moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stoch poleciał F-16, a Mull skoczył

Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Soczi poleciał dziś samolotem wielozadaniowym F-16. Tak lotnicy odwdzięczyli się Kamilowi Stochowi za medale, które zdobywał z biało-czerwoną szachownicą na kasku. Natomiast Stephen Mull, ambasador USA w Polsce, skoczył ze spadochronem z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej.


Na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich Stoch zdobył dwa złote medale w skokach narciarskich. W obu konkursach wystąpił w kasku z biało-czerwoną szachownicą, czym zdobył sobie sympatię lotników. Dlatego po zakończeniu Igrzysk Maciej Jankowski, wiceminister obrony, i generał broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, zaprosili skoczka do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach. Ale co ważniejsze, zaproponowali mu lot myśliwcem F-16. – To dowód wdzięczności za promocję polskich sił powietrznych – mówi gen. Majewski. – Po Soczi lotnicy cieszyli się, że sportowcom szachownica także przynosi szczęście.

Mistrz w F-16

Kamil Stoch przyznał, że od dziecka marzył o karierze pilota. Lotnikiem, co prawda, nie został, ale jako jedna z niewielu osób w Polsce dziś został pasażerem wielozadaniowego „Jastrzębia”. Jednak zanim zasiadł w kokpicie, musiał przejść odpowiednie badania, m.in. test w wirówce przeciążeniowej w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. – Kamil otrzymał świadectwo potwierdzające zdolność do odbycia lotu wysokomanewrowym samolotem bojowym – mówi płk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.

– Nie mam tak dobrego wzroku, jaki powinni mieć zawodowi piloci, ale na szczęście skoki narciarskie pozwoliły częściowo spełnić marzenia o lataniu – mówił już po locie, zapowiedział jednak, że w przyszłości zrobi kurs szybowcowy.

W tandemie z ambasadorem

Z kolei ambasador USA Stephen Mull dołączył dziś do planowego szkolenia spadochronowego żołnierzy naszej 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Dyplomata skoczył z pokładu samolotu M-28 B/PT – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy brygady.


Wcześniej ambasador Mull założył polski mundur i odbył krótkie szkolenie poprzedzające skok. Instruktażu udzielał mu pilot tandemu kpt. Daniel Bobrowski. Oficer wyjaśniał, jak należy układać ciało podczas skoku i w czasie lądowania.

Jak to się stało, że ambasador zdecydował się na skok ze spadochronem? – W kwietniu do Polski przyjechali amerykańscy spadochroniarze, żeby szkolić się ze swoimi kolegami z 6 Brygady. Wtedy żołnierze zaproponowali mi, żebym sam spróbował skoczyć. Oczywiście się zgodziłem – podkreśla Mull.

– Wyskoczyliśmy, gdy samolot był na wysokości czterech tysięcy metrów. Spadaliśmy swobodnie bez otwartego spadochronu przez 55 sekund. Dopiero 1,5 km nad ziemią otworzyłem spadochron – opowiada kpt. Bobrowski.


Film: Ambasada USA w Polsce

Ambasador nie ukrywał, że skok dostarczył mu sporo emocji. Zapowiedział, że chętnie powtórzy wyczyn. Chwalił też polskich żołnierzy. – Czułem się z nimi bardzo bezpiecznie – podkreślił.

W tandemie bezpieczniej

W polskiej armii jest kilkunastu instruktorów z uprawnieniami do wykonywania skoków w tandemie. Pilotem tandemu zostają bardzo doświadczeni spadochroniarze, którzy na swoim koncie mają ponad 1000 skoków. – Są przygotowywani do tego, żeby drogą spadochronową transportować osoby, które nigdy wcześniej nie skakały – wyjaśnia gen. bryg. Adam Joks.


Do skoku w tandemie używa się spadochronu, którego czasza ma 370 stóp kwadratowych, podczas gdy w zwykłym spadochronie to ok. 260 stóp kwadratowych. Spadochron tandemowy może bezpiecznie przenieść dwie osoby ważące w sumie 220 kilogramów.

mks, ek

autor zdjęć: Ambasada USA w Polsce, Piotr Łysakowski, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1410253200
Mnie jest bardzo miło, że Pan Stephen D. Mull jako forpoczta jednostek USA stał się członkiem jednostki . Bardzo podoba mi się ta amerykańska flaga. p.s. Może Pan Ambasador zrewanżuje się mały przyjęciem - uczestników zdjęca - w Ambasadzie .. ?
39-FF-C3-6D
~scooby
1410204000
Lubię p. Mull'a.
39-FF-C3-6D

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
By Polska była bezpieczna
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO