moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Karbala – 10 lat później

To były najcięższe walki Polaków od czasów II wojny światowej. Kilkudziesięciu żołnierzy całą noc broniło ratusza w irackiej Karbali przed atakiem rebeliantów. Od wydarzeń, które stały się tematem filmów, minęło w tym roku 10 lat. Na uroczystej zbiórce spotkali się żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu, którzy uczestniczyli w bitwie.


3 kwietnia 2004 roku. W Iraku rozpoczyna się rewolta szyickich ekstremistów, którzy atakują jednocześnie w kilku większych miastach. W Karbali do obrony miejskiego ratusza ruszają żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wspomagani przez bułgarski pluton. Rebelianci napierają przez całą noc, strzelają z ręcznej broni, granatników i moździerzy. Żołnierzom udaje się odeprzeć szturm. Lekko ranny zostaje tylko jeden z Bułgarów, ginie około stu rebeliantów. W historii polskiej armii bitwa o City Hall w Karbali i późniejsze starcia na irackich ulicach zapisały się jako najcięższe walki od czasów zakończenia II wojny światowej.

O City Hall walczyli żołnierze 2 Grupy Bojowej przygotowywani do misji przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Międzyrzeczu – miejscu stacjonowania 17 Brygady – odbyły się uroczystości pod hasłem „Karbala – 10 lat później”. Inicjatorem spotkania był dowódca międzyrzeckiej brygady gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

– Zależy nam, aby o bohaterstwie polskich żołnierzy pamiętali mieszkańcy miasta i regionu, a szczególnie młodzież – mówi współorganizator uroczystości ppłk Grzegorz Kaliciak, w czasie walk o Karbalę dowódca kompanii rozpoznawczej.


W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników bitwy sprzed 10 lat. – Byłem w City Hall podczas drugiej doby walk. Ostrzał trwał cały czas. To nie jest miłe odczucie, jak tuż przy głowie przelatuje człowiekowi pocisk z RPG. Staram się jednak nie rozpamiętywać tamtych chwil – wspomina sierż. Artur Mielczarek, optoelektronik w 17 Brygadzie. Żołnierz podkreśla, że cieszy się, iż zorganizowano specjalną uroczystość poświęconą wydarzeniom z Karbali.

Do Międzyrzecza zaproszeni zostali wszyscy żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu. Na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem orkiestry wojskowej i kompanii honorowej. Wzięli w niej udział m.in.: John Camp, oficer koordynator z ambasady USA w Polsce, przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Zagranicznych, przedstawiciele władz regionu oraz mieszkańcy miasta.

Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak mówił podczas uroczystości, że żaden z uczestników walk w Karbali nie wyuczył się bohaterstwa i patriotyzmu z instrukcji ani zarządzeń. Każdy z nich obowiązkowość, koleżeństwo i odwagę miał w sobie. – To wynik długotrwałego szkolenia, przyswajania sobie cech, które dzisiaj mogą być przykładem dla młodego pokolenia Polaków – powiedział generał. Kilkunastu żołnierzom wręczono Gwiazdy Iraku oraz Gwiazdy Afganistanu, które przyznał im prezydent Bronisław Komorowski.


Uczestnicy misji z 2004 roku spotkali się także z mieszkańcami miasta oraz kilkusetosobową grupą młodzieży. W Miejskim Domu Kultury zebrani obejrzeli multimedialną prezentację na temat Iraku, jego kultury i historii. Przedstawiono także reportaż o walkach w Karbali nakręcony przez jedną ze stacji telewizyjnych. Reżyser filmowy Krzysztof Łukaszewicz pokazał zwiastun filmu fabularnego, który właśnie powstaje w oparciu o wydarzenia z Karbali. Jednak najważniejszą częścią spotkania były wystąpienia uczestników walk. Ich wspomnienia zilustrowano multimedialną symulacją bitwy o City Hall. – Nie miałem pojęcia, że nasze wojsko przeprowadzało kiedykolwiek takie operacje. Nie wiedziałem, że żołnierze jednostki z mojego miasta brali udział w walkach, jakie znałem tylko z filmów fabularnych – powiedział Kamil Gołębiowski, gimnazjalista z Międzyrzecza.

Druga zmiana polskiego kontyngentu wojskowego pełniła służbę w Iraku od połowy lutego do końca lipca 2004 roku. Dowódcą kontyngentu był gen. dyw. Mieczysław Bieniek. Najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim musieli się wówczas zmierzyć polscy żołnierze i cała Wielonarodowa Dywizja, było powstanie, jakie wzniecił duchowny przywódca ekstremistów Muktada as-Sadr. Rebelianci z tak zwanej Armii Mahdiego atakowali wojska koalicji w wielu miastach Iraku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Veteran
1429695600
Prawdą jest że pierwszą noc w City-holu spędzili żołnierze 18 BDSZ a tu widzę że 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana przypisuję sobie wszystkie zasługi. Nieładnie tak zapomnieć od kogo przyjęło się posterunek.
A2-F1-4E-FD
~mako
1399136100
Gwiazdy? Bohaterowie powinni otrzymać Krzyże Wojskowe i Ordery Krzyża Wojskowego. CHWAŁA BOHATEROM!
58-B2-1F-A7

UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Desantowanie z transportowego giganta
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan: powrót do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wiosłują dla Emily
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Course on Diplomacy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Combining Two Worlds
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
Ankona – bitwa po polsku
Psy (w) WOT
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wisła i Narew w Sejmie
Rusza PKW Islandia
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Podwodne centrum przyszłości
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
V-2 leci do aliantów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Groty dla proobronnych
Co ze sprawdzianem z WF?
Lufy prosto z Huty
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Lato w wojskowym klimacie
Sukcesy żołnierzy na AFN
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wilki znów na Mazurach
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Javelin gwarantuje skuteczność
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO