moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybuchowe szkolenie w 2 BZ

19 marca 2014 roku żołnierze batalionu logistycznego z 2 Brygady Zmechanizowanej, w ramach szkolenia programowego odbyli zajęcia inżynieryjno-saperskie na pasie taktycznym.


Kierownik zajęć – kapitan Sebastian Pawlus oraz szef wojsk inżynieryjnych brygady – major Radosław Kałka omawiając warunki bezpieczeństwa zwrócili szkolonym szczególną uwagę na zachowanie ostrożności podczas posługiwania się lontem prochowym, detonującym oraz spłonkami pobudzającymi, jak równieżna restrykcyjne przestrzeganie obowiązujących procedur związanych z ogniową i elektryczną metodą wysadzania.

Szczegółowe omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem pozwoliło uczestnikom zajęć przystąpić do zasadniczej części szkolenia związanej z doskonaleniem posiadanych umiejętności w zakresie wykonywania zapalnika lontowego na środkach ćwiczebnych i bojowych połączone z wysadzaniem ładunku materiału wybuchowego. Po odświeżeniu podstawowej wiedzy na poszczególnych punktach nauczania żołnierze batalionu logistycznego przystąpili do wykonywania ogniowych sieci wybuchowych (szeregowych) oraz ich wysadzania pod ścisłym nadzorem majora Radosława Kałki.

Brak problemów technicznych pojawiających się czasami przy detonacji ładunków, pozwoliło dowódcy pododdziału terminowo zakończyć i omówić szkolenie, a następnie dokonać dokładnego sprawdzenie rejonu w kontekście pozostawienia ewentualnych niewybuchów, co stanowi obligatoryjny element wszystkich zajęć inżynieryjno-saperskich z użyciem materiałów niebezpiecznych.

Tekst: kpt. Sebastian Stawiński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Sebastian Stawiński

dodaj komentarz

komentarze


Powrót WAM-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Syndrom Karbali
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Adaptacja i realizm
Groźny incydent w Libanie
Strykery w akcji
Wyścig Stalina
Natarcie w deszczu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Kosmiczne oko armii
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Zbrodnia i kłamstwo
Jest nowy szef BBN
NATO i USA o Iranie
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
WAM coraz bliżej Łodzi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Przygotowania do lotu do Polski
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Gotowi na każdy scenariusz
Początek wielkiej historii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od cyberkursu po mundurówkę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE staje się faktem!
Ostatni most
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Uczczono ofiary zamachu majowego
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Desant na Bornholm
Ostrosz zamiast Mureny
Bieg ku pamięci bohaterów
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Zbrodnia bez kary
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi zapraszają
Więcej strzelnic w powiecie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Bursztynowy wstrząs
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Kluczowe 30 dni
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rzeźnik w rękach GROM-u
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Psy na… materiały wybuchowe
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO