moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikacja plutonów XV zmiany PKW Afganistan

Trwa certyfikacja kolejnych plutonów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, które przygotowują się do działania i wykonywania zadań w ramach XV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


Po certyfikacji pierwszego plutonu w dniach 4–5 lutego 2014 roku, którego działanie obserwował dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski, przyszedł czas na ocenę drugiego plutonu ppor. Michała Iwanickiego, z niecierpliwością oczekującego na swój test bojowy. Scenariusz działania odbiegał od poprzedniego, niemniej jednak zadania, jakim musieli sprostać żołnierze przez dwa intensywne dni, również miały na celu sprawdzenie umiejętności strzeleckich, taktycznych i bojowych oraz wszelkiego rodzaju procedur, które będą obowiązywały na misji w Afganistanie.

Certyfikowany pluton musiał się zmierzyć z takimi zagadnieniami jak: prowadzenie rozmów ze starszyzną wioski, wycofanie spod ostrzału, realizacja procedury MEDEVAC – ewakuacja rannego żołnierza śmigłowcem medycznym, strzelanie sytuacyjne w terenie zurbanizowanym, uporanie się z blokadą na drodze w postaci tłumu mieszkańców oraz atak complex.

Teraz na certyfikację oczekuje już tylko ostatni, trzeci pluton, który zmierzy się z postawionymi przed nim zadaniami w przyszłym tygodniu. Podobnie jak pozostałe plutony, zostanie on sprawdzony nie tylko z wyszkolenia strzeleckiego, taktycznego czy też bojowego, ale również z wszelkiego rodzaju procedur, składania meldunków oraz podejmowania szybkich i  ważnych decyzji mogących decydować o życiu żołnierzy plutonu.

Tekst: por. Jacek Otręba

red. PZ

autor zdjęć: por. Jacek Otręba

dodaj komentarz

komentarze


Marsz prawdę ci powie
Husarze już w Polsce!
Ochrona lasu dla obronności
Początek wielkiej historii
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Groźny incydent w Libanie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Równanie z „Iksem”
Od cyberkursu po mundurówkę
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Czerwieńsze będą…
Polsko-kanadyjska współpraca
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Huta Częstochowa bliżej wojska
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Polsko-estońska współpraca
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Ryś w boksie
Wypadek w PKW UNIFIL
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Polski wkład w San
WAT wzmacnia „opelotkę”
NATO i USA o Iranie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jak wojsko chroni lotniska?
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Generał z cienia
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Czekamy na F-35
Symbol skupiający wiele znaczeń
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Sprawdzian dla zawiszaków
Bieg ku pamięci bohaterów
Poznaj tajemnice Husarza
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Witajcie w domu, Husarze!
Adaptacja i realizm
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Biało-czerwona na Monte Cassino
Syndrom Karbali
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wojsko zaprasza rodziny
Desant na Odrze
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO