moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

75 lat temu wybuchła II wojna światowa

W Rzeszowie uroczystą mszą świętą w kościele garnizonowym oraz apelem uczczono 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Liturgię odprawił ksiądz pułkownik Tomasz Anisiewicz, kapelanem Garnizonu Rzeszów. Kazanie, przypominające tragizm wojny, wygłosił ksiądz kapitan doktor Sebastian Piekarski. Po zakończeniu liturgii przy kościele rozpoczął się uroczysty apel. Odegrano hymn państwowy. Porucznik Łukasz Misiora odczytał apel pamięci, w którym mówił: – Dziś, w 75. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, tu w Rzeszowie, przed Tablicami Pamięci Narodowej stajemy do apelu pamięci, by przywołać Tych wszystkich, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że „jeszcze Polska nie zginęła”, Tych wszystkich, dla których Polska była i do ostatniej chwili życia pozostawała celem najwyższym.

Wzywał także bohaterów z Podkarpacia: – Wzywam Was! Obrońcy Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, żołnierze z jednostek Podkarpacia: 10 Dowództwa Okręgu Korpusu, 22 Dywizji Piechoty Górskiej z Przemyśla, 24 Dywizji Piechoty z Jarosławia, 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej z Rzeszowa, Podkarpackiej Brygady Obrony Narodowej oraz Kresowej i Krakowskiej Brygady Kawalerii z Rzeszowa i Dębicy.

Następnie kompania honorowa wystawiona przez 1 Batalion Strzelców Podhalańskich pod dowództwem porucznika Szczepana Pietraszka oddała salwę honorową.

W uroczystościach udział wzięli żołnierze z garnizonu w Rzeszowie na czele z zastępcą dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownikiem Jarosławem Mokrzyckim, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, harcerze, kombatanci, a także młodzież. Na zakończenie w rytmie werbli Wojskowej Orkiestry z Rzeszowa złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski. Dowódcą uroczystości był mjr Jan Dudek.

Ttekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polski sukces w Duńskim Marszu
Czas nadziei, czas pokoju
Piekło „Pługa”
Widok z kosmosu
Kosmiczne bezpieczeństwo
Wojskowe roboty prosto z Polski
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zostać pilotem Apache’a
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Ćwiczą, aby bronić granicy
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
NATO coraz silniejsze
Daglezja bez tajemnic
Nie tylko błękitne berety
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Fińska armia luzuje rygory
Wypadek w PKW UNIFIL
Chłód Bałtyku
Buty żołnierzy po nowemu
Program „Narew” się rozkręca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Debata o bezpieczeństwie
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Testy autonomicznego Black Hawka
A może studia na WAT?
Prototyp E-7 dla USAF
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
„Ślązak” w warsztacie
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Borsuki wyszły w pole
Psiakrew, harmata!
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Sztuka spadania
Lasery dla polskiego wojska
Początek wielkiej historii
Historyczny triumf terytorialsa
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Muzeum na fali
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Pierwsze K9 w Braniewie
Syndrom Karbali
Pasja i fart
Ratunek na szczycie
Akcja młodego terytorialsa
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Rezerwa na nowo
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO