moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińskie wojsko walczy z separatystami

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że prowadzi operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. To efekt odrzucenia ultimatum, jakie władze Ukrainy dały bojówkom okupującym budynki administracji publicznej. Na razie odbite zostało lotnisko w Kramatorsku. Nie ma oficjalnych informacji o ofiarach.


Akcja antyterrorystyczna, jak nazywają ją ukraińskie władze, rozpoczęła się w nocy. Po południu prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow potwierdził, że lotnisko w Kramatorsku, które zajmowali prorosyjscy separatyści, zostało opanowane przez wojsko.

Wcześniej z rejonu lotniska słychać było strzały z broni automatycznej. Co najmniej z dwóch śmigłowców desantowali się żołnierze. Według świadków ukraińskie siły wkroczyły także do położonego nieopodal Słowiańska. Ludzie widzieli tam 500-osobową kolumnę wojsk, 20 transporterów opancerzonych oraz dwa śmigłowce.

– Rzeczywiście wyparli nas z lotniska, ale miasto jest pod naszą kontrolą i nikogo tu nie wpuścimy – powiedział agencji Interfax z jeden separatystów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że kierownikiem dywersyjnej grupy działającej m.in. w Słowiańsku jest oficer Specnazu, wojsk specjalnych Federacji Rosyjskiej. SBU mówi też o finansowaniu separatystów przez Rosję. Wczoraj ukraińskie służby ujawniły nagrania z podsłuchów, w których Rosjanie instruują i kierują bojówkami. Odziały separatystów w Słowiańsku są dobrze umundurowane, świetnie uzbrojone i wyszkolone.

Rosja zaprzecza tym informacjom. – We wschodniej Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk i wszelkie oświadczenia o ich obecności są absurdalne – mówił dziś Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji. W odpowiedzi na dzisiejszą akcję Rosja wstrzymała przekazywanie Ukrainie przejętego na zaanektowanym Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow. Wyjaśnił, że posunięcie to ma uniemożliwić wykorzystanie wycofywanej z Półwyspu Krymskiej broni przeciwko ludności cywilnej na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy.

Operacja ukraińskiego wojska to efekt odrzucenia ultimatum, jakie władze Ukrainy dały prorosyjskim separatystom na opuszczenie okupowanych od kilku dni budynków rządowych. Blokujący je ludzie wysuwają żądania szerszej autonomii i zacieśnienia więzi z Rosją. W Ługańsku, również na wschodzie Ukrainy, kontrolują siedzibę lokalnej delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Twierdzą, że stanowią część samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W poniedziałek zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina o obronę przed rządowymi siłami ukraińskimi.

Źródło: PAP, gazeta.pl

dafa

autor zdjęć: EuromaidanPR

dodaj komentarz

komentarze


UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Jelcz się wzmacnia
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Abolicja dla ochotników
Szli po odznakę norweskiej armii
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Droga do GROM-u”
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Mity i manipulacje
Kosmiczny Perun
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Kawaleria pancerna spod znaku 11
WOT na Szlaku Ratunkowym
Szpital polowy, czyli test Żelaznej Dywizji
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Brytyjczycy na wschodniej straży
„Czerwone berety” na kursie dowódców i SERE
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Polski „Wiking” dla Danii
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Koniec dzieciństwa
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
W wojsku orientują się najlepiej
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Priorytetowe zaangażowanie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Polskie Bayraktary nad Turcją
„Road Runner” w Libanie
Standardy NATO w Siedlcach
Transbałtycka współpraca
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
DragonFly czeka na wojsko
Maratońskie święto w Warszawie
Speczespół wybierze „Orkę”
Zawiszacy na Litwie
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Żołnierze na trzecim stopniu podium
W poszukiwaniu majora Serafina
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Medale dla sojuszników z Niderlandów
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niezłomni w obronie
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Kircholm 1605

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO