moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trójbojem uczcili pamięć generała Potasińskiego

Drużyna z Formozy tryumfowała w klasyfikacji zespołów wojskowych. Pierwsze miejsce wśród szkół zajęło liceum ogólnokształcące z Trzebini. To zwycięzcy II Memoriału imienia gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Żołnierze, uczniowie i weterani rywalizowali w trójboju, najstarszy zawodnik miał 85 lat!


Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl

Zawody organizowane są od dwóch lat, by uczcić generała Włodzimierza Potasińskiego, dowódcę wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Gospodarzem imprezy, która odbyła się w Krakowie, był Klub Dowództwa Sił Specjalnych. Memoriał honorowym patronatem objęli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz wdowa po generale Marta Murzańska-Potasińska. O zwycięstwo w rywalizacji zespołowej walczyło 14 trzyosobowych drużyn z jednostek wojskowych i dowództw. Natomiast we wprowadzonej po raz pierwszy w tym roku klasyfikacji młodzieży szkolnej rywalizowało pięć trzyosobowych drużyn ze szkół z klasami o profilu wojskowym z Małopolski. Organizatorzy (Wojskowe Stowarzyszenie Kultura – Turystyka – Obronność w Krakowie) nagrodzili również najlepszych zawodników w klasyfikacji indywidualnej wśród żołnierzy, uczniów i weteranów (żołnierze rezerwy z kół i klubów skupiających emerytowanych żołnierzy).

Uczestnicy zawodów rywalizowali w trzech konkurencjach: strzelaniu dynamicznym z pistoletu bojowego (uczniowie strzelali z karabinu pneumatycznego), pływaniu na dystansie 200 m stylem dowolnym i biegu przełajowym na 5 km (żołnierze i weterani) i 2,5 km (uczniowie). Za miejsca zajęte w poszczególnych konkurencjach przyznawano punkty, które pozwoliły ustalić kolejność w klasyfikacji generalnej. W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydowały wyniki ze strzelania. I to właśnie one zadecydowały o zwycięstwie w klasyfikacji zespołowej szkół oraz o trzecim miejscu w „generalce” zespołów wojskowych.

– Cieszę się niezmiernie, że w tym roku w Memoriale wystartowało więcej zawodników. I mam nadzieję, że tak będzie każdego roku – mówi gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – To wspaniała idea, która też w jakiś sposób promuje współzawodnictwo sportowe. I być może w tym wszystkim nie jest najważniejsze, kto był pierwszy, drugi czy trzeci. Ważne, że tu spotykają się w jednym miejscu trzy pokolenia. Najbardziej cieszy mnie, że do współzawodnictwa włączyły się też szkoły o profilu wojskowym – dodaje generał.

Jednym z najstarszych zawodników był mjr w st. spocz. Jan Stachow. 85-latek zadziwiał wszystkich swoją formą. W Memoriale startował po raz pierwszy. – Chętnie wziąłbym udział w tej imprezie również i przed rokiem, aby na sportowo uczcić pamięć generała Potasińskiego – mówi major. – Często miałem okazję go spotykać na hali sportowej, a w Lublińcu nawet wspólnie rywalizowaliśmy na trasie Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa – przyznaje najstarszy uczestnik II Memoriału imienia gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Mateusz Bartosik, Piotr Juras i Damian Polanek z Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcące w Trzebini w zawodach również startowali po raz pierwszy. W pierwszej edycji nie prowadzono bowiem klasyfikacji dla licealistów. Podczas przygotowań do startu więcej czasu spędzali na pływalni. – Z pływaniem mieliśmy największe problemy i dlatego pływaliśmy regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast nie mieliśmy specjalnych treningów strzeleckich, gdyż strzelamy niemal co tydzień. Najwięcej punktów można było zdobyć na strzelaniu i potrafiliśmy to wykorzystać – mówi Piotr Juras, triumfator indywidualny w kategorii uczniów. – Kolega wygrał zasłużenie, a zadecydowały o tym dużo lepsze wyniki, jakie uzyskał ode mnie na pływalni – twierdzi Mateusz Bartosik, trzeci w „generalce”.

Wyniki

Klasyfikacja generalna

zespoły wojskowe
1. Jednostka Wojskowa Formoza Gdynia (Marcin Malinowski, Adam Sadowski, Sławomir Maczański) – 100 punktów
2. 16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków (st. szer. Wacław Dubrawski, st. szer. Jakub Czarnecki, st. szer. Wojciech Bardzyński) – 96
3. Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec (Maciej Piłkowski, Łukasz Cypara, Jacek Bajda) – 90
4. Jednostka Wojskowa NIL Kraków – 90
5. 6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice – 88
6. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 88
7. 2 Kompania Regulacji Ruchu Oleśnica – 86
8. Centrum Operacji Specjalnych – 84
9. 6 Batalion Dowodzenia Kraków – 80
10. Żandarmeria Wojskowa – 74
11. Jednostka Wojskowa AGAT Gliwice – 74
12. Jednostka Wojskowa 1523 Inowrocław – 72
13. 5 Batalion Dowodzenia Kraków – 62
14. Dowództwo 2 Korpusu Zmechanizowanego-DKL – 50.

zespoły szkolne
1. Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini (Mateusz Bartosik, Piotr Juras, Damian Polanek) – 112 punktów
2. XXV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie (Piotr Surowczyk, Adam Kania, Tomasz Bentkowski) – 112
3. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale (Michał Mistela, Adrian Niewiadomski, Arkadiusz Wardęga) – 108
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – 106
5. Zespół Szkół Zawodowych HTS w Krakowie – 102.

Weterani, indywidualnie
1. Zbigniew Hetmańczyk – 120
2. Józef Godawski – 112
3. Włodzimierz Prywałko – 110
4. Jan Stachow – 104.

Żołnierze, indywidualnie
1. Sławomir Maczański (Jednostka Wojskowa Formoza) 111
2. st. szer. Wojciech Bardzyński (16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków) 92
3. Adam Sadowski (Jednostka Wojskowa Formoza) 89.

Uczniowie, indywidualnie
1. Piotr Juras (Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini) 123
2. Janusz Lipski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie) 115
3. Mateusz Bartosik (Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini) 114.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~a
1398594960
Kto odpowiada za ujawnienie danych osobowych zolnierzy np. z JW Formoza?
84-C0-B4-EF
~scooby
1398590520
Run Forest , run ...
39-FF-C3-6D

Tropem tajemnic z przeszłości
Przełomowe zdolności artylerzystów
Dronowy kierunek przyszłości
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sztuka tworzenia kryptonimu
Zatrzymać drona
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wojna hybrydowa trwa
Barakudy z Polski
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Szerszeń z Sochaczewa
NATO zwiększy produkcję broni
Polski projekt, światowe znaczenie
Wielki sukces podchorążych z AMW
USA znów uderzyły w Iran
Śmierć w sercu Azji
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Bramy armii
Wsparcie ma znaczenie
Studenci w koszarach
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Piksele prawdy w morzu fałszu
Prezydent RP o szczycie NATO
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PIRX-1 na orbicie
Gotowi na zmiany na polu walki
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Pieta Michniowska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Bez zmian w emeryturach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Mundur i bokserskie rękawice
Przełomowe porozumienie
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Żywią i bronią
PKW Irak zostaje w Jordanii
Paliwowy krwiobieg NATO
Zbrodnicza farsa
Mundur w paczkomacie
NATO liczy wydatki przed szczytem
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Podróż w ciemność
Face to Face
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Vespa Battle Challenge
Drony na Legii
Domek Pilota w LAW otwarty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO