówcześni komandosi posługiwali się mottem, które pasuje również do dzisiejszych czasów – „Zjednoczeni zwyciężymy”. – Już wtedy rodzące się siły specjalne dostrzegały znaczenie organizacji sieciowych. Są one historycznie wpisane w naszą naturę – dodaje płk Kukuła.

EK

autor zdjęć: arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1421071500
"United we concqer - divided we fall"
81-FC-D5-8E

RBN o rezultatach szczytu NATO
 
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polsko-koreańskie rozmowy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Długi marsz na wschód
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Śladem profesjonalistów
Przysięga w Kolnie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Raki dla podhalańczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Lecimy F-35
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dwa medale w Budapeszcie
Szwedzi na „Czernickim”
Wojskowe kontrakty w USA
Strategiczne partnerstwo z Londynem
The Power of Buzdygany Awards
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Odliczanie do przysięgi
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Brązowa czwórka podwójna
Trening na awaryjnym lotnisku
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Abramsy jadą na ukraiński front
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Stawia na dobrą komunikację
Wyższe diety za służbę na granicy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Tak rodziła się konspiracja
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Spełnia marzenia
Polska rozdarta przez okupantów
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wirtualna walka na morzu
Plan misji „Air Defender”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Czerwona powódź
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wychodzi poza schematy
16 Dywizja świętuje
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Nie uznaje półśrodków
"Jesienny ogień” z ministrem
Z pułku w brygadę
Szef MON-u o planach obrony kraju
Konsekwentnie dąży do celu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Nie płynie z nurtem
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Przyszłość pod znakiem dronów
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Moc Buzdygana
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Armia rosyjska wychodzi z Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO