moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie Jelcze w Strasburgu

Dwanaście ciężarówek Jelcz i dziesięć mikrobusów Volkswagen polska armia przekazała do służby w Eurokorpusie. Nowe pojazdy, warte około 21 milionów złotych, dziś trafiły do wielonarodowej jednostki szybkiego reagowania w Strasburgu. – Pierwszy raz wyposażamy sojusznicze wojsko poza granicami naszego kraju – mówi gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Dwanaście ciężarówek, które wojsko wysłało do Francji, to Jelcze P862 D.43 z systemem samozaładowczym MULTILIFT Mk IV i przyczepami do transportu kontenerów PK-2-24T. Wielonarodowa jednostka w Strasburgu dostała też dziesięć mikrobusów Volkswagen Crafter 2,0 TDI.

– Każde państwo ramowe wysyła do dowództwa i Międzynarodowej Brygady Wsparcia Dowodzenia Eurokorpusu żołnierzy oraz sprzęt. Dzięki temu formacja dysponuje odpowiednim zapleczem – wyjaśnia mjr Jakub Block, oficer prasowy Eurokorpusu.

Polski sprzęt już w maju przeszedł testy kompatybilności razem z pojazdami z armii Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga oraz Hiszpanii. – Sprawdzono możliwości transportowania platform załadunkowych i sprzętu znajdującego się w wyposażeniu każdej armii biorącej udział w teście – mówi gen. bryg. Dariusz Łukowski, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – szef Logistyki. Jak podkreśla gen. broni Edward Gruszka, polska armia po raz pierwszy wyposażyła sojusznicze wojsko poza granicami naszego kraju.

Wszystkie pojazdy przekazane przez Polskę są nowe, a ich wartość to około 21 mln zł. Do Francji dostarczyło je 26 żołnierzy z 3 Batalionu Logistycznego, podlegającego 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej. – To żołnierze-kierowcy, którzy mają duże doświadczenie. W drodze do Strasburga, w kolumnie dwunastu pojazdów musieli pokonać około tysiąc kilometrów – mówi ppłk Radosław Sułek, dowódca 3 Batalionu Logistycznego, który zajmuje się m.in. zabezpieczeniem logistycznym jednostek wysyłanych na działania poza granicami kraju.

Żołnierze wyruszyli z Glewic (Zachodniopomorskie) wczoraj o świcie. – Od granicy Polski nasza kolumna eskortowana była przez patrole niemieckiej Policji i Żandarmerii Wojskowej – mówi st. chor. Wojciech Olejniczak, dowódca konwoju z 3 Batalionu Logistycznego.

Po osiemnastu godzinach podróży dojechali do Kwatery Głównej Eurokorpusu. - Przekazanie sprzętu odbyło się sprawnie. Kluczyki i dokumenty od pojazdów dostali polscy kierowcy z batalionu zabezpieczenia Kwatery Głównej Eurokorpusu, którzy niedawno objęli tam obowiązki – opowiada kpt. Krzysztof Kwiatkowski z polskiego Narodowego Elementu Wsparcia, odpowiedzialny za uzbrojenie i sprzęt.

Pojazdy będą służyły w kompanii transportowej batalionu wsparcia Międzynarodowej Brygady Wsparcia Dowodzenia podległej Dowództwu Eurokorpusu. Kierowcami ciężarówek będą polscy żołnierze, a minibusy prowadzić będą Polacy i Belgowie.

W Strasburgu są już także specjaliści z uprawnieniami do obsługi MULTILIFT-ów i konserwacji sprzętu. – Jeśli w pojazdach pojawią się małe usterki, to nasi specjaliści z pewnością sobie z nimi poradzą – przyznaje ppłk Jerzy Rygier, szef Narodowego Elementu Wsparcia w Strasburgu.

 

– Po raz pierwszy polskie pojazdy zostaną użyte w sierpniu, gdy przewiozą nasze kontenery stanowiska dowodzenia do Mourmelon w Szampanii. To tam w październiku ruszą ćwiczenia Joint Speahead 14 – tłumaczy mjr Block.

 

Eurokorpus w Strasburgu to międzynarodowa struktura powołana przez Niemcy i Francję w 1992 roku.  Przystąpiły do niej także Belgia, Hiszpania i Luksemburg i to one są do dziś państwami ramowymi, wspólnie decydującymi o zadaniach, strukturze i rozwoju formacji. Status państwa stowarzyszonego – o ograniczonych obowiązkach i prawach – mają poza Polską także m.in. Austria, Grecja i Turcja.

EC jest formacją szybkiego reagowania, która może być użyta zarówno przez Sojusz, jak i Unię Europejską. Głównym jej zadaniem jest dowodzenie i udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych i pokojowych oraz w działania w ramach art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego, czyli wspólnej obronie członków sojuszu.

EC dowodził w 1998 roku misją stabilizacyjną SFOR w Bośni i Hercegowinie, a dwa lata później siłami pokojowymi KFOR w Kosowie. Dwukrotnie – w 2004 roku i 2012 roku – obejmował też dowództwo misją ISAF w Afganistanie. W międzynarodowych ćwiczeniach z udziałem Eurokorpusu od lat uczestniczą pododdziały Wojska Polskiego.

Od 1 stycznia 2016 roku Polska uzyska pełnoprawne członkostwo, stając się jednym z sześciu państw ramowych formacji.

Podczas tegorocznej rotacji służbę w Eurokorpusie rozpoczęło czterdziestu polskich żołnierzy. W sumie służy tam dziś ponad dziewięćdziesięciu Polaków. Zajmują się m.in. planowaniem, logistyką, sprawami personalnymi lub finansami.

PG

autor zdjęć: Katarzyna Portianko-Gaca

dodaj komentarz

komentarze

~wojskowy
1411164000
Polskie Jelcze to jest porażka stara konstrukcja jeździć tym się nie da 60 cio letni Generałowie sie tym podniecaja a kierowca kregoslupy siadaja od wstrzasow na wmiare rownej drodze nowy po dwóch latach rdzewieje a kosztuje tyle co dwa lepiej wyposażone volvo lub scania NIK powinien zając się ta sprawa bo kasa podatników idzie w błoto
AD-46-EA-1F
~Wojtekus
1406668860
I po co im wysylaja te wozy aby rdzewialy na placu? Lepiiej bylo by Ukrainie je wyslac.
D6-04-58-EE
~ja
1406648580
Czas naprawdę poważnie pomyśleć o szybkim dozbrajaniu naszej armii w najnowocześniejszy sprzęt a nie tylko na misje. Wiem że już w tej kwestii drgnęło ale stanowczo za wolno.
9C-1A-F3-58
~scooby
1406647980
~Młodu - to wojsko "oszczędza" znaczy "dziadoli" . Co roku 900 000 000 zł oddają. .
39-FF-C3-6D
~Młodu
1406645520
nowe wozy wysyłaja do francji 100 razy zamożniejszej .a u nas chłopaki dojezdzaja stary 266 i na to juz kasy nie ma
F8-C2-0B-0A

Charge of Dragon
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO