moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent odznaczył powstańców

Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości poświęconych rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent odznaczył 45 osób – jego uczestników, a także współtwórców i pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystów zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. Uroczystości odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nich udział kombatanci, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka – podkreślał Bronisław Komorowski po wręczeniu orderów i odznaczeń.


Prezydent zauważył, że warszawski zryw miał znaczenie nie tylko dla okupowanej Polski, ale także przez długie lata po zakończeniu wojny. – To dzięki powstańcom lepiej rozumiemy i czujemy cenę, wartość i smak przeżywanej dzisiaj wolności, solidarności, niepodległości i demokracji. Ta walka nie była tylko dziełem wojskowym, była też wielkim dziełem wychowawczym – mówił Bronisław Komorowski.

Z kolei Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyły się uroczystości, podkreślał, że choć walki skończyły się tragicznie, przez dwa miesiące stolica była „wolną Rzeczpospolitą, jej granice przebiegały wzdłuż linii barykad”. – To wy, powstańcy warszawscy, byliście żołnierzami, obywatelami tej wolnej Polski. Nie dane wam było zwyciężyć, ale przez wszystkie lata po wojnie żyła pamięć o tryumfie pierwszych dni powstania – powiedział Ołdakowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował twórcom, pracownikom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, bo dzięki tej placówce zainteresowanie i wiedza o powstaniu jest coraz większa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. – Tutaj wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy – mówił prezydent.


W środę prezydent Komorowski podpisał ustawę, dzięki której znak Polski Walczącej będzie uznany za dobro narodowe i jako taki chroniony prawem. W ustawie znalazł się zapis mówiący o tym, że każdy obywatel ma obowiązek „otaczać znak Polski Walczącej czcią i szacunkiem”. Za publiczne znieważenie symbolu będzie grozić kara grzywny.

Znak, który tworzą dwie litery P i W układające się w charakterystyczną kotwicę, zawdzięczamy 22-letniej Annie Smoleńskiej, harcerce i studentce tajnych wykładów z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Opracowała ona „Kotwicę” i wysłała na rozpisany w 1942 roku przez AK konkurs na symbol konspiracji. Pierwszą „Kotwicę” namalował Maciej Dawidowski „Alek”, harcerz Szarych Szeregów, 20 marca 1942 roku na balustradzie znanej warszawskiej cukierni Lardellego przy ulicy Polnej.

Znak Polski Walczącej od razu stał się popularny, najbardziej w Powstaniu Warszawskim. Jednak sama autorka nie doczekała tego zrywu – zginęła rok przed wybuchem powstania.

„Kotwicę” malowali głównie harcerze Szarych Szeregów – na słupach ogłoszeniowych, przystankach i ścianach domów. Robili to nocą, bo przyłapanie na gorącym uczynku groziło śmiercią. Mimo to konspiracyjna młodzież namalowała ten znak nawet na warszawskim pałacu Bruehla, siedzibie niemieckiego gubernatora miasta Ludwiga Fischera oraz na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej w pobliżu siedziby gestapo. Ten ostatni znak był dziełem harcmistrza Jana Bytnara „Rudego”.

 

PZ

autor zdjęć: Wojciech Olkuśnik/Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1406726520
Proszę po przykład skutecznego powstania . W stosunku 1:5.
39-FF-C3-6D

Przysięga w Limanowej
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO