moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent przywitał żołnierzy XIV zmiany

Wracacie z tarczą. Udowodniliście, że polskie wojsko to wiarygodny sojusznik, a Polska to wiarygodna część NATO. Zostawiliście dobrą opinię o polskich siłach zbrojnych, o polskim żołnierzu – mówił Bronisław Komorowski podczas powitania żołnierzy XIV zmiany kontyngentu wojskowego. Kilka dni temu wrócili z Afganistanu.

 

Uroczystość odbyła się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Na zbiórce stanęło blisko tysiąc żołnierzy. Razem z prezydentem witali ich minister obrony Tomasz Siemoniak i szef BBN Stanisław Koziej.

– Pragnę podziękować wszystkim żołnierzom, którzy w ciągu tylu lat służyli Polsce w Afganistanie. W sposób szczególny chcę oddać hołd i podziękować, serdeczną myślą ogarnąć rodziny wszystkich 43 żołnierzy polskich, którzy oddali życie, służąc ojczyźnie w Afganistanie – powiedział prezydent. Bronisław Komorowski zaznaczył, że do kraju wróciła ostatnia bojowa zmiana kontyngentu. – Wracacie do kraju z tarczą, po niełatwej służbie z bogatymi doświadczeniami i podwyższonymi umiejętnościami – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Szef resortu obrony podkreślił natomiast, że XIV zmiana była jedną z najtrudniejszych podczas afgańskiej misji. – Byliście bardziej obciążeni niż wasi poprzednicy.Musieliście godnie zakończyć to, co rozpoczęli wasi koledzy przed siedmiu laty. Pozostawić po sobie dobrą sławę i przekonanie, że Polakom można ufać. Ten cel został osiągnięty, świadczą o tym opinie władz i mieszkańców prowincji Ghazni oraz kilkaset odznaczeń, które otrzymaliście podczas pobytu w Afganistanie – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.

Prezydent wręczył żołnierzom ordery i odznaczenia. Wspólnie z innymi politykami obejrzał pokaz sprzętu 11 Dywizji – m.in. czołgi Leopard 2A4 i 2A5.

 

Podczas XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie służyło blisko tysiąc żołnierzy. Główne siły wystawiła 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Pod Hindukuszem służyli także żołnierze 25 Brygady Kawalerii Pancernej z Tomaszowa Mazowieckiego,10 Brygady Logistycznej z Opola, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 9 Pułku rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 1 Wojskowego Szpitala Polowego z Bydgoszczy oraz żandarmi z Oddziału Specjalnego z Mińska Mazowieckiego.

XIV zmianą PKW dowodził gen. bryg. Cezary Podlasiński. Dowódcą Taktycznego Zespołu Bojowego był ppłk Michał Rohde, Samodzielną Grupą Powietrzną kierował ppłk Ryszard Kowalczyk, a Narodowym Elementem Wsparcia ppłk Zdzisław Nowak.

XIV zmiana zakończyła służbę polskich żołnierzy w prowincji Ghazni (Polacy stacjonowali tam od 2007 roku). Do głównych zadań podkomendnych gen. Podlasińskiego należało wsparcie afgańskiego wojska, policji oraz lokalnych władz.

MKS

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Poznański gen wolności
Airbus A330 MRTT
Śmierć w sercu Azji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski wkład w operację „Overlord”
Mundur, medale i duma
Bez zmian w emeryturach
US Army zaprasza do świętowania
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Równanie z „Iksem”
Anglicy znów uciekną z obozu
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Promocja oficerska na WAT
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Zbrodnicza farsa
Mewa pisze historię
Zatrzymać drona
Kajakarze i pięcioboista na medal!
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szermierze i pięściarki na podium
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Od dronów po lufy armatnie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Powrót Iksa
Podróż w ciemność
Priorytety na szczyt NATO
Niebo bez dominacji
Sojusznicza medycyna pola walki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Królowa wspinaczki kończy karierę
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Orka dobiła do brzegu
Sportowe jubileusze
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Wsparcie ma znaczenie
Ważne decyzje w Brukseli
Ramię w ramię z Amerykanami
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
„Iks” nasz powszedni
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Na straży odporności Polski
Apetyt Smoka rośnie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
SKON o budżecie MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO