moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa zadaniowa wyrusza do akcji

Podczas nocnej akcji okręt ratowniczy stracił kontakt ze swoją łodzią. Na pomoc zostały wezwane znajdująca się w pobliżu fregata i śmigłowiec – to tylko jeden z epizodów rozpoczynających się jutro ćwiczeń okrętowej grupy zadaniowej. Weźmie w nich udział sześć różnego typu okrętów oraz siedem samolotów i śmigłowców.

Jutro rano port w Gdyni opuszczą fregata ORP „Gen. T. Kościuszko”, dwa okręty rakietowe ORP „Orkan” i ORP „Grom” oraz okręt ratowniczy ORP „Lech”. W ciągu kolejnych kilkunastu godzin dołączą do nich okręt podwodny ORP „Sokół”, zbiornikowiec ORP „Bałtyk”, a także statki powietrzne należące do lotnictwa morskiego: śmigłowiec pokładowy SH-2G, ratownicza Anakonda i samolot Bryza.

Poszukiwania łodzi

– Lista zadań jest długa – przyznaje kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów. Załogi będą trenowały strzelanie z broni pokładowej, poćwiczą też odpieranie tak zwanych zagrożeń asymetrycznych. – Okręty zostaną zaatakowane przez szybkie łodzie motorowe wspomagane przez śmigłowiec SH-2G – tłumaczy kpt. mar. Płonecki. Tradycyjnie też fregata i jednostki rakietowe będą się przygotowywać do ochrony konwoju przed atakami okrętu podwodnego i uderzeniami z powietrza. – W tej części ćwiczenia zmierzą się z czterema samolotami Su-22 z bazy w Świdwinie – zapowiada kpt. mar. Płonecki.

Ważny element ćwiczeń stanowi też akcja ratownicza. Tutaj główne role odegrają załogi okrętu ORP „Lech”, a także śmigłowca Anakonda. – Tego typu epizody odgrywane są przy okazji każdego OGZ-u. Niemal za każdym razem trochę się od siebie różnią. Ważne, by załoga była gotowa na reagowanie w odmiennych od siebie sytuacjach – podkreśla kmdr ppor. Wojciech Prys, dowódca ORP „Lech”. Tym razem scenariusz przewiduje, że podczas akcji ratowniczej załoga okrętu straciła kontakt ze spuszczoną na wodę łodzią. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że działania prowadzone są w nocy. – Na pomoc zostaje wezwana operująca w pobliżu fregata i śmigłowiec ratowniczy – tłumaczy kmdr ppor. Prys. Odnalezienie łodzi nie kończy jednak akcji. Scenariusz zakłada bowiem, że jeden ze znajdujących się w niej marynarzy potrzebuje pilnej pomocy medycznej. – Śmigłowiec będzie go musiał przerzucić na naszą burtę, gdzie taką pomoc otrzyma – zaznacza kmdr ppor. Prys.

Tankowanie w morzu

Podczas ćwiczeń ważna rola przypadnie też zbiornikowcowi ORP „Bałtyk”. – Zazwyczaj to my podgrywamy jednostkę, która jest ochraniana choćby przez fregatę i okręty rakietowe. Nasze podstawowe zadanie wiąże się jednak z zaopatrywaniem innych uczestników ćwiczeń w paliwo czy wodę – wyjaśnia kpt. mar. Krzysztof Duszyński, dowódca ORP „Bałtyk”. W sześciu zbiornikach okręt jest w stanie pomieścić około 1200 ton paliwa. – Tankowanie na morzu w przypadku mniejszych jednostek odbywa się w ten sposób, że my stajemy na kotwicy, a one podchodzą do nas. W przypadku fregaty jest na odwrót: ona rzuca kotwicę, a my podchodzimy do jej burty. Potem pomiędzy jednostkami przerzucany jest wąż, którym płynie paliwo – tłumaczy kpt. mar. Duszyński.

Zbiornikowiec może zabrać na pokład 100 ton wody, z której korzystają potem przede wszystkim mniejsze jednostki. Przewozi też beczki z różnego rodzaju smarami. Na pokłady innych okrętów przerzuca się je po stalowej linie. – Podczas OGZ ćwiczymy przekazywanie tego rodzaju ładunku w ruchu. Okręty zbliżają się do siebie burtami na bardzo małą odległość, pomiędzy ich pokładami przerzucana jest lina, po której na specjalnym wózku jadą choćby wspomniane beczki – wyjaśnia kpt. mar. Duszyński. – Tego rodzaju zadanie wymaga od załóg sporej precyzji – dodaje.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej potrwają do piątku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO