moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzea w 100. rocznicę wybuchu wojny

Latająca łódź Grigorowicz M-15, brytyjski Sopwith Camel oraz odrestaurowany czołg Renault FT-17 – te unikatowe eksponaty można obejrzeć w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Oba muzea przygotowały specjalne wystawy na obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.


Wystawę „Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec belle époque” w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwierał dziś m.in. szef MON. Pośród prezentowanych zbiorów na uwagę zasługuję m.in. oryginalne umundurowanie żołnierzy walczących podczas Wielkiej Wojny oraz samopowtarzalny karabin „Mondragon” i pistolet maszynowy MP 18 z Militärhistorischen Museum Der Bundeswehr z Drezna. Na ekspozycji prezentowane są także mundury gen. Józefa Hallera i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Wystawie w gmachu głównym Muzeum Wojska Polskiego towarzyszy ekspozycja plenerowa, na której stanął odbudowany czołg Renault FT-17. Prezentowane są też inne unikatowe eksponaty m.in. francuskie armaty polowe wz. 1878 systemu de Bange’a kal. 120 mm, a także niemiecki moździerz ciężki wz. 1918 kal. 250 mm. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2015 roku.

O wydarzeniach związanych z Wielką Wojną pamiętało także Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W niedzielę otworzono tam nową wystawę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Na zaaranżowanej na nowo ekspozycji, stanęły unikatowe egzemplarze samolotów.– Z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny na świecie zachowały się 73 samoloty. W Krakowie będzie można zobaczyć aż 13 z nich – wyjaśnia Krzysztof Mroczkowski, autor i pomysłodawca nowej wystawy. Przygotowano ją w przebudowanym małym hangarze. Dla zwiedzających przygotowano nie tylko tradycyjne opisy eksponatów, lecz także atrakcje multimedialne. Tłem dla unikatowych samolotów jest wielkoformatowy komiks autorstwa Jarosława Wróbla. – Stylistyka, którą proponujemy widzom, nie jest przypadkowa. Gdy wybuchła Wielka Wojna, żaden kraj nie wiedział, jakie możliwości niesie za sobą rozkwit lotnictwa. Młodzi piloci walkę w powietrzu początkowo traktowali jako sportową rywalizację i dobrą rozrywkę – wyjaśnia pomysłodawca wystawy.

Muzealnicy zapewniają, że będzie to jeden z najważniejszych i najciekawszych projektów, jakie powstały w Polsce z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny. – Nowa ekspozycja pokazuje szeroki kontekst historyczny. To jednocześnie historia techniki lotniczej, opowieść o losach pilotów oraz prezentacja wpływu, jaki awiacja miała na działania wojenne – wyjaśnia Jakub Link-Lenczowski z MLP.


W nowej aranżacji zaprezentowano osiem samolotów. To rozpoznawcza łódź latająca marynarki wojennej Imperium Rosyjskiego Grigorowicz M-15, zaprawiony w boju egzemplarz najsłynniejszego brytyjskiego myśliwca I wojny światowej, na którym zestrzelono 11 wrogich samolotów Sopwith F.1 Camel. Poza tym zobaczyć można niemieckie konstrukcje: jeden z pierwszych seryjnych uzbrojonych samolotów Albatros C.I, wywiadowczy DFW C.V., obserwacyjny Halberstadt CL.II, myśliwiec LFG Roland D.V oraz LVG B.II i gondolę silnika samolotu Zeppelin-Staaken R. VI.

W ramach projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” odbędzie się także cykl imprez towarzyszących. W Nowym Targu (10 sierpnia) i Łososinie Dolnej (7 sierpnia) będzie można oglądać symulowane walki w powietrzu w wykonaniu zespołów: Latający Cyrk Kindernaya (repliki samolotów z I wojny) i Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Zwiedzający będą też mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach i prezentacjach historycznych oraz spotkać się z grupami rekonstrukcji historycznej.


Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny” powstała dzięki dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wsparciu województwa małopolskiego oraz dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wartość nowej ekspozycji to ponad 880 tysięcy zł. Inwestycja wraz z remontem hangaru kosztowała przeszło milion złotych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad dwieście zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.

W 2010 roku muzeum otworzyło nowy budynek ekspozycyjny, który bryłą przypomina śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Był wielokrotnie nagradzany.

MKS

autor zdjęć: Jakub Link-Lenczowski, Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polki pobiegły po srebro!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Po przeprawie ruszyli do walki
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO