moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Porwani obserwatorzy czują się dobrze

Wszyscy eksperci wojskowi OBWE uprowadzeni przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku czują się dobrze i nie są źle traktowani - zapewnił niemiecki pułkownik Axel Schneider, jeden z porwanych. Wśród ośmiu członków misji jest polski oficer. Delegacja mediatorów z OBWE prowadzi negocjacje z porywaczami. Późnym wieczorem uwolnili oni obserwatora ze Szwecji.

Wojskowi obserwatorzy zabrali głos po dwóch dniach od uprowadzenia. Pojawili się na konferencji prasowej, zorganizowanej przez separatystów. Wcześniej z porwanymi nie było kontaktu. Członkowie wojskowej misji OBWE zostali uprowadzeni 25 kwietnia. Prorosyjscy aktywiści ze Słowiańska, którzy na wschodzie Ukrainy próbują doprowadzić do secesji kraju, zatrzymali autobus, w którym było siedmiu obserwatorów: trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk. Towarzyszył im niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych.

Porwani są przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Na konferencji prasowej w imieniu porwanych wypowiadał się niemiecki pułkownik Axel Schneider. Zapewnił, że nie są źle traktowani, jednak na razie nie wiedzą, kiedy wrócą do swoich krajów. Późnym wieczorem w niedzielę separatyści wypuścili jednego z porwanych – podała agencja Reutera. Obserwator ze Szwecji został uwolniony z powodów zdrowotnych, choruje na cukrzycę.

Wcześniej SBU informowała, że obserwatorzy są przetrzymywani w złych warunkach, a separatyści mogą ich wykorzystać jako żywe tarcze. Lider separatystów i samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow zapowiedział, że obserwatorzy są zakładnikami, których będą chcieli wymienić na aktywistów zatrzymanych przez władze Ukrainy. Ponomariow twierdzi, że w Słowiańsku obowiązuje stan wojenny, więc wojskowi przebywający bez zezwolenia są jeńcami wojennymi. Zatrzymanie tłumaczy także podejrzeniami o działalność wywiadowczą.

Negocjacje w sprawie uwolnienia obserwatorów ma prowadzić wysłana przez OBWE do Słowiańska delegacja mediatorów. – Kwestia wymiany zakładników na zatrzymanych przez rząd aktywistów będzie podczas negocjacji fundamentalna – dodawał Ponomariow.

We wspólnym stanowisku polskie ministerstwo obrony oraz resort spraw zagranicznych wezwały „porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób”. Porwanie ekspertów OBWE przez prorosyjskich separatystów potępiło w wydanym oświadczeniu także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Stanisław Koziej uważa, że Rosja nie może milczeć w tej sprawie, a działanie separatystów dyskwalifikuje ich w rozmowach politycznych.

Międzynarodowa misja wojskowych obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbywała się pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. W piątek w Berlinie powołano sztab kryzysowy w sprawie uwolnienia obserwatorów. A szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji o interwencję na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy staje się coraz bardziej napięta. Prorosyjscy separatyści ostatniej nocy zatrzymali trzech oficerów ukraińskich, którzy ich zdaniem prowadzili działalność wywiadowczą. Zatrzymani z opaskami na oczach zostali pokazani w rosyjskiej telewizji. Także w nocy separatyści próbowali przejąć dwa magazyny z bronią w okolicy Doniecka.

USA i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

DK, tvn24

autor zdjęć: Ann-Dorit Boy

dodaj komentarz

komentarze


Wybierz się na wojskowe studia
 
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Saper robi przejście
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Legia Akademicka po raz piąty
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Afganistan. Czas wracać do domu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Raki dla podhalańczyków
Duch Invictus jest, czas na formę
Course on Diplomacy
Wilk na poligonie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Kraby dla podhalańczyków
Star Army
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Czy będą podwyżki?
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierze bez testów z WF-u
Time for Miecznik
Ciemne strony Facebooka
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ogień na alpejskich szczytach
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
O bezpieczeństwie państw NATO
Dron dla hydrografów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
AZOR – podwodny specjalista
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zbrodnia bez kary
Szczury Torbuku
Inwestycje Stoczni Wojennej
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Szef MON odwiedził USA
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
W jedynym słusznym kierunku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO