moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko świętuje w Mińsku

Zaczęło się pokazem zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, potem tysiące osób oglądało przeloty myśliwców i śmigłowców,  wojskowy sprzęt  i dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy jednostek specjalnych. W Mińsku Mazowieckim trwają „Dni z Wojskiem Polskim”. W niedzielę kolejny dzień imprezy.

 – Chcemy dziś pokazać, jak zmieniały się siły zbrojne – mówił witając zebranych w na lotnisku w Janowie wiceminister Czesław Mroczek. Gospodarzem pikniku wojskowego zorganizowanego z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest 23 Baza Lotnictwa Taktycznego. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie w mińskiej jednostce.  – To jedyne dziś miejsce, gdzie można było jednocześnie zobaczyć sprzęt wszystkich rodzajów sił zbrojnych: od samolotów i śmigłowców, poprzez łodzie, aż po czołgi - wylicza ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych.

Pokazy  w powietrzu rozpoczęły się przelotem nad lotniskiem zespołu akrobacyjnego Biało- Czerwone Iskry. Potem prezentowały się samoloty bojowe F-16, Migi-29, Su-22 oraz transportowe Herculesy i Casy. Nie zabrakło też śmigłowców, w tym Mi-24 i MI-17, a także śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz pokładowego SH-2G. Pokaz ratowniczy w powietrzu zaprezentowała 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, stacjonująca na co dzień w Mińsku Mazowieckim. - Wykonaliśmy element z zakresu ratownictwa lotniczego. Pokazaliśmy publiczności techniki linowe, dźwigowe, sposoby odzyskanie personelu lotniczego – opowiada kpt Mariusz Tracz-Sala, dowódca załogi śmigłowca W-3. Pokazy akrobacji powietrznej zaprezentowały zespoły akrobacyjne Orlik oraz Biało-Czerwone Iskry. Ci ostatni pokazali zebranej publiczności m. in. loty w formacjach: strzała, pistolet i wulkan.


Dynamicznym pokazom w powietrzu towarzyszyły wystawy. Swój sprzęt pokazały jednostki Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowa. Można było z bliska obejrzeć m.in. granatniki, moździerze, przeciwpancerne pociski kierowane PPK Spike, militarny aparat nurkowy, pneumatyczną łódź Zodiak, wykorzystywaną do prowadzenia morskich operacji specjalnych oraz  bezzałogowy system Flyeye, służący m  in. do obserwacji pola walki.

Ogromnym powodzeniem cieszył się ciężki sprzęt. – Zawsze przy podobnych okazjach prezentujemy nasz czołg PT-91. I zawsze ustawiają się kolejki, chętnych żeby wejść do środka i dokładnie go obejrzeć. Oglądają najczęściej dzieci i panowie, ale nie brak i pań – mówi plut. Marcin Drąg, dowódca załogi PT 91 z 1 Brygady Kawalerii Pancernej w Wesołej

Oblegane były również: czołg Leopard 2, transporter opancerzony Rosomak, kołowy opancerzony samochód rozpoznawczy Żbik oraz HMMWV „Hummer” w wersji desantowo-transportowej. W pokazach dynamicznych na ziemi swoje wyszkolenie zaprezentowali m. in. żołnierze GROM-u, oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

- Sporo emocji, również ze względu na ogromny hałas wzbudziły mińskie MiG-i-29. Podczas przelotu nie mogłem powiedzieć ani słowa, bo i tak nikt by nic nie usłyszał. Ale cała impreza udała się znakomicie, wszystko było dopięte na ostatni guzik – podkreślił Witold Sokół, były pilot MiG-ów-29, dziś prowadzący imprezę.

Żołnierze podkreślają, że takie przedsięwzięcia są doskonałą promocją polskiego wojska. – To też ukłon w stronę społeczeństwa, by ludzie mogli zobaczyć jacy jesteśmy i jakim dysponujemy sprzętem. Z naszych szacunków wynika, że dziś odwiedziło nas blisko 10 tysięcy osób - mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 bazy.

„Dni z Wojskiem Polskim”, poza lotniskiem, obchodzone były też w centrum Mińska Mazowieckiego. Tu także można było oglądać wojskowy sprzęt. W sobotę wieczorem na placu przed Pałacem Dernałowiczów odbędzie się uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ciąg dalszy pokazów w niedzielę.

**

W uroczystym rozpoczęciu imprezy uczestniczył zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz, który odczytał list Prezydenta RP, skierowany do organizatorów i uczestników.

„Wojsko Polskie to wojsko, z którego jesteśmy dumni. Nowoczesna armia, będąca częścią najsilniejszego sojuszu militarnego świata. To stąd, z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, wyruszyły samoloty z biało-czerwoną szachownicą, które jako pierwsze podjęły dyżur bojowy w NATO. "Dni z Wojskiem Polskim” to znakomita okazja, by podziękować wszystkim oddziałom i jednostkom za wybitną służbę w międzynarodowych strukturach. To też sposobność, by się czegoś o Polskim Wojsku dowiedzieć. To, wreszcie, szansa na prezentację nowoczesnego systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; szansa na przedstawienie sukcesów modernizacji naszych sił zbrojnych, zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak i w uzbrojeniu, wyposażeniu oraz wyszkoleniu Wojska Polskiego" - napisał prezydent.

PG

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Zapraszamy na Festiwal
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO