moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja ratownicza na Bałtyku

Dzisiaj po południu (niedziela, 23 listopada) załoga śmigłowca ratowniczego z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ewakuowała 65-letnią obywatelkę Szwecji z promu znajdującego się około 30 kilometrów na północny-zachód od Rozewia. Niewiele ponad godzinę od otrzymania sygnału kobieta została bezpiecznie przetransportowana na ląd i przekazana obsadzie karetki pogotowia.


Około godziny 12.20 załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni babich Dołach została powiadomiona, że na pokładzie promu Stena Vision płynącego z Gdyni do Karlskrony znajduje się 65-letnia kobieta z podejrzeniem krwotoku wewnętrznego. Jedenaście minut później na ratunek chorej wystartowała „Anakonda” pod dowództwem kpt. pil. Janusza Żytko. W momencie startu jednostka zmierzająca do Szwecji znajdowała się około 50 kilometrów na północny-zachód od lotniska. Po 27 minutach lotu śmigłowiec był już nad promem. Na jego pokład opuszczony został ratownik, który udzielił poszkodowanej pierwszej pomocy i przygotował do podjęcia za pomocą noszy. O godzinie 13.08 chora znajdowała się już pod opieką ratownika na pokładzie „Anakondy” zmierzającej w kierunku lądu. Po 24 minutach lotu maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie kobieta przytomna, w stanie dobrym, została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

To 15. w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 557 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 293 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”:
kpt. pil. Janusz Żytko – dowódca załogi;
kpt. pil. Marek Wawrzyniak – drugi pilot;
st. chor. szt. Robert Kotyński – technik;
st. chor. szt. Stanisław Czujkowski – ratownik.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ten wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Polski wkład w operację „Overlord”
„Strzała weterana” spaja środowisko
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Strzelać jak Polacy
Priorytety na szczyt NATO
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Cyberparasol nad wyborami
Atak w Porcie Elbląg
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Ważne decyzje w Brukseli
Orka dobiła do brzegu
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Okręt skrojony na Bałtyk
Wsparcie ma znaczenie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Sportowe jubileusze
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Sprawdzian charakteru
Bez zmian w emeryturach
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Podróż w ciemność
Poznański gen wolności
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zasadzka w leśnych ostępach
Śmierć w sercu Azji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Twardy ma moc
Ramię w ramię z Amerykanami
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Mewa pisze historię
Sojusznicza medycyna pola walki
Na straży odporności Polski
Niebo bez dominacji
Apetyt Smoka rośnie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur, medale i duma
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Szermierze i pięściarki na podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Przerzut Abramsów do Lublina
Równanie z „Iksem”
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojna pod lupą
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO