moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Karbala – 10 lat później

To były najcięższe walki Polaków od czasów II wojny światowej. Kilkudziesięciu żołnierzy całą noc broniło ratusza w irackiej Karbali przed atakiem rebeliantów. Od wydarzeń, które stały się tematem filmów, minęło w tym roku 10 lat. Na uroczystej zbiórce spotkali się żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu, którzy uczestniczyli w bitwie.


3 kwietnia 2004 roku. W Iraku rozpoczyna się rewolta szyickich ekstremistów, którzy atakują jednocześnie w kilku większych miastach. W Karbali do obrony miejskiego ratusza ruszają żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wspomagani przez bułgarski pluton. Rebelianci napierają przez całą noc, strzelają z ręcznej broni, granatników i moździerzy. Żołnierzom udaje się odeprzeć szturm. Lekko ranny zostaje tylko jeden z Bułgarów, ginie około stu rebeliantów. W historii polskiej armii bitwa o City Hall w Karbali i późniejsze starcia na irackich ulicach zapisały się jako najcięższe walki od czasów zakończenia II wojny światowej.

O City Hall walczyli żołnierze 2 Grupy Bojowej przygotowywani do misji przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Międzyrzeczu – miejscu stacjonowania 17 Brygady – odbyły się uroczystości pod hasłem „Karbala – 10 lat później”. Inicjatorem spotkania był dowódca międzyrzeckiej brygady gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

– Zależy nam, aby o bohaterstwie polskich żołnierzy pamiętali mieszkańcy miasta i regionu, a szczególnie młodzież – mówi współorganizator uroczystości ppłk Grzegorz Kaliciak, w czasie walk o Karbalę dowódca kompanii rozpoznawczej.


W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników bitwy sprzed 10 lat. – Byłem w City Hall podczas drugiej doby walk. Ostrzał trwał cały czas. To nie jest miłe odczucie, jak tuż przy głowie przelatuje człowiekowi pocisk z RPG. Staram się jednak nie rozpamiętywać tamtych chwil – wspomina sierż. Artur Mielczarek, optoelektronik w 17 Brygadzie. Żołnierz podkreśla, że cieszy się, iż zorganizowano specjalną uroczystość poświęconą wydarzeniom z Karbali.

Do Międzyrzecza zaproszeni zostali wszyscy żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu. Na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem orkiestry wojskowej i kompanii honorowej. Wzięli w niej udział m.in.: John Camp, oficer koordynator z ambasady USA w Polsce, przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Zagranicznych, przedstawiciele władz regionu oraz mieszkańcy miasta.

Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak mówił podczas uroczystości, że żaden z uczestników walk w Karbali nie wyuczył się bohaterstwa i patriotyzmu z instrukcji ani zarządzeń. Każdy z nich obowiązkowość, koleżeństwo i odwagę miał w sobie. – To wynik długotrwałego szkolenia, przyswajania sobie cech, które dzisiaj mogą być przykładem dla młodego pokolenia Polaków – powiedział generał. Kilkunastu żołnierzom wręczono Gwiazdy Iraku oraz Gwiazdy Afganistanu, które przyznał im prezydent Bronisław Komorowski.


Uczestnicy misji z 2004 roku spotkali się także z mieszkańcami miasta oraz kilkusetosobową grupą młodzieży. W Miejskim Domu Kultury zebrani obejrzeli multimedialną prezentację na temat Iraku, jego kultury i historii. Przedstawiono także reportaż o walkach w Karbali nakręcony przez jedną ze stacji telewizyjnych. Reżyser filmowy Krzysztof Łukaszewicz pokazał zwiastun filmu fabularnego, który właśnie powstaje w oparciu o wydarzenia z Karbali. Jednak najważniejszą częścią spotkania były wystąpienia uczestników walk. Ich wspomnienia zilustrowano multimedialną symulacją bitwy o City Hall. – Nie miałem pojęcia, że nasze wojsko przeprowadzało kiedykolwiek takie operacje. Nie wiedziałem, że żołnierze jednostki z mojego miasta brali udział w walkach, jakie znałem tylko z filmów fabularnych – powiedział Kamil Gołębiowski, gimnazjalista z Międzyrzecza.

Druga zmiana polskiego kontyngentu wojskowego pełniła służbę w Iraku od połowy lutego do końca lipca 2004 roku. Dowódcą kontyngentu był gen. dyw. Mieczysław Bieniek. Najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim musieli się wówczas zmierzyć polscy żołnierze i cała Wielonarodowa Dywizja, było powstanie, jakie wzniecił duchowny przywódca ekstremistów Muktada as-Sadr. Rebelianci z tak zwanej Armii Mahdiego atakowali wojska koalicji w wielu miastach Iraku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Veteran
1429695600
Prawdą jest że pierwszą noc w City-holu spędzili żołnierze 18 BDSZ a tu widzę że 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana przypisuję sobie wszystkie zasługi. Nieładnie tak zapomnieć od kogo przyjęło się posterunek.
A2-F1-4E-FD
~mako
1399136100
Gwiazdy? Bohaterowie powinni otrzymać Krzyże Wojskowe i Ordery Krzyża Wojskowego. CHWAŁA BOHATEROM!
58-B2-1F-A7

Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Front przy biurku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Pod skrzydłami Kormoranów
Posłowie dyskutowali o WOT
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Od maja znów można trenować z wojskiem!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
Wytropić zagrożenie
Zachować właściwą kolejność działań
Szybki marsz, trudny odwrót
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Rekordziści z WAT
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Metoda małych kroków
Charge of Dragon
Kolejne FlyEye dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO