moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelecka elita złocienieckiej brygady

W środę 12 lutego 2014 roku na obiektach szkoleniowych 2 Brygady Zmechanizowanej drużyna strzelców wyborowych z kompanii dowodzenia, w ramach zajęć ze szkolenia ogniowego, realizowała szereg czynności i zadań obrazujących specyfikę działania strzelców na polu walki.


Po wykonaniu programowych strzelań na strzelnicy garnizonowej oraz przemieszczeniu się do wyznaczonego rejonu, drużyna dowodzona przez plutonowego Grzegorza Serwę kontynuowała szkolenie, które podzielone było na 3 zasadnicze części. W pierwszej fazie dwuosobowe sekcje doskonaliły wycofanie z pola walki. Na kilkusetmetrowym odcinku pasa działań żołnierze wykonywali pięć strzelań sytuacyjnych z różnych postaw, w międzyczasie wycofując się na kolejne rubieże różnymi sposobami tj. czołganiem bądź skokami. – Presja czasu, dynamika działania i nieodzowna precyzja przy zwalczaniu celów sprawiają, że zadanie poprawnie potrafią wykonać tylko najlepsi – ocenia dowódca drużyny.

Kolejne zagadnienie realizowane niemal na każdych zajęciach przez drużynę to ćwiczenie w zapamiętywaniu polegające na jak najdokładniejszym opisaniu z pamięci przedmiotów, po wcześniejszym ich obejrzeniu w ograniczonym czasie oraz przy udziale czynników rozpraszających uwagę i koncentrację. Dziesiątki pytań przeplatane ćwiczeniami fizycznymi oraz wybuchy imitowane przez środków pozoracji pola walki miały za zadanie utrudniać zaliczenie zadania, potęgując zmęczenie oraz rozproszenie myśli szkolonych, jednocześnie choć częściowo urealniając właściwe działanie.

Aby sprawdzić stopień opanowania umiejętności w zapamiętywaniu, żołnierze ponownie w ograniczonym czasie musieli opisać to, co zapamiętali uwzględniając wymiar, kształt kolor oraz cechy szczególne pojedynczych przedmiotów. – Każda informacja jest punktowana, dlatego warto skoncentrować się i podać jak najwięcej poprawnych informacji, aby mieć pewność zaliczenia zadania – zaznaczył plutonowy Serwa. Zajęcia zakończyło sprawdzenie umiejętności w czytaniu treści mapy polegające na poprawnym odczytywaniu i rozpoznawaniu znaków informacyjnych zawartych na mapie.

Podsumowując zajęcia dowódca drużyny odniósł się do uczestnictwa w niedawno zakończonym zimowym kursie strzelców wyborowych w ośrodku szkolenia górskiego w Trzciańcu. – Mam nadzieję, że choć część elementów, które były realizowane podczas kursu uda się z pomocą przełożonych wdrożyć w nasze szkolenie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na dalsze doskonalenie posiadanych umiejętności – spuentował plutonowy Serwa.

Tekst: kpt. Sebastian Stawiński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Sebastian Stawiński

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek Rumunia
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Medal Honoru dla Ollisa
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Na styku zagrożeń
Armia ma liczyć pół miliona!
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ostatnia minuta Kutschery
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wojsko buduje drony
Podwyżki coraz bliżej
Zimowi podhalańczycy
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Weterani razem przełamują bariery
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Outside the Box
To nie mogło się udać, ale…
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
POLSARIS, czyli oczy wojska
Terytorialsi konstruktorami dronów
Buzdygan Internautów – głosowanie
GROM szkoli przyszłych operatorów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Z Ustki do kosmosu
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Premier wojenny
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Maj polskich żywych torped
HIMARS-y w Rumunii
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Mistrzyni schodzi ze ścianki
„Chcę być ładowniczym czołgu”
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Kolejne Husarze prawie gotowe
Klucz do przyszłości
Taniec na „Orle”
„Ratownik” o krok bliżej
Oko na Bałtyk
Together on the Front Line and Beyond
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO